uyku düzeni

ceydaaaa35 soruyor: 10

merhaba arkadaşlar kızım 10 aylık uyku düzeni hakkında sorum var. Biz 5 aydır samsundayız daha önce kayserideydik ve benim diş tedavim için ayda bir kayseriye geldik 5-6 gün kaldık bazen daha uzun kızım bir buçuk ay emdi sonra mama verdik kayınvalidemde genelde benimle birlikteyd.i bir ay boyunca kızımın herşeyini düzene sokuyorum fakat kayseriye gidince kayınvalidem siz biraz dinlenin ben torunumla ilgilenirim deyip herşeyiyle o ilgileniyor gece birlikte yatıyorlar yani kendi düzenini oluşturuyor ve benim düzen bitiyor yanlış anlayacak diye bişey diyemiyorum kızıma aşırı düşkün niyeti kötü değil sadece aşırı seviyor ama kızım düzensizlik içinde büyüdü doğdundan beri bakımı iyi ama ben herşeyinin düzenli olmasını istiyorum uyku saatleri belirsiz gece bazen uyanıyor zor uyuyor gündüzleri çok düzensiz bana yardımcı olurmusunuz çokmu bunu kafama takıyorum nasıl bir yol izlemeliyim üstelik kayınvalidem sürekli samsuna yanıma geliyor ve buraya geldiğinde öyle yapıyor kızıma iyi bakıyor ama beni istediğim gibi değil :(((((

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ilkayoz

Merhaba,1 yılda anladım ki düzen oluşturmaya çalışmayacaksın.Zamanla herşeyin kendiliğinden yerli yerine oturacağına inanıyorum artık.Kasma kendini çok fazla her ortama her duruma uyum sağlayabilen bir çocuk olsun.


sevfurkereym

bencede sen ne yaparsan yap bebekler kendi düzenini kuruyorlar.ne zaman isterseler ozaman uyuyorlar.ben ilk oğlumda çok çektim uyku sorununu şimdi ise aldırmıyorum.uyumak istemiyorsa uyutmaya çalışmıyorum.bu anneyi cidden çok strese sokuyor.sende bebeğine ayak uydurmaya çalış nasılsa biraz büyüdüğünde bi düzene girecektir.


gokalpileseyrialem

sevgili cemile bebekler hayatları düzenli olduğu zaman daha sakin ve uyumlu olur düzenli hayatta annenin daha sakin olabilmesi günün hangi saatinde neler olacağını biliyor olması bilinciyle hayatını istediği gibi düzenlemesini sağlar.kayınvalidenin sık gelişleri senin oluşturduğun düzeni bozması zor bir durum anladığım kadarıyla sevecen bir kadın.bence uygun bir dille durumu kendisine anlat.Hamilelik bebek bakımı ve annelik ile ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var.uyku düzeni oluşturma ve başka bir çok konuda faydalanabilirsin sevgiler.. http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklere-uyku-duzenini-ogretme.html


CokBilmis

Ben de günlük düzenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Özellikle 1 yaşındna önce günlük düzeni oturursa, 2 yaş krizlerini de daha rahat atlatır.
Sen kendin net bir düzen oluşturursan, bu düzen nereye gidersen git işler.
Ben de çok gezen bir anneyim ama kızımın düzeni şaşmaz. Tatilde bile aynı saatte yer ve uyur.  Çok sakin, çok uyumlu bir bebek, her ortama uyum sağlar ve uyku sorunu da yaşatmaz fazlaca. Yani sanılınanın aksine bebeği düzene alıştırmak kendini ve bebeği kasmak anlamına gelmiyor.
Düzenini oluştur ve kayın valideni de bu düzene dahil et. Mesela
1. Sabah 8 gibi uyanış ve kahvaltı ve belki dışarıda bir yürüyüş belki sakin oyunlar;
2. saat 10'da ilk uyku, uyanmayı takiben bir minik ara öğün;
3. Saat 12'de öğlen yemeği ve belki kum ve su oyunları
4. Saat 2 gibi ikinci uyku ve uyanmayı takiben yoğurt veya meyve
5. Saat 4'ten sonra temiz hava almak içeri dışarı aktivitesi.
6. Saat 6'da akşam yemeği.
7. Saat 7'de yatmaya hazırlık: Banyo, masaj, süt içmek, diş fırçalamak, kitap okumak (her ne yapıyorsanız)
8. Saat 8 gibi yatağa yatmak.

