oğlumun okula başlaması ve bakıcımızdan ayrılma

Elifoh soruyor: 2

Merhaba,

Eylül ayı itibarı ile 3,5 yaşında olan oğlum yarım gün 1 aylık alışma süresi ve sonrasında tam gün olarak anaokuluna gidecek.

Bakıcı teyzemizden ayrılık durumu olacak,bu geçişi de 1 aylık yarım günlük okula alışma zamanı ile  planlamıştık.

Ekim başı itibarıyla oğlum tam gün okula gidecek ve bakıcı teyzemiş bizden ayrılacaktı.

ve bu durumu ağustos başında bakıcı teyzemize bildirdik,iş bitiminden 2 ay önce.

Bugün ben ağustos sonuna kadar çalışırım diyor.Ben kendisini madur etmemek adına 2 ay önceden haber veriyorum,yeni bir iş yeri bulmak için elimden gelen gayreti gösteriyorum.

Benim bu aşamada ki sıkıntım oğlumun bu keskin geçişten olumsuz etkilenmemesi en büyük isteğim.Bu gibi bir durum yaşamış olanınız var mı aranızda ve eğer varsa çocuğun üzerinde olumsuz etkilerini gözlemlediniz mi?

Yoksa ne olursa olsun bakıcı teyzemizi ikna mı etmeliyoim bu alışma süresinin onunla beraber yaşanmasına...

teşekkürler

 

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ozge_oyku

Merhaba,
Oğlunuzu eylül ayında göndereceğiniz kurum şu an açıksa, oraya hemen bugünlerde haftada 1-2 yarım gün '' yaz okulu'' adında, alışması için, ortamı görmesi için gönderebilirsiniz. Hem okul ortamı kalabalık olmadan, öğretmenlerini tanır, mutlaka bir iki arkadaş edinir. Biraz daha kolay olur başlangıç. Hem bu arada bakıcınız onu götürür getirir ve okula alıştırır. Çünkü eylül döneminde bir anda bir sürü yeni çocuk okula başlayacaktır, bir anda kalabalık bir ortama girecektir, kendisi gibi alışmaya çalışan, belki sıkıntı yaşayan, bir çok öğrenci görecektir. Ama şu an kurumlar daha lay lay lom ortamında, daha sakin. Bahçe vs. varsa bugünlerde kurumlar sadece oyun evi havasında geçer genelde. Çok fazla ''akademik'' vs.'ler yoktur. Kolay olur yani alışması.


Elifoh

teşekkürler obocvc :-)

Evet bende şimdi okul başlangıcını öne çekmeyi planlıyordum.

Düşüncemin destek görmesi sevindirdi beni.Cevaplamak için Üye ol