İstenmeyen davranışlara/inatlaşmalara karşı yöntemleriniz nasıldı?

seda_melis soruyor: 0

Kızım 15 ayını doldurmak üzere. Yeni yeni, istediği bir şeye karşı çıktığımızda tepkisini göstermeye başladı, hiçbir şey yapamayınca sinirinden oturup ağlıyor, tekrar tekrar şansını deniyor, bu da benim sinirlerimi zorluyor. Ben herşeye bağırıp çağıran, tehditlerle çocuğunu büyüten bir anne olmak istemiyorum ama bazen benim de terelelli zamanıma denk gelmiş olabiliyor ve kendimi çok fena böğürürken buluyorum.
Mesela biberonundan suyunu kafasına dikip kendi başına içmeyi yeni öğrendiği için, bunu oyun haline getirip biberonu ters tutup suyu oraya buraya akıtmaya ve o suyla oynamaya bayılıyor. Dün akşam banyosunu yaptırmışım, mis gibi giydirmişim, uyku modunda aslında ama uyku öncesi son vakitleri, yine aynı şeyi yapmaya başladı. Aslında oynasın da üstü başı ıslanacak veya suyu döktüğü yere basıp kayacak diye istemiyorum, "yapma" dedim yüzüme baktı güldü. "dökme suyunu" dedim kızar gibi yaparak, yine gözümün içine baka baka döktü. en sonunda bağırarak aldım elinden, ağladı, zırladı, unuttu bi ara, beni görünce hatırlayıp yine ağladı. Saat bu arada 23 civarı, e benim de pilim bitmiş vaziyette.( Bu aralar zaten uyku konusunda da sapıtmış durumda. 23-23.30 gibi uyuyor. ) Alıp odasına götürdüm uyutmak için. Güzelce "hadi uyuyalım, bak herkes uyudu, sen de kapat gözünü artık" dedim, ona da direndi, kapıyı gösteriyor, mümkün değil uyumak istemiyor ama gözünden de uyku akıyor. Bir süre de bunun için cebelleştikten sonra en sonunda yine acaip bağırdım da korkup öyle uykuya daldı. 
Şimdi bu durumu bana analiz eder misiniz? Çok yeni karşılaştığım davranışlar bunlar, nasıl davranmalıyım? Yani bir şeyi yapmasını istemiyorsam bağırıp kızmakla bu işi çözmemeliyim diye düşünüyorum. Sizin yöntemleriniz nasıldı? Bu davranışlar yeni bir dönemin başladığını mı gösteriyor? 

Bu soruyu cevapla


Henüz cevap yazılmamış. İlk cevaplayan sen ol.

Cevaplamak için Üye ol