Çocuklarımızla daha çok vakit geçirmek

yerdenizbuyucusu soruyor: 10

Çocuklarınıza daha çok vakit ayırmak için yaptığınız pratik şeyler var mı?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


zskk

komik gelicek belki ama ben aldığım soğanalrı (ort.1-2 kilo) ece uyurken hepsini doğrayıp küçük buzdolabı poşetelrine koyup dondurucuya atıyorum yemek yapmadan hemen önce çıakrıp tencere atıyorum biraz su salıyor ama en azında ellerim sadece ayda bir soğan kokuyor ve yemek yaparken zaman kazanıyorum. aklıma birden bu geldi niye bilmiyorum ama sanırım soğan doğramaktan hoşlanmıyorum :)


yerdenizbuyucusu

çok pratik bir uygulama, çocuklarla bazen çok basit bir işi yapmak bile çok zor olabiliyor.


Kaymacina

zskk iyi bir uygulama.. benimtek yapabildiğim bakıcımızdan yemek hazırlığını yapması ve akşam oğlum uyuduktan sonra yemekleri yapmak. Unutmadan bir da maydanozum ve sarımsağım temizlenmiş olarak dolapta bulunur. Maydonoz derin dondurucuda , sarımsakta yağ içinde bir kavanozda.


pratikanne

Yemek ici kiymalari da onceden toptan hazirlayip, posetlerde buzlukta saklayabilirsiniz.


senayc

ben kaşarlı gözleme,sigara böreğini derin dondurucuda saklıyorum.
Et alınınca da köfteyi bolca yapıp derin dondurucuda saklıyorum.
1kg kuşbaşı eti düdüklüde pişirip yemeklik porsiyonlar haline derin donducuya atıyorum yine.
Hatta ekşili köfte nin köftesi bile oluyor bazen.
Maydonoz,dereotu kıyılmış olarak derin dondurucuda.
Sarımsak rondodan çekilmiş olarak derin donducuda.
limon kabuğu rendem,portakal kabuğu rendem bile var:) limonlu keki çok severim:))
yerdenizbuyucusu

Hepinize teşekkürler. Senayc maydanoz ve dereotu derin dondurucudan çıkınca salatalarda kullanılabilecek durumda mı oluyor? Yoksa yemekler için mi kullanıyorsun?


senayc

yerdeniz büyücüsü,
salatalarda kullanılacak durumda oluyor. Ama ben kıydıktan sonra gazetenin üzerinde  1 gece sıcak mutfakta bekletiyorum,biraz suyu gitmiş oluyor.  o yüzden de çıkarınca kendini salmıyor. (tabii ki yeni pazardan gelmiş,taze doğranmışın yerini tutmaz. ama iş görüyor)


khan

Yapamıyorum pek ama, geçirilen vaktin kalitesini en çok arttıran şey o uyurken sizin de güzel bir uyku çekmeniz, en azından geceleri. O canavar gibi dolanırken sizin kafa uykulu olunca, ne kadar zaman ayrılırsa ayrılsın işe yaramıyor.

Günlük işleri de beraber yapmak iyi olabilir. Çok güzel çorap ayırabilirler. Yastık kılıfı falan katlarlar. Bezelye ayıklayabilirler (arada bir iki tane götürüyorlar yalnız) vs. İş yapılacak zamanı da kısmen beraber geçirme şansı var.Damla

Bir öğünün bulaşıkları lavaboya doldurulup iki öğün birden dizilebilir bulaşık makinesine. İyi bir kurutma makinesi ile yıkanan giysiler kurutulup hemen çıkartılıp katlanarak ütüden kurtulunabilir. Gömlek gibi ütü isteyenler yerine buruşmayan giysiler tercih edilebilir.

Çocuk belirli bir öğünü geçiştirerek yiyorsa (bizdeki gibi, akşamları mesela), o öğün hızlı yenecek sandviç, kahvaltı, yoğurt+çiğ sebze gibi sağlıklı ama pratik alternatiflerle değiştirilebilir. Ben bunu akşam yemekleri için çok düşündüm ama bir türlü uygulamaya koyamadım, biz de öğlenleri düzgün bir şey yemiyoruz çünkü.

khan'ın yazdığına bir ek yapayım, yapılacak iş hassassa ve öyle değil böyle diye sıkça düzeltme yapmak gerekecekse çocuğu katmamak daha iyi olabilir. Birlikte yapalım diye heveslendirip sonra da sürekli öyle değil böyle, ya da bırak ben yapayım gibi bir noktaya gelirse gerginlik oluyor.

İyi havalarda birlikte pikniğe gidilebilir. Hem hazırlama, toplama derdi olmaz, hem çocukla dışarıda olduğunuz için başka bir işe bakamazsınız, hem de sofrada yemekle geçen zaman biraz daha eğlenceli geçirilir.


ozguranne

Khan önemli bir noktaya değinmiş. Uyku önemli. Bir de çocukla zaman geçirirken kafanın rahat olması çok önemli. Kafamda ciddi bir şeyler varken, takmışken kaptıramıyorum, çocuk da hissediyor. O nedenle (pek pratik olmasa da) her fırsatta stres azaltıcı şeyler yapmak, kasları gevşetmek, meditasyona benzer bir şeyler yapmak, bünyeyi ev işini, otu boku takmayacak şekilde eğitmeye çalışmak... lazım. Eğer yorgun ve halsizsem bana enerji verecek bir müziği çocukla dans ederek dinlerken rahatlyoruz. Böylece oyun oynarken daha çok eğleniyoruz. Uykusuzsam açılıyorum.


Onun dışında mükemmeliyetçiliği azaltmak, ev işi, yemek gibi sorumlulukları azıcık tavsatmak, biraz tembel, biraz rahat olmak, yardım bulunca almak, dayak görünce kaçmak gibi yöntemleri uygulamak lazım. 

Pratikte en faydalandığım şey ise: Buzdolabındaki donmuş kıyma ve köfteler. Akşam yemeği için çare bulamadığımda ve acelem olduğunda erişte + köfte beraber pişirip yediriyorum. Hem çok hızlı, hem Ela çok seviyor. Donmuş köfteleri kendimize de vaktimin olduğu bir zaman (pazar akşamları bir film izlerken) yapıp hafta boyu yemek işe yarıyor. Izgara tavuk ve balık çok pratik yemeklerden. Hem balık çok faydalı hem de pişirmesi (biraz kokuyor ama) görece kolay.
Cevaplamak için Üye ol