21 aylık kızım kendi başına kalkamıyor

aysho85 soruyor: 10

Merhaba,

21 aylık kızım yattığı yerden veya oturduğu yerden desteksiz kalkamıyor. destek kısmını da mutlaka bizden istiyor. bu arada hiç emeklemeden 14 aylıkken yürüdü. 2 3 kelimelekil cümleler kuruyor. algısı çok açık bir çocuk. nöroloji uzmanına gittik tüm kan testleri yapıldı ve testler normal çıktı fakat benim içim rahat değil. malesef ki internette bir çok şey okudum ve buda canımı çok sıktı. 3 ay izleyeceğiz değişen birsey olmazsa tekrar testler yapılacak. benim merak ettiğim böyle bir durum yaşayan anneler var mı?

Bu soruyu cevapla


42 Cevap


Wife

Merhaba, 

Benim de oğlum 18 aylık oldu. 5 aylıkken desteksiz oturmaya başladı, bizde de reflu vardı. Yüzüstü hiç bir şekilde durmadı. Katılma durumu da vardı, nefesini tutuyordu ağlarken. Bu nedenle çok zorlamadim. Hiç emeklemedi, poposunun üstünde bile gitmedi. Yalnız 10 aylıkken filan komando sürünüşü yapmaya başladı, 13 aylıkken de yürümeye başladı. Yattığı yerden kalkıp oturur pozisyona geçebiliyor, sandalyeden yataktan, koltuktan inebiliyor. Kendisi oturabiliyor, eğilerek yerden istediği şeyleri alabiliyor. Gel gelelim, desteksiz hiç bir şekilde oturduğu yerden kalkamıyor. Öyle kucak isteyen bir çocuk da değil, yürümeyi hatta koşmayı da seviyor. Ama benim de çok aklıma takıldı, özellikle 16 aylık hiç emeklemeden yürüdüğünü söylenen bir bebeğin canavar gibi her yerden oturup kalktığını görünce daha da endişelenmeye başladım. Bizim kan tahlilleri 1 yaşından beri beyaz kan hücreleri yüksek çıkıyor, nedenini cmv diye basit bir virüse bağladı hematoloji doktoru. O kadar sık kan vermek zorunda kaldık ki 6 aydir, artık çocuğu doktora götürmek istemiyorum açıkçası. Biraz tombul bir bebek benimki, algısı inanılmaz açık ancak konuşma da yok bizde. 1 kelime bile yok. Dokorumuz şimdilik endiselenecek birsey yok dedi, gelişimi mükemmel dedi, hematoloji doktoru da boyu ve kilosunun gelişimi devam ettiği için kan tahlillerinden de korkulacak birsey olmadığını söyledi. Endişem vesvese mi yoksa illa ki fizyoterapiste ya da nörolojiye götürmeli miyim? 


ayberke

18 aylık bir bebekte tek kelime konuşma olmamasıni kurcalamalısiniz.Bunun haricinde emwkkeme basit bir hareket gibi görünsede nörolojik açıdan önemlidir.Nöröloji profu Bülend Madii diyeceğim.Hem konusma hemde genel değenlendir me için.


Eda_06

Merhaba iyi günler bizde sizinle aynı durumdayz bebeğim emeklemedi 14 aylıkken yürümeye başladı ancak oturup kalkma dizlerini çökme gibi şeyleri yapamıyordu. 18 aylıkken kalkmaya başladı ancak gowers kalkışı denilen bir kalkışla kalktı. Kas zayıflığı var deyip ck testi istediler normal çıktı. Sma tip 3 den şüphelenip genetik test istediler. Sonuç bekliyoruz ancak çok korkuyoruz. Sizin çocuğunuz normal bir şekildemi kalktı. Gowers şeklimde kalkıp sağlıklı olan çokcukşar varmı. Bu durumu yaşayanlar yazarsa çok yardımcı olurlar. 


omeruk

eda_06 bizim bebek hiç emeklemeden 18 aylıkken yürümeye, 22 aylıkken falanda oturduğu-yattığı yerden kalmaya başladı. Şu anda oturmasında, kalkmasında, yürümesinde, koşmasında hiç problem yok. kalkarken her zamanmı gowers kalkışı yapıyor yoksa aradamı. yani emeklemedikleri için kasları biraz geç gelişiyor o yüzden yapıyor olabilir. merdiven inip çıkmasında falan problem varmıEda_06

18 aylıkken gowers tarzı kalkmaya başladı. Şuan 19 aylık hala aynı şekilde kalkıyor. Yürüyor koşuyor bunlarda hiç bir sıkıntımız yok. Yatar pozisyondan oturur pozisyona geçemiyor ve dizlerine çöküp oturmaya veya bir aktivite yapmıyor. Merdiveni tek başına çıkamıyor elimden tutunca inip çıkabiliyor. Ama dediğim gibi şuan 19 aylık. Ck değeri iyi olduğu için Sma tip 3 den şüphelendiler.genetik test yaptırdık deminden

Nöroloji bizden de sma ile ilgili genetik istemişti. Bir şey çıkmadı. zaten motor becerilerde ilerleme değil gerileme veya hiç yapamama olursa sma olabilir filan dedi sonradan, ama yine de baktırmıştık. 13 aylıkken yürüdü, 22 aylık yattığı ve oturduğu yerden kalkmaya başladı. Söylediğiniz kalkış tarzına baktım evet dizlerini tutma kısmı hariç öyle kalkıyor.


