yabancı işçi yasası - çalışma izni - ssk

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


130 Cevap


meryem77

batucum merhaba
benim yanımda çalısan kadınla emniyete gittik, kendisine 6 aylık ikametgah izni verecekler, fakat ''calısma iznine basvurmak üzere tarafıma 6 aylık oturum izni verilmesini istiyorum'' şeklinde imzalı bir kagıt istediler kendisinden.

şimdi bunu alırsak turist vizesi yerinemi geçiyor bu ikametgah, yani anlamadıgım çalısma iznine basvurmassak nolacak. bilgin varmı bu konuda.  turist olarak kalacagım şeklinde oturum izni istenmesini söylemediler. çalısma izni için verebileceklerini soylediler

bilgin varmı


batucum

meryem
bir bilgim yok. benim aracı kurum bize sıkı sıkı tembih etti. sakın burada çalışma izninden bahsetmeyin sorarlarsa sadece turistik olarak tanıdığım yanında misafir kalıyorum diyin dedi. dedim ki burada sizi tanımazlar mı tanırlar dedi. yani biz hiç konuşmadık ama aracı çocuk yanımızda olduğundan amaç zaten belliydi. benimki ankara kurumsal. istersen bu işlerle uğraşan oğlunun cebini veririm ona sorarsın.


ikiprens

merhabalar
Bende yeni bulgar birini alacagım daha once turkiyeye hiç girişi yok ilk olacak . değişen yasayla birlikte 3 ay sonra ulkesine donmesi gerekecek ve 3 ay kalması gerekecek . bu bize uymuyor tabi. Kaçakda olsun istemiyor - istemiyoruz . Çalışma izni alınca SSK da yaptırmak gerekiyor buda maliyetli oluyor . SSK ya odenmesi gereken primi biliyormusunuz ? 3 aylık vizesi sonrasında turistik ikamet alarak 6 ay daha kalabiliryormus sonrasında da uzatılabiliyormus sanırım . Böylece ssk ya falanda gerek kalmıyor. Bu konuda net bilgi edinenler , bu işlemleri yapanlar varsa yardımcı olabilirlermi ? nasıl bir yol izlemeliyiz ?


batucum

ikizler benim aracı şirket 6 aylık oturumdan sonra da ülkesine dönünce 3 ay beklemeden dönemeyeceğini söyledi. doğru mu yalan mı bilmem. polise turistik oturum aldığımızdan fazla kurcalamamak için sormadım. sigorta vergi ayda 280 lira şu an. maaşlara zam olmazsa.


ikiprens

:(:(:( cok kotu gelsede ılk seferınde bır kere ulkesınde 90 gun kalmalı yan dimi :( üfff_Sezin_

işte 6 aylık oturumun bitmesine yakın çalışma iznine başvurmak gerekiyor ondan sonra ülkesinde 90 gün kalmasına gerek kalmaz..sadece turistik vize alınırsa 90 gün ülkesinde kalması gerekir


mugmela

evet oyleymis uzun zamandir gelip gidenleri geri gonderiyorlarmis. bizim kadin 1 hafta once gelmeyi basardi nasil gecti sasirdik ama gecti. yeni gelenlerde sorun yok.


heavenlyhorses

Merhabalar,

Yeni aldığımız yada evinizdeki bakıcınıza çalışma izni yaptıran arkadaşlar diğelim çalışanınıza 1 senelik çalışma izni yaptırdınız ve bir süre sonra özel nedenlerden dolayı  (çalışmasından memnun kalmadınız, çalışma izni yaptırdınız diye bir güvence gelmesi ile biraz lakayit durumlar sezdiniz çıkarmak istediniz vs.. ) yada mecburi sebepler (çalışanızının ailesinden birisinin hastalanması ve geri gitmek istemesi ve geri dönmek istememesi vs.) durumlarda her yeni alınan çalışan için hep aynı paraları ödeyip  çalışma izni yaptırıyoruz, yada bir sene içinde sadece gelen yeni bakıcının sigortasını yatırıp devam mı ediyoruz.. Bunu araştıran veya başına gelen var mı? Bu konuda bilgilendirebilirseniz sevinirim.
Teşekkürlerbatucum

heavenlyhorses sorundan şunu anladım çalışmasına 1 senelik çalışma izni aldığımızdan sonra istediğimiz an son verebiliyo muyuz? evet verebiliyoruz. bunu ssk ya beyan mı ne ediyormuşuz ve çalışması son bulmuş oluyor. onun için kötü olan çalışma izni ile kaldığı için oturum izni de bitiyor. hemen bir iş bulabilirse sen bırakıyorum dediğin anda diğer işveren de alıyorum derse geçiş yapabiliyor veya ülkeye dönüp sanırım 3 ay kalıp 3 aylık turistik vizeyle geri dönebiliyor.  


heavenlyhorses

Cevap için teşekkürler Batucum.. Ancak ben şunu anlamak istiyorum eleman bizden çıktıktan sonra yeni eleman içinde aynı paraları ve işlemleri mi yaptırıyoruz...Cevaplamak için Üye ol