Taşınma için pratik öneriler

EsraEA soruyor: 10

Yakın bir zamanda ev taşıyacağız. Bir iki alternatif var, bu hafta içinde bulamazsak bir tanesine geçeceğiz.
Bizi en çok zorloyacak olanlardan birisi 1500den fazla kitap var. Bir kısmını koliledim. Alta kitap, üste de "taşıyana da günah" diyerek kazakları koydum :) Tutacağımız ev yakın olursa önce kitapları ve her zaman kullanılmayan mutfak malzemelerini taşıtıp, akşam çocuklar uyuduktan sonra yerleştiririm diyordum ama pek fırsat kalmayacak gibi.
Taşınma sırasında her konuda kolaylık sağlayacak önerileri olan var mı?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


senayc

biz yiğit 6 aylıkken taşınmıştık, ama anlaştığımız şirket kendi toplayordu eşyaları ve açıp gidiyordu. Bizde de o kadar kitap verdır herhalde,kitapları kendi kolilerine koydular. Taşınmak kolay da,yereşmek zor. En son yavruların eşyalarını koysunlar kamyona,eve girince de ilk onların odası kurulsun. Siz diğer eşyalar kurulurken çocuklarla bir oda da takılabilriisniz. tek pratik önerim bu olacak galiba. kolaylıklar dilerim.


mayaberry

bence çok iyi bir taşıma şirketi bulun . Bizde yeni taşındık. ve hiç bir şey taşınırken kırılmadı. bende sizin gibi kitapları nasıl taşıyacaklar çok yazık nasıl kaldırırlar . üstelik ev 5. katta ve asansör yok diye çok endişe etmiştim. ama öğlen olmadan tüm eşyalar kırılmadan evdeydi. yanlız tek avantajımız bizim herşeyi kolilememizdi. Gidip koli satın aldık malum istediğinizde temiz koli bulamıyorsunuz inanılmaz değerli. parayla satın almadan önce keşke taşıma şirketine söyleseydik. istediğiniz kadar koliyi eve getiriyorlar. ve işiniz bitince de alıyorlar. o nedenle iyi bir taşıma şirketi herşeyi halleder. normalde eve gelip topluyorlar ama biz onlara gerek kalamdan kendimiz koliledik. kalan şeyleride onlar yaptı. yanlız evde kolileri açerken şampuanlar ve banyo dolaplarındaki şeyler ile tuvalet fırçası aynı yerden çıktı... o nedenle iyiki biz kolilemişiz dedik. adamlar hijyene bakmıyorlar tabi. onlar için kırılmadan taşınsında nasıl taşınırsa taşınsın :) .. ağır kolileride iki kişi boynuna ip geçiriyor ip değilde kalın urgan gibi bişey kolinin altına geçiriyorlar onuda o şekilde kitap kolilerini rahatça taşıdılar. keza buzdolabınıda öyle 5. kat çok yazık ama yapıcak bişey yok. zorlanmadan taşıdırlar. çok fazla olmalarının onlar içinde avantajı varı 15 kişilik bir ekip ti yanlış hatırlamıyorsam. .. size çok kolay gelsin.. özelikle bebekle nasıl olur bilmiyorum... büyük kolaylıklar.


senayc

taşıma şirketi cidden hijyen felan dinlemiyor. Ben yiğit in bütün çamaşırlarını,bizim iç çamalırlarımızı,nevresim takımlarını hurçlara kaldırmıştım. dokunsunlar istemedim. Kolilerin de içi temizmi kirli mi belli değil. Ama profesyonel bir taşıma şirketi ile en azından siz çok yorlmazsınız ,3 çocukla başka bu işin içinden nasıl çıkılır bilmiyorum.
eve yerleşirken herşey yeniden yıkanıyor nasılsa.


EsraEA

Süpersiniz arkadaşlar :))) Çok teşekkürler. Şenay çocukların odasını en son toplama, ilk önce kurma benim de aklıma geldi. Hatta salondaki oyun bolumunu de hemen kurayım dedim. Ama umarım uygulayabilirim:(Çünkü bu aralar sürekli bir herşeyi "anne yapsın" modu var da :))
Maya İstanbulda bildiğin var mı? Bir de rakamlar nedir? Ben maddi şeylerden ve pazarlıktan hiç anlamam, muhtemelen herşeye "he" derim de :)
Kolileri mahalledeki marketlerden toplamaya başladım. Ama firma getiriyorsa daha iyi tabii. 

Hijyen olayında da iyi ki uyardınız. Önemli şeyleri kendim kolileyim o zaman.
Şenay, ben kıyafetlerin bir kısmını, kışlıkları mesela şimdiden yıkayıp, orada temiz açarım diyordum. hatta başlamıştım. Çok mu kirleniyor? Orada ne kadar sürede ne yıkayabileceğimi hiç kestiremiyorum da :(
Tekrar çokkkk teşekkürler.


ikicocukannesi

evet hijyen sıfır sirketlerde, bende senayc gibi kıyafetleri hurclamıstım. kitaplarımızı onlar kolilediler ben sadece dikkat etmelerini soyledim. mobilyalarımız zedelendi ama o kadar da olur artık. kızımın odası icin cok hassas olmalarını salık verdim, o konuda bir sıkıntı yasamadık...

bir yakınınız varsa minnoları ona bırakıp sizin herseyi ayarladıktan sonra onları almanız aklıma gelen...