Bu düzen saatlere göre de işleyebilir, bebeğin uyanma saatine göre de. Mesela bizim bir komşumuz var, kızımın arkadaşı, her gün belli saatlerde yemek yer ve uyur. Benim kızımın günlük düzeni ise uyanma saatine bağlı. Uyandıktan sonra kahvaltı eder, 2 saat sonra meyvesini yer, 1-2 saat sonra uyur, uyanır öğle yemeğini yer, dışarı çıkıp oynar. 2 saat sonra parkta ara öğününü yapar. 2-3 saat sonra akşam eve gelir biraz oyuncakları ile sakin oyunlar oynar. Sonra akşam yemeği yer. Biraz babası ile hasret giderir. Sütünü içer. Banyosunu yapar. Yatağa yatınca da masal ister.

Düzenimiz bu kadar net ve belirgin olduğundan, kızıma kim bakarsa baksın bu düzeni takip eder. Zaten kızım alıştığı için bu düzeni kendisi takip eder. Akşam uyku saati geldiği hald eben oyalanıyorsam, elimden tutup "Hadi uyuyalım" diyerek yatağına götürüyor artık :)


ilkayoz

Maşallah kızınıza.Sakinlik bizim eve hiç uğramıyor malesef.Bu düzen meselesi çocuğuna göre değişiyor aslında.Ben de çok uğraştım düzen olsun diye,hala daha uğraşıyorum çaktırmadan.Kendi içimizde bir düzen var ama saat gibi işlemiyor hiçbirşey tabiki.Bir gün iyi oluyorlar sonra ertesi gün yine bozuluyor,zamana bırakmaya çalışıyorum çünkü ikiz olduğu için benim işim biraz daha zor,kendimi çok yordum bugüne kadar.CokBilmis

Düzeniniz neden işlemiyor? Uyku saatler mi sorun oluyor, yemek saatleri mi?


ilkayoz

Ben çalışıyorum,bakıcı,annem ve kayınvalidem arasında büyüyor çocuklar.Hepsinin ayrı bir tarzı var,karşı çıkmalarıma rağmen ayakta sallamaya bayılıyorlar,işlerine geliyor hemen uyuyor çünkü.Ben akşamları sallamadan uyutuyorum ama kimse uğraşmıyor benim gibi.Yemekleri uykuya göre daha düzgün aslında,zor da olsa bir şekilde yediriyoruz.Çok hareketliler kendi kendilerine oyalanmayı beceremediler bir türlü.Düzenden vazgeçmemin sebebi bunlar,ben ne yaparsam yapayım gündüz herşey farklı oluyor.Bir tek akşamları ve haftasonları rutin sağlamama yetmiyor.İkiz olmasının en büyük zorluğu bu,tek başınıza yetemeyip başkalarına muhtaç kalmanız.


ceydaaaa35

hepinize tek tek teşekkür ediyorum galiba uygun bir dille konuşmak en iyisi bakalım ne olacakCokBilmis

Eğer çalışıyorsanız düzen oluşturmanız zor tabii ki. Ya sizin düzeninizi sıkı sıkıya takip edecek ve anneanne ile babaanneye bozdurmayacak disiplinli bir bakıcı bulacaksınız; ya da siz anneanne, babaanne ve bakıcının düzenine uyacaksınız.

Ayrıca şu da var: Çocuklar sandığımızdan daha akıllılar. Anneanne ve babaanne ile farklı düzende, sizinle ise başka bir düzende günlerini geçirebilirler. Çocuklar kimden, ne bekleyebileceklerini biz yetişkinlerden daha iyi biliyorlar :)


ilkayoz

Kızım bu aralar iyice düzeni bozmuş durumda,gündüz çok uyuyor,gece de 23.30'da filan uyuyor ve sabah geç kalkıyor.Eğer böyle devam ederse çok zor çünkü bize hiç vakit kalmıyor.Eşimle başbaşa oturmak,film filan izlemek hayal oldu.Ama oğlum gündüz az uyuyup akşam 9'da sızıyor.Sabahta 6.30'da ayakta haliyle.İkisinin farklı düzeni olması çok kötü.Kızımın uyku saatlerini nasıl öne alabilirim?Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uyku düzeni ve pınar sibirsky 2

yaseminil 2A
Son: atomkarinca,