Soğan sütün tadını değiştirir mi

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


psychomom

bol bol yedim,cok cok emdi kızım,hiç bişicik yapmaz bence.Süt hakkında söylenenlerın çoğu ya şehir efsanesı,ya moral bozmaya ayarlanmış teyzelerin hurafesi.O yüzden bu süte bu kadar takmayın,oynarken kaçırcaksınız sonunda korkarım=/


psychomom

 Soru sormanız serbest tabi ki,burası bunun için var. Ama sürekli sütünüzle ilgili kaygılarınızı yazıyorsunuz,oynamayın derken onu kastetmiştim.Bu kadar kaygılanmaya gerek yok,rahatlayın anlamında..


 Bence size yapılan önerılerın arasında en işinize yarayacak olan bu,rahat olun.28 aydır süt üretıyorum,ilk hafta dışında hiç düşünmedım sütümü.Arada çok yorulunca,stres olunca kaçtı,geri geldi..Takmayın bu kadar detaylara.


annevebebisi

Iki cocukta da herseyi yedim. Hatta sogan ne ki, en agir baharatlarla, kori ile yapilmis hint yemeklerini bile yedim. Sogan super sut yapar bende :) bugune kadar bir tek pirasa, rahatsiz edici derecede gaz yapmisti. Digerleri de yapiyordu ama pirasa uyutmamisti :)


fistikcik

Sütün tadı yediklerinizle değişir ama bu bebeğin reddedeceği anlamına gelmez. Bebekler anne karnından itibaren annenin yediği besinlerin tatlarına alışıktırlar. Aynı tatları sütte bulmak onları şaşırtmaz, aksine anne karnını hatırlatarak mutlu eder. Sanırım bunun bir istisnası sarımsak, çünkü bu konuda bir araştırma yapılmış ve sarımsağın tadı çok baskın olduğu için bebeklerin çoğunun bu taddan çok hoşlanmadığı görülmüş. Ama soğan için böyle bir araştırma yok :) Bebeğinizin soğanın tadını sevip sevmeyeceğini bilemezsiniz, belki de bayılacak soğan tadına (benim kızım sever mesela). Ayrıca sütünüzden farklı tatlar alması ileride ek gıda aldığı zaman bu tatları denemeye yatkın olması açısından da önemli.

Psychomom size takmayın bu kadar derken rahat olun demek istedi ve haklı. Sütle ilgili ne kadar çok endişeniz olursa süt üretiminiz o kadar olumsuz etkilenir. Bu yüzden henüz meydana gelmemiş sorunları dert etmeyin. Bir sorun yaşarsanız elbette çözüm yolları ararız. Ama şu aşamada rahat olmanız en iyisi.


fistikcik

Merhaba Murty,
Sağlık Bakanlığı'na emzirme konusunda (aslında pek çok hususta) hiç güvenmiyorum desem ? :)
Bu konuda daha güvenilir kaynakları tercih ediyorum. Uluslarası emzirme danışmanlığı sertifikası veren IBCLC gibi, ya da Kanadalı emzirme konusunda uzmanlaşmış (ve bu konuda eğitim verdiği bir enstitüsü bulunan) Dr. Jack Newman benim için daha güvenilir kaynaklar. Bu konuda yazılmış sayısız makale ve kitap ta var elbette.

Bu kaynaklar yukarıda yazdığım gibi bebeğin anne karnından itibaren baharat ya da soğan gibi baskın tatlı yiyeceklerin tadına alıştığını, annenin bunları yemekten kendini alıkoymasının anlamsız olduğunu, hatta bebeğin sütten bu tatlara alışmasının ilerisi için çok yararlı olduğunu belirtir.

Bakınız şu makaleler
http://kellymom.com/nutrition/mothers-diet/mom-foods/#spicy
http://www.ivillage.com/breastfeeding-do-you-need-avoid-garlic-or-spicy-foods/6-n-136948
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=27%3Amyths-of-breastfeeding&catid=5%3Aarticles&Itemid=17&limitstart=1

Ha şu olabilir : bir bebeğin belirli bir besine alerjisi vardır. Annesi bu besini yediği zaman süte geçenlerden ötürü o alerjisi ortaya çıkar. Bu yüzden memeyi reddedebilir. Ama soğan ya da karnıbahar vs pek alerjen besinlerden değildir. Bu durum daha çok süt alerjisi ile ortaya çıkar. Ama varsayalım ki bir bebek çok nadiren görülen bir soğan alerjisine sahip olsun. Bu çok düşük olasılık yüzünden tüm emziren annelere soğan yemeyin demek anlamsızdır. Annelerin emzirme sürecini olması gerekenden çok daha zor olarak görmelerine ve kolay pes etmelerine yol açabilir. Şahsi fikrim bu riskin bir bebekte görülebilecek çok ender bir alerji riskinden daha büyük olduğudur (emzirme süreci başarısızlıkları arasında annenin çeşitli sebeplerle çabuk pes etmesi önemli bir yer tutar).btm

değiştirir amaaa sen seçer yemezsen bebek o tadlara alışmaz ilerde yediğinde sütteki farkı anlar ve bebek sonrasında da yemek seçer duruma gelir bence en mantıklısı her şeyden yemek gerek ama kararınca tabiki  :)

sadece gaz yapanları biraz daha az tüketmek gerek hiç tüketmeyince bebeğin sonra alışması zor bizzat denedim ben ilk  2 ay kuru fasulye ve mercimek çorbası yemedim şimdi 5 aylık olucaz ne zaman mercimek çorbası içsem akşamına bi yığın gaz ağrıları sonuç 4 damla metsil....


fistikcik

Bebeklerin doğmadan evvel dahi birey olduklarına ve tercihlerinin bulunduğuna kesinlikle katılıyorum.
Bu konuda iki araştırma buldum :

http://www.nature.com/pr/journal/v34/n6/abs/pr1993883a.html

http://jhl.sagepub.com/content/11/1/39.abstract


sevecen

açıkcası ben herşeyi yiyiyorum.bu gaz yapar yeme bunu ye öyle bi sorun yapmıyorum,çikolata gaz yapar diye okudum nurtide ama ben hergün yerim.ayrıca sogan,sarımsak,fasülya,mercimek vs.. bence sizede tavsiye ederim bir süre sonra alışıyor vücutları diye düşünüyorum.ayrıca 3. aydan sonra kendileri rahatlıkla çıkarıyorlar gazlarını.SimgeAda

sogan cıddı sut arttırmıstı bende de.. hatta bne normalde agzıma surmem faydasını gordum dıye yedım. bol yesıllık yemıstım.. onun da faydasını gormustum. bır de ırmık bende acaıp sut yapmıstı. ya da tatlı yemenın vermıs oldugu mutluluk pskıkolojik olarak arttırmıs da olabılır. ne yersenız yeyın bana gore bol bol fızıksel dınlenme ve ıyı dusunme sutu en cok arttıran sey.. sutum yetecek mı ? acaba doyacak mı dıye dusunmeden guzel guzel emişin :) (cok severım bu kelımeyı) son olarak lohusayken ılk kez duydugum cumleyle bıtırmek ısterım nacızane.. sutunuzle kalın.. :)


eczzeliha

diğer cevapları okuyamadım ama ben salatalarla yiyordum. kızım sanki süt yokmuş gibi emip emip ağlayarak çekiliyordu memeden. tesadüfen tv.da duydum bazı şeylerin tadını değiştirebileceğini. ben de soğanı kestim ve geçti. olabilir bence.


Cevaplamak için Üye ol