yabancı işçi yasası - çalışma izni - ssk

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


130 Cevap


_Sezin_

Ben bugün sarp sinir kapısı Emniyeti'ni aradım, 1 Şubat'tan önce turkiyeye girenler bir seferlik giriş çıkış yapabiliyorlar dedi. Sonra uygulama onlara da geçerli olacakmış.


melahat06


Kalış süresi

MADDE 1 – (1) 5683 sayılı Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki süre, vize muafiyet süresi veya vizede belirtilen kalış süresi yeterli ise yabancının Türkiye’den çıktığı gün itibarıyla önceki 180 gün zarfında 90 gün olarak uygulanır.

(2) Yabancının Türkiye’deki vize muafiyeti süresi veya vizede belirtilen kalış süresi 90 günden az ise 90 güne tamamlanacak şekilde yurt içinden uzatılabilir.

Yürürlük Tarihi

MADDE 3 – (1) Bu Karar, 1/2/2012 tarihinde yürürlüğe girer


melahat06

örnek 12-2011 de giriş yapan 3 ayda yaklaşık ( 87 gün) çıkış yapıyor .Hesabınızı yaparken 1 subatla elemanınızın  martta çıkış yapacagı tarihler arasındaki gün sayısını toplayın ve  tekrar geldiği tarih itibariyle 90 güne tamamlayın.Bu tarihi geçirmeden emniyete turistik vize için başvurmanız gerekmekte..


batucum

TRUSTİK VİZE İÇİN BAŞVURULACAK AMA 90 GÜN İÇİNDE DEĞİL. YABANCI GELDİKTEN SONRA 30 GÜN İÇİNDE. ISTANBUL ÇOK YOĞUN. RANDEVU TARIHINI ÇOK GEÇ VERİYORLAR AMA ÖNEMLİ OLAN BAŞVURU TARIHIYMIŞ. 6 AYLIK OTURUMU POLISTE KAYDI OLANLAR DIŞINDA TÜM YABANCILARA VERIYORLAR. ILK EVRAKLAR NISPETEN KOLAY. SONRA ÇALIŞMA IZNINE BAŞVURULUYOR.


melahat06

Yanlış yapmamanız adına açıklama yapma gereği duydum.Şu anda Türkiyede bulunan yabancılardan bahsediyorum.Sanırım anlaşılmadı dediklerim daha net şekilde  söyle anlatayım  örn: 28 aralıkta giren elamanınız 23 mart gibi çıkış yapmak zorunda ( 3 aylık vizeden dolayı)  yasanın çıktığı tarih 1 subat.. 1 subat 23 mart arası : 52 gün .. elemanınız  23 martta çıktıktan sonra türkiyeye tekrar girdiği zaman 38 gün içinde işlemleri için başvuru yapmak zorunda.. Yasanın  uygulaması bu şekilde...İkanet tezkeresi  alındıktan sonra çalışma bak. çalışma izninin alınmasına müteakip 30 gün içinde Emniyete çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi için müracat edilecektir..Ve tabiki SGK müracat yapılacak..
Dediğiniz gibi emniyette elemanın herhangi bir kaydı olmaması ve evraklarının tam olması  durumunda 6 aylık turistik vize almamanız için hiçbir sebep yok..
Aslında sayfaya müdahil olmak istemedim ama bu işi yapan ( danışmanlık hizmeti veren) birisi olarak yanlış anlaşılmaları düzeltmek istedim..
saglıcakla kalın..batucum

melahat06 ben de tam dediğiniz gibi anlamıştım. aracı şirketler çalışma izni çıkarmaya yardımcı oluyor. bu izin çıktığında buradan benim üstümden müracaat ettiğimizden ssk sı falan halloluyor mu yoksa izin alındıktan sonra bir de ssk işleri olacak mı?


melahat06


Çalışma izninden sonra sizlerin veya vekalet vereceginiz şahsın bizzat müracat etmesi gerekiyor.(işveren konumundaki şahsın  ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne başvuru yaparak konut işyeri kaydı yaptırması ve yabancı şahsın sigortalılığını başlatması gerekmektedir)


meryem77

2012 yılında çalışma izni alınmasına gerek kalmadı diy anlıyorum asagıdaki yazıdan arkadaslar.....

http://www.egm.gov.tr/detay.aspx?id=57&tur=duyurular&Page=4


yukarıdaki linkte açık açık yazmış, şöyle diyor.


son 180 gün içerisinde 90 gün olup, bu süreden fazla kalmak isteyen yabancılar ülke ayrımı yapılmaksızın (6) aya kadar turistik amaçlı ikamet tezkeresi alarak kalabileceklerdir. Örneğin; 90 günlük vize ve vize muafiyeti olan ülke vatandaşları Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 90 günün ardından 6 aya kadar yurt dışına çıkmadan turistik amaçlı ikamet tezkerelerini bulundukları yerin İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine müracaat ederek alabilmektedirler.

       Bu şekilde yabancı turistler ülkemizde 3 ay vize ve vize muafiyetiyle kaldıktan sonra 6 ay süreli ikamet tezkeresi de alması halinde yurt dışına çıkmadan 9 ay kalma imkanına sahiptirler. Ayrıca, bu imkandan yararlanarak 9 ay kalmış olan yabancı turistler bu sürenin sonunda Türkiye’den çıkış yapıp 1 gün sonra tekrar giriş yaptığı takdirde 90 gün süreyle tekrar ülkemizde kalması mümkün bulunmaktadır. Dolayısıyla bu uygulama yılın tamamında kalınacak süre bakımından yabancı turistler için hiçbir kısıtlama getirmemektedir.batucum

meryem77 bunu ikamet izni için gittiğimizde polise soracağım. merak ettiğim eğer yaklaşık 9 ayın sonunda ülkesine giderse kesinlikle 1 gün sonra tekrar 3 aylık vizeyle gelebiliyor mu ve eğer gelebiliyorsa tekrar 6 aylık oturum alabiliyor muyuz? ben bakıcım en az 2 sene daha kalsın istiyorum ve işi riske atmak istemiyorum. tabii diğer yandan ssk ile uğraşıp bir servet deharcamak istemiyorum.

melahat06 bu konuda bir bilgin var mı acaba?


meryem77

Batucum emniyete giderken bu linkteki yazinin ciktisini yaninda goturmeni tavsiye ederim. kendi web sitelerinde acikca yazmislar, daha acik yazamazlardi. Fakat calismak icin kalacak dememeni tavsiye ederim. Uzun bir akdeniz karadeniz gezisine cikacak diyebiliriz belki :)Cevaplamak için Üye ol