yabancı işçi yasası - çalışma izni - ssk

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


130 Cevap


emeldefne

Tüm bu uygulamalar sadece gürcüler için mı acaba? Bizimki Moldovyalı ve 6 aylık oturma vizesiyle kalıyor, Ağustos irtasında vizesi bitiyor. Sonrasında 1hafta ülkesinde kalıp geri gelebileceğini ve tekrar 90gün+6 aylık vizeyle kalmaya

devam edebileceğini söylemişti bize. Tüm yazılanları okuyunca öyle olamayacak sanırım:( Moldovalıların durumu farklı olabilir mı acaba, yoksa biz başka birini ramayalım diye mı öyle söyledi bize??


batucum

emeldefne  emin olduğum tek şey alman-ing gibi 1. sınıf ülke vatandaşları hariç geri kalan tüm yabancılar için durum aynı. yani ya 6 aylık oturumdan sonra ülkesine gidince 3 ay beklemeden dönemez kendisi yanlış biliyor ya da geri dönebilir ama bize yanlış söylendi. belki istanbul yabancılar şubesi telefonla aranarak bu bilgi alınabilir.


batucum

mugmela ben 50 usd kadar indireceğim maaşını ama yaklaşık 200-220 lira yine de fazladan ödeyeceğim. tabii benim tek çocuk ve maaş 650 usd. gerçekten bu maaş ayarlama işini ben de merak ediyorum. çalışma izni yaklaşık 1 ayda çıkıyormuş ama ben geç kalmayalım diye yaklaşık 2 ay önce başvuracağım


mugmela

6 aylik oturumu aldik. oturum defterinde is gorusmesi icin diyor yani calisma iznine basvurmamiz farz :) sorum oturumu aldiktan ne kadar sure sonra calisma iznine basvurma hakkimiz var? 6 ay mi yoksa 1 ay falan mi?bir de adrese gelip kontrol yapiyorlar fln dediler bilgisi olan? son sorum simdi bu 6 aylik oturum suresi icinde ulkesine rahatca gidip geliyor mu?


mugmela

bizim sure bitmis o zaman :)burcum80

Peki arkadaslar,biz de oturma ve calisma izni alicaz gurcu bakicimiza.baska care kalmadi artik.peki sigortali olduktan sonra ulkelerine ne kadar zamanda bir gondermek dogru olur ki?biz senede bir kere diye dusunduk ama??yoksa iki mi olmali?siz ulkesine gitmesini ve orda kalma süresini nasil ayarlayacaksiniz?


batucum

burcum ben senede 2 kere 10 ar gün göndermeyi düşünüyorum. aksi taktirde 3 ayda bir gidip geliyordu buna alışık ailesini çok özleyip mutsuz olacak. bu kısmı anlaşmaya bağlı.

ücretten nasıl anlaştınız? ssk olursa ne kadar keseceksiniz? yine gürcü yardımcısı olan bir arkadaşım yarı yarıya ödeyeceğiz dedi. ben 70 usd gibi kesmeyi düşünüyorum. sizler ne yapacaksınız?


mugmela

biz maksimum 4 ayda bir gondermezsek cekemem kadinin suratini valla. acayip melankoliklesiyor fln. 750 usd ucret veriyoruz kesmeden devam edicez galiba bilmiyorum abarti seviyeye geldi ama iki yildir bizimle parasini kesersek gene onun surati ile ugrasamam :) ikiz bebek var bizde isler yogun is seviyesine gore ayarlanabilir. asgari ucretten gosterip bankaya o tutari yatiracakmisiz ve sigorta o miktar ustunden. biz otuurumu aldik ama calismaya 1 ay sonra basvurucam.burcum80

Batucum biz 600 dolar veriyoruz.arti 20 izin parasi..kesmeyi dusunmedik.siz ne kadar veriyorsunuz?


batucum

burcum ben de 600 veriyorum. izin parası da 30 lira. peki izine gittiğinde kesiyor musunuz tam mı veriyorsunuz? ssk en az 300 tutacak. benim maddi olanağım gerçekten kısıtlı. çok düşündürüyor bu beni. yokse ben de suratını çekmektense kesmem de ne yapacağım bilmemCevaplamak için Üye ol