Taşınma için pratik öneriler

EsraEA soruyor: 10

Yakın bir zamanda ev taşıyacağız. Bir iki alternatif var, bu hafta içinde bulamazsak bir tanesine geçeceğiz.
Bizi en çok zorloyacak olanlardan birisi 1500den fazla kitap var. Bir kısmını koliledim. Alta kitap, üste de "taşıyana da günah" diyerek kazakları koydum :) Tutacağımız ev yakın olursa önce kitapları ve her zaman kullanılmayan mutfak malzemelerini taşıtıp, akşam çocuklar uyuduktan sonra yerleştiririm diyordum ama pek fırsat kalmayacak gibi.
Taşınma sırasında her konuda kolaylık sağlayacak önerileri olan var mı?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


EsraEA

Çok teşekkürler. Harikasınız.
Müthiş öneriler geldi. Hepsini kopyalayıp basacağım, yapılacakları listeleyip tek tek işaretleyeceğim . Yalnız farkında mısınız, önerilerinizden "pratik taşınma kılavuzu" diye kitap basılır :))))


busraa

ben bu asansörlü taşınma sistemine bayıldım, hem eşyalarınız zarar görmez, hem binanızda asansörün kullanılması rahatsızlık yaratmaz, hem de taşınmanız daha hızlı gerçekleşir.


EsraEA

Feriha çok sağol. İstanbulda da varmış :) Ev belli olsun arayacağım artık hepsini.
Ben de ek olarak neler yaptığımı yazayım. Tam depocu olup, hiçbirşeyi atamayanlardan olduğum için son bir aydır evde derinlemesine atma-ayıklama işlemine giriştim. Öncelikle derin dondurucudakileri bitirmeye çalışıyoruz :) Ama nasıl bir doldurma yaptıysam hala bitmedi :)
Kullanılan malzemelerden de bitenleri almayıp alternatiflerini kullanmaya başladım. Duş jeli bitince kullanılmayan şampuanları bitirmek gibi. Gaza gelip aldığım bir sürü Avon ürününü de kullanmaya başladım bu sayede:) Sırf bitsin diye:)
Bir sürü hatıra niyetine saklanan şey buldum ama hala atamadım, o ayrı :) Kıyafetleri de ayıklamaya başladım. Çocuklarınkisi en rahat. Düzenli olarak ayıkladığım için. Ama bizimkiler zorluyor. Nedense hala 36-38 bedene girme ümidiyle sakladığım kıyafetler gibi :) 40 -42 bedeni kabullensem işim kolaylaşacak :)


meric

merhaba ben daha bebeğim doğmadan çok önceleri taşınmıştım o yüzden şanslıydım.bizde eşimle beraber tüm eşyaları topladık ve o ğün geldiğinde çok hızlı bi şekilde kamyona yüklendi. koltukların yastıklarını nasıl korurum derken aklıma çöp poşetleri geldi marketten jumbo boy çöp peşetleri aldım ve hepsine geçidim. sonra yorganlar yastıklar derken baktım herşeyi toparladı çöp poşetleri hem koliden daha uzuz hemde daha temiz oldu.bizde temmuzda yine taşınmayı düşünüyoruz bende şimdiden korkmaya başladım. kolay gelsin


Damla

Asansörlü taşınma şiddetle tavsiye ederim. Taşıyıcılar ne kadar az yorulursa, o kadar fazla detay iş yaptırma şansınız olur.

Eğer ortalıkta fazladan adam varsa birisi demonte edilen eşyaları monte edilmeden önce parçaları silebilir sirkeli ya da arap sabunlu suyla, durulamak gerekmez böylece (frosch'un limon asitli temizleyicileri de olabilir)

Şeffaf folyoların çok büyükleri oluyormuş, onlardan edinebilirsin bazı şeyleri paketlemek için.

Eve önceden gidip, dolapları alıcı gözle inceleyerek neyi nereye yerleştireceğini düşünebilirsin. Yoksa mutfak falan çok zaman alıyor.

Kışlıklar, yorgan, yastık gibi özellikle de bir süre kullanılmayacak her şeyi vakumlu poşetlere koymuş, poşetler delinmesin diye de hurca geçirmiştim, bir eski battaniye de sarılabilir. Böylece bunları hemen bir yere kaldırırsın ve 3-4 ay eline dolanmazlar.

Mümkün olursa vermeyi düşündüğün giysileri, eşyaları taşınma öncesinde seçip ver.EsraEA

Çok teşekkürler :)) Harikasınız :)
Bol koli, bol hurç ve bol dayanıklı çöp poşeti lazım anlaşılan :))


EsraEA

Ve tabii bol sabır ve bol enerji :)


yaseminun

arkadaşlar ankarada önerebileceğiniz iyi bir nakliyat şirketi varmı?e_pack

kızlar yorumlar için sağolun bizde ctesi taşıncaz  aylık bi bebeğim var napcam bilemiyorum
taşıma sirketine bırakıyımmı hepsini toparlanıyımmı bilemedim


Aysegul_Yagmur_Irmak

Esra taşındıktan sonra buraya yeni bir mesaj yazmamışsın, neler yaptınız? Çocuklar o gün ne yaptılar? Biz de birkaç hafta sonra taşınıyoruz, en büyük avantajım kayınvalidemin şu an bizde olması ve annemlerin de yardıma gelebileceklerini söylemeleri. Bunun dışında 2 çocuk ve yardımcımın bugün son gününün olması dezavantajım. Bir de eşyaların hepsini götürmüyorum, yeni evin salonu buradan daha küçük, yemek odasını, 2 tane berjerimi ve Yağmur'un odasındaki 3 kapaklı bir gardrobu almayacağım. Bir kısım cam eşyayı vs. de annemlere götüreceğim, o yüzden marketten koli rica edip annemlere gidecekleri kolilemeye başlamam lazım. Günlerdir söylüyorum ama hala koli bile almadım. Bu iş gözümde çok büyüyor, nasıl olacak bakalım.Cevaplamak için Üye ol