yeni eve esyalar geldikten iki gun sonra cagırın temizlik icin yardımcıyı, zira sonra ihtiyac duyuluyor. ilk gun gelmesinin bir manası olmuyor. siz evi yerlestirdikten sonra gelsin temizlige. onceden yaptrımanında anlamı yok, tasınırken kirleniyor her yer...

aklıma gelenler boyle,
kolaylık dilerim.

simdi aklıma geldi: aslında kullanılmayan esyaları simdiden atın. ya da nereye verecekseniz simdiden halledin. biz yeni eve tasındıktan sonra azımsanamayacak kadar bir esya attık. bosu bosuna tasımız onları....mayaberry

http://www.cihannakliyat.com/ bizim evimizi bu şirket taşıdı. Biz çok yakın mesefaye 2 üst sokağa taşındık. 750 idi sanırım fiyat ama bize uygunda olmuş olabilir. çünki eşimin çalıştığı firmanın işlerini de yapıyorlarmış. Fiyat evin uzaklığına, eşyanın fazlalığına.. asansör olup olmamasına. kaç dolap var . kaçı sökülcek kaçı sökülmeden taşınıcak ona kadar bakıp o şekilde hesaplıyorlar. belki evdeki eşyaların kolilenip kolilenmemesine bile bakıyor olabilirler. ona göre adam çalışıyor çünki. bizimki kolili olduğu için bi grup kolileri indiriken diğer grup mobilyaları sarma sökme toplama işlemini yaptı. bi grup eşyaları eve taşırken diğer grup diğer evdeki eşyaları indiriyordu. yani ekipleri bayağı kalabalıktı. bizde 2 büyük kamyon tarzı araba kulanıldı sanırım. valla o kadar çabuk olduki. ben takip bile edemedim ne yaptıklarını. tamda gebeliğimi öğrendiğim günün ertesi. kimse beni kımıldatmadığı için çokda takip edemedim ne yaptıklarını. hoş kolileme işlemlerini evde hep ben yaptım ama o sayılmaz demekki :) hamile olsamda :) bilseydim onu bile yapmazdım :) ama firmadan memnun kaldık gerçektende. tavsiyem 1-2 yerden fiyat almanız. eve gelip eşyalarınıza bakıp ona göre fiyat alabliirsiniz.


senayc

Esra, kirlenmesinden değil de ,kıyafetlerimizin o kolilere değmesi fikri beni rahatsız etmişti. Ne güzel temizlemişsin,yazlık-kışlık ayırp hurca koyabilirsin. peyibal in dediği gibi onları hemen açman gerekmez.
Temizlikçiyi 1 hafta sonra çağırmıştım ben de,ev yerleşirken kirleniyor zaten. Adamlar ayakkabılaı ile girip çıkıyor.
Kendi hazırladığın kolilere etiket,içinde ne var ne yok yazabilrisin. Bir süre sonra koliler karışıyor.
Kitaplara hiççç dokunma derim,kendileri koyup götürürler.
Biz de 2 sene evvel 750tl  vermiştik. Asansör vardı ama kullanılmıyordu taşınırken.


senayc

aklıma geldikçe yazıyorum:)
diş fırçalarınız,cep telefonunun şarj cihazı nı el çantana koyabilirsin.
Taşınmadan evvel de yeni eve tuvalet kağıdı,sabun, kağıt havlu ,çaydanlık, bisküvi koymuştum ben. (Evde ankastre ocak vardı hazır)
yeni evde yanmayan ampül var mı eşim onları halletmişti.
peyibal gibi,tuvalet fırçası ben de götürmedim,yeni ev için taşındıktan sonra  gidip koçtaşdan aldık.mayaberry

Bende giysileri huçlara koymuştum ama bişeyi unutmuşum. o gün yağmurun yağma ihtimalini :( bi süre kamyona yerleştirme aşamasında hurçlar dışarda kalmış ve ne yazıkki 2-3 hurcum ıslanmış ve içinde yazlıklar vardı o şekilde bekleyincede renklilerin renkleri birbirine geçmiş.. ıslanma ihtimalini göze almadığım için renkli beyaz ayrımı hiç bi zaman yapmadım hurçlara yerleştiriken. bi çok beyaz giysim sağolsun alacalı bulacalı bir hal aldı :( atmak zorunda kaldım ve epey sevdiğim kıyafetlerdi neyse buna da çok şükür dedik. ama kış mevsimi birde o ıslananları çıkar yıka.. özellikle kalın kumaşlı olan kanvas kot tarzı pantolonların kurumasıda o hengamede epey zaman almıştı. aman diyim yağmur yağma ihtimalini de göz önünde bulundurun. gerçi yazın zor ama havanın ne olacağı beli olmaz. ve bütün arkadaşların dediği gibi mutlaka üstüne içinde ne olduğunu yazın açarken kolaylık sağlar...


Zelal_

- Bazı taşıma şirketlerinin balkona dayanan kendi taşıyıcı asansörleri oluyor, bu şekilde özellikle mobilyalar vs hasar görmüyor, kolilerin ağırlığının, evinizin kaçıncı katta olduğunun, apartman girişinin genişliği/darlığının önemi kalmıyor. Onları tercih etmenizi tavsiye ederim.

- Taşınma ve tam yerleşme zaman aldığından bence bir bavul tatile gider gibi bir haftalık giysi havlu vs ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin, o süre zarfında ne nerdeydi diye herşeyi açıp dökmemiş olursunuz.

- Ve elbetteki kolilerde ne var diye üzerine hatırlatma notları veya numara yazın ve listeleyin.

Şimdiden kolay gelsin...Cevaplamak için Üye ol