Çocuklarımızla daha çok vakit geçirmek

yerdenizbuyucusu soruyor: 10

Çocuklarınıza daha çok vakit ayırmak için yaptığınız pratik şeyler var mı?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


ozguranne

Bakıcı ablamız ütülüyor. Bir dönem ben de ütüledim. Ama bakıcı abla olmasa ütülemem. 


senayc

bakıcısı varken Yiğit in kıyafetlerini ütülerdi,
kreşe başladıktan sonra ve hala herşeyiniii(donuna kadar:P) ütülüyorum.
tuvalet eğitimi sırasında pantolan vs. leri ancak yıkayıp kurutmaya yetiştirebildimm,hiç ütü yüzü görmedi.
Şimdi yine başladım herşeyini ütülemeye. Yavruların ki bana zaruriymiş gibi geliyor:)) seve see yapıyorum.
ütü yapmazken farkettim ki:çamaşır makinasında düşük devirde sıkılırsa, makinadan çıkınca hemen iyice silkeleyerek düzgün bir şekilde asılırsa ütüsüz de idare ediyor.


yasemin_ekin

pardon, bizim İclal Teyzemizin gorevi kizimin camasiri ve utusu. Ama bildigim kadari ile eger Ekin uyumuyorsa utuyu de beraber yapiyorlar:)))  Kizim mama iskemlesinde, karsilikli gulucukler bir sohbet bir sohbet:)

Biz de ev islerini ailecek yapiyoruz cogu zaman. Kizimiz yatagin uzerinde camasirlarla oynuyor, babamiz katliyor, ben de utulenecekleri utuluyorum ve ne yaptigimizi anlatiyoruz. O zaten camasir sepetini gorunce deli oluyor. Yemek de oyle, kizim butun yemek tariflerini ogreniyor simdiden:))) Bulasik makinesinin icine bakmaya bayılıyor. Birimiz sofrayi toplarken, digerimiz makineye yerlestiriyor, fistik da mama sandalyesinde. (Ara not: eger huysuzlanmadan oturursa oluyor bunlar. Yoksa birimiz Ekinle ilgileniyor, digeri de oldugu kadar isleri yapiyor.)


ikicocukannesi

ikicocuk,
her aksam abartmıyorum her aksam acılan camasır makinası,
ertesi gune bir yıgın utu,
oyle boguyor ki ozguranne,
nedense buna takılıyım.

illa utulenecek minnoların kıyafetleri,

gerek degildir mi diyorsun?
ne zamandır utulemiyorsun acep?
ya da sadece ic giyimlerini mi utulemeli,
cıtcıtlı body, camasır filan?


ozguranne

İkiçocuk annesi, yani bakıcı abla ütülediği için rahatım ama olmasa ben ütülemezdim. Ya da ne bileyim belki özel kıyafetleri ütülerdim. Ütünün amacı nedir? Mikrobu kırar der annem. Ama evin içinde ne mikrobu olacak ki? Zaten yere düşeni yalamıyor mu bunlar:) 

Yani bilmiyorum. Estetik birşey bence ütü.yasemin_ekin

ikicocukannesi, kisisel fikrimi soyleyeyim: utunun amaci yuksek buhar sıcaklığı ile mikroplari oldurmek ise bence ic camasir ve ic bodyler icin gerekli diye dusunuyorum. Diger kiyafetleri utulemek daha cok kiyafet duzgun gorunsun diye cunku insan cocugunun ustunde burusuk kiyafet de gormek istemiyor.

Ikicocukannesi, var mıdır bilmiyorum ama belki bir kurutucu sizin hayatınızı