Eda_06

Öncelikle çok teşekkür ederim çocuğumuzun gelişimini gösterip düzelen çocuklar gördükçe insanın içi rahatlıyor. Bizimki 18 aylıkken yattığı yerden zar zor kalkmaya başladı, şimdi de ayaktayken yere yatmaya ve nadir de olsa çömelmeye başladı. kalkarken ellerini her zaman dizlerine koymuyor aslında ama ara sıra yapıyor işte. Tek belirtisi o onun dışında yürümesi koşması çok iyi gitgide de ilerliyor Peki sizin şuanki durumu nedir halen aynı şekildemi kalkıyor. Kanepeden yada herhangi bi yerden tutunarak kalkabiliyormu? Dizlerinin üstüne çökerek araba sürme gibi aktiviteler yapabiliyormu? Benim çocuğum bunları hala yapamıyor genel olarak üst gövde sırt kaslarında bi zayıflık var denildi. Ama hiç bi zatman bir gerileme olmadı bizde de bir iki ay gecikmeler oldu ama hep ilerledi yapabilir duruma geldi. Umarım bizimde genetik testimiz iyi gelir tekrar teşekkür ederim. Rabbim bütün çocuklara sağlık sıhat versin inşallah. 


deminden

Rica ederim, sizi o kadar iyi anlıyorum ki, zaten sadece yaşayan anlayabilir. Beklemek çok zor biliyorum ama bence sma ile ilgili bir şey çıkmayacak,  kas zayıflığı illa kas hastalığı demek değil. Evet  etrafındaki şeylere de tutunup kalkıyor, kendi başına da kalkıyor. çömeliyor da, dizleri üzerinde de duruyor, emekliyor hatta, tabi bunları çok kısa süre yapıyor pek tercih ettiği şeyler değil zorlanıyor çünkü hala. Ama eskiye göre çok çok hızlı, inanın 1 ay bile çok farkediyor. Yapamıyor dediği şeyleri bir bir yapınca anlayacaksınız ne demek istediğimi. İnşallah herkesin tabi bizim de yavrularımız sağlıklı ömür sürsün amin. Eda_06

Kesinlikle katılıyorum sadece yaşayan bilir. Çok şükür sma testimiz temiz çıktı. Doktor prematüre doğan bebeklerde böyle örnekler rastlanıldığını nisana kadar beklememizi söyledi. Ama gerçekten beklemek çok zor. Sizden başka tetkiklerde istemişlermiydi acaba yoksa sizdemi beklediniz. Artık ne yapmamız gerektiğini şaşırmış durumdayız gerçekten. Bu durum neden oluyor anlamış değilim. Sizinki hepsini yapabilir duruma gelmiş çok şükür zamanla hızlandırır ilerletirde kesinlikle. Buda böyle bir süreçtir, Bizde biran önce sizin gibi ilerleme kaydederiz inşallah. 


Wife

Merhaba, 23 aylıktan tekrar yazıyorum. Benim gibi içi içini yiyen güzel annelere güzel haberlerle geliyorum. Öncelikle kısa bir özet geçeyim. Benim bıdık hiç emeklemedi. 13 aylıkken direkt yürümeye başladı. Emeklemediği için oturmasını kalkmasını, bir yerlere tırmanmasını da bilmiyordu haliyle. tombulduk da. Buraya 18 aylıkken yazmıştım. 1.5 ay sonra yani 19.5 aylıkken oturduğu yerden kalkmaya, kanepe tepelerine tırmanmaya başladı. Hatta şu an hoplama hareketlerine başladık :) ve emeklemeyi de 21 aylıkken çözdü. Şimdi ara ara canı istedikçe köpek taklidi yapıp emekliyor. Arabasını sürerken filan emekleyerek sürüyor. salıncak ittiriyor. geri geri kaçıyor kanepe tepesine çıkıyor, iniyor. bizim yatakta zıplamaya bile başladı :) O yüzden içiniz rahat olsun ne tombullukla, ne başka birşeyle alakası yok. Sadece emeklemedikleri için geç çözüyorlar. Durum bundan ibaret. Geç konuşma olayımız var, bunun için çocuk ve ergen psikiyatristine, konuşma terapistlerine gittik. Zekasal gelişimi iyi çıktı, 6 aylıktan beri kitap okuyoruz zaten sürekli. konuşuyoruz konuşturmaya çalışıyoruz falan. Ama sanırım onun da vakti gelecek, çünkü terapist bile kendi seanslarına gerek görmedi evden sabırla konuşmaya devam dedi. Kendi bıdığım için konuşayım, korkaklığı yok, o nedenle tembelliğine yoruyorum ben artık :) Cevaplamak için Üye ol