Hayali Korkular Kaç Yaşında Başlıyor

CiciAnne soruyor: 6

Ada gece korkarak uyanmış, ben de yanında uyumuştum. Üzerinde pek durmadım açıkçası bu durumun. Fakat odasını süpürürken ısrarla bana "beşiğin altını süpür" demeye başladı. Nedenini sorunca da "Gece ordan böcek geldi" dedi!

Belli ki kabus görmüş.

Uyumadan önce okuduğumuz kitapları gözden geçirdim böyle bir şey görebileceği bir kitap yok içlerinde. Evde böcek görmesi de pek muhtemel bir durum değil (yazın pek sevgili karıncalarımız olur ama henüz ortaya çıkmadılar ve çıkmasınlar diye evi çamaşır suyu ile siliyorum)

Hayali korkular kaç yaşında başlıyor bilginiz var mı?
Böyle bir durumu yaşayan var mı?
Panik olup Nergiz'e gitmeme gerek var mı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


deryaduru

Hayali korkular genelde yaş aralığı yoktur ancak 3 yaşından itibaren başladığı sık gözlenir özellikle 4 yaş döneminde hayal dünyasının artması nedeniyle korku dolu rüyalar ve hayali rüyalar sık gözlenir.


pinar16

merhaba benim oğlumda 2 yaşından sonra ağlayarak uyandığı ve sayıkladığı çok oldu 3 yaşına kadar diyebilirim.3 yaşından sonra rahatladık.genelde seyrettiği,duyduğu şeyler çok etkili.bizimki abisiyle beraber vakit geçirdiğinden o dönem seyrettiği çizgi filmlerden etkilendi,konuşmalardan:)diyebilirim.


deryaduru

Evet genelde 2 yaş döneminde ses ,görüntüler çocukları rahatsız eder ,3 yaş döneminde de devam edebilir


yuksel_

Nehir, şu soruda biraz konuşmuştuk..

http://www.nurturia.com.tr/questions/a09955aa-6b50-4b36-bf0c-9e9f0182eca7/1/kizimin-nedensiz-korkulari-varendiseleniyorum

ben hemen panik olmamanı ve biraz gözlemeni tavsiye ediyorum. Bu yaşlarda normal diye düşünüyorum. günlük hayatını etkilemiyorsa telkinle ve iknayla ve dikkatini dağıtarak geçirilebilir sanırım.


CiciAnne

Teşekkür ederim.

Bir süre izleyeyim. Sakin davranmaya çalışayım o zaman.


senayozturk

merhaba korkular doğuştan gelen duygular değildir sonradan öğrenilir yani çocuğunuzda böcekle ilgili bir korkunun oluşması mutlaka bununla ilgili bir yaşantısı olduğunu gösterir bunu elbette bilinçli yapmayız bir böcek gördüğümüzde farkında olmadan "ayy böcek dokunma sakın" bile dememiz çocukta böceğin kötü olduğu korkulması ve sakınılması gereken bir canlı olduğu fikrini uyandırabilir bu da tabi ki çocuğunuzun korkularına eklenir huzursuz olduğunda kendini güvende hissetmediğinde vs.bu tür hayali korkular ortaya çıkabilir .Tavsiyem onu herhangi bir şeyle korkutmamak ve onu bir şeyden korumaya çalıştığımızda kendi korkularımızı belli etmemeye çelışmaktır.Cevaplamak için Üye ol