Sebze meyve tahıl mı ? Formül süt mü ?

Zeynep12 soruyor: 10

Merhabalar.

5 bucuk aylıkken ek gıdalara başladım mama verdiğim için emziriyorumda aynı zamanda. Şimdi bu kamu spotu ve mama firmalarının demelerine göre ek gıda iki çay bardağını geçmemeliymiş ama ben mamayı çok vermek istemiyorum. Şanslıyım ki bebeğim kaşıkla yemeye bayagı  hevesli seviyor. Yani öğün olarak veriyorum ben sebze meyve yoğurt yulaf vs. Emziriyorum da devam sütüde veriyorum ama ben o iki çay bardağını kat kat aşıyorum. Ben doğal beslensin diye mamayı azalttım yanlış mı yapıyorum ?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ema

Mama firmalarının demelerini boş ver ...Mantığına yatanı yap....


fistikcik

Yanlış yaptığınızı hiç sanmıyorum. Mamayı tamamen de kesebilirsiniz. Yeter ki emzirmeye devam edin. "Sütüm yetmiyor, ne kadar geliyordur ki" diye falan hiç düşünmeden sık sık emzirmeye devam edin. Bu aylarda önce emzirin, sonra yemek yedirin. Sabah kalkınca emsin mesela, kahvaltıyı 1 saat sonra verirsiniz. Ne zaman açlık belirtisi gösterirse önce emzirirsiniz, yetmediğini düşünürseniz de ek gıda verirsiniz. Anne sütü + ek gıda ile bebeğiniz mamaya hiç ihtiyaç duymaz.


asklepios

Eğer bebeğin anne sütü almıyorsa; ek gıdaya başladıktan sonra günde en az 500 ml formül süt içmeli. 


Zeynep12

Iki farkli gorus :) ic sesimi dinliyim o zaman


asklepios

İki farklı görüş değil; anne sütü alıyorsa tabi ki formül süt vermekten kaçınmalısın, fıstıkcık'ın dediği gibi önce emmeli sonra ek gıda almalı. Ama anne sütü almıyorsa nasıl süt vereceksin? İlk 1 yıl inek sütü veremezsin, bu yüzden en az 500 ml formül süt demiştim. Yanlış anlama olmasın...fistikcik

Formül süt bebeğiniz anne sütü almıyorsa -belki- gerekli olabilir. Siz emzirdiğinizi belirtmişsiniz, farklı görüş bile yok bu durumda :)


Zeynep12

Haklısınız pardon yanlış anladım.Emziriyorum ama gercekten cok az o da emmek istemiyo bu  ara zaten regl ile alakalı sanırım.


fistikcik

Az maz demeyin, emzirmeye devam edin. Anne sütü emzirme sürecinin her döneminde arttırılabilir. Siz mama vermeyi keser, çıkan miktarı dert etmeyi bırakır ve bebeğiniz her acıktığında önce emzirirseniz kısa sürede sütünüzün ne kadar çoğaldığına şaşabilirsiniz.asklepios

regl dönemlerinde süt yarı yarıya azalabiliyor, reglden sonra tekrar artacaktır.


Zeynep12

Tamam. :) Sizin motive edici yazılarınızı okuyunca hep yine olur mu acaba diyorum ama işte :( Çok teşekkür ederim.


Cevaplamak için Üye ol