11 aylik kiz bebekte memede sislik

birbebekannesi soruyor: 3

İki haftadır her iki memede de sertlik var, dıştan sivri gözüküyor 1 kuruş büyüklüğünden biraz daha büyük birşey var gibi...saglik odağındaki doktor bunun kist benzeri birşey olabileceğini ve takip etmemi soyledi. Doktorumuz yıllık izinde, mesajla ulaştım, yine mesajla geri döndü. Takip etmemi istedi. Salı günü randevu aldık ama içim rahat değil, dişleri çıktığı için huzursuz acaba canı tanıyor mu diye düşünüyorum ama dokubdugumda aciyormus gibi bir tepkisi yok. Böyle bir durum yasayan var mi?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Betul_lalezeynep

Küçük kızımda var benim. Ama birden oluşmadı. Doğduğundan beridir dokusunda vardı. Doktora her muayenede gösteriyorum meme dokusu takip edelim diyor. Büyümüyor küçülmüyor. İnşallah korkulacak birşey değildir. 


SemraAda

kızım dünyaya geldiğinde annem bana bundan bahsetmişti.benim kızımda öyle bi durum yoktu ama eger olursa hissedersen ovala demişti süt birikirmiş ve bu agrıda yapabilirmiş daha sonra kızım 2 - 3 aylık oldugunda gerçekten sol memesinde sertlik oldu ovaladım durdum ve geçti. sizde her gün iki üç kez çok bastırmadan 3 parmağınızla ovalayın. 


chroma

2 yaşında kadar kız bebeklerde meme şişliği olmasını doktorlar normal karşılıyor. Semraada'nın dediği gibi süt birikmesi olabiliyor. Gebeyken veya gebe kalmadan önce hormon ilacı kullandıysanız (progesteron vs gibi) bunlar da bebekte östrojen duyarlılığı yaratırmış. İlaç kullanılmasa bile oluşabiliyor. Genelde endişe verecek bir durum olarak algılanmaz ve iki yaşına kadar inmesi beklenir. Ama içiniz rahat değilse, masum bir şişlik olmadığını düşünüyorsanız pediatrik endokrinologla görüşmenizi öneririm.Cevaplamak için Üye ol