21 aylık kızım kendi başına kalkamıyor

aysho85 soruyor: 2

Merhaba,

21 aylık kızım yattığı yerden veya oturduğu yerden desteksiz kalkamıyor. destek kısmını da mutlaka bizden istiyor. bu arada hiç emeklemeden 14 aylıkken yürüdü. 2 3 kelimelekil cümleler kuruyor. algısı çok açık bir çocuk. nöroloji uzmanına gittik tüm kan testleri yapıldı ve testler normal çıktı fakat benim içim rahat değil. malesef ki internette bir çok şey okudum ve buda canımı çok sıktı. 3 ay izleyeceğiz değişen birsey olmazsa tekrar testler yapılacak. benim merak ettiğim böyle bir durum yaşayan anneler var mı?

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


Wife

Merhaba, 

Benim de oğlum 18 aylık oldu. 5 aylıkken desteksiz oturmaya başladı, bizde de reflu vardı. Yüzüstü hiç bir şekilde durmadı. Katılma durumu da vardı, nefesini tutuyordu ağlarken. Bu nedenle çok zorlamadim. Hiç emeklemedi, poposunun üstünde bile gitmedi. Yalnız 10 aylıkken filan komando sürünüşü yapmaya başladı, 13 aylıkken de yürümeye başladı. Yattığı yerden kalkıp oturur pozisyona geçebiliyor, sandalyeden yataktan, koltuktan inebiliyor. Kendisi oturabiliyor, eğilerek yerden istediği şeyleri alabiliyor. Gel gelelim, desteksiz hiç bir şekilde oturduğu yerden kalkamıyor. Öyle kucak isteyen bir çocuk da değil, yürümeyi hatta koşmayı da seviyor. Ama benim de çok aklıma takıldı, özellikle 16 aylık hiç emeklemeden yürüdüğünü söylenen bir bebeğin canavar gibi her yerden oturup kalktığını görünce daha da endişelenmeye başladım. Bizim kan tahlilleri 1 yaşından beri beyaz kan hücreleri yüksek çıkıyor, nedenini cmv diye basit bir virüse bağladı hematoloji doktoru. O kadar sık kan vermek zorunda kaldık ki 6 aydir, artık çocuğu doktora götürmek istemiyorum açıkçası. Biraz tombul bir bebek benimki, algısı inanılmaz açık ancak konuşma da yok bizde. 1 kelime bile yok. Dokorumuz şimdilik endiselenecek birsey yok dedi, gelişimi mükemmel dedi, hematoloji doktoru da boyu ve kilosunun gelişimi devam ettiği için kan tahlillerinden de korkulacak birsey olmadığını söyledi. Endişem vesvese mi yoksa illa ki fizyoterapiste ya da nörolojiye götürmeli miyim? 


ayberke

18 aylık bir bebekte tek kelime konuşma olmamasıni kurcalamalısiniz.Bunun haricinde emwkkeme basit bir hareket gibi görünsede nörolojik açıdan önemlidir.Nöröloji profu Bülend Madii diyeceğim.Hem konusma hemde genel değenlendir me için.
Cevaplamak için Üye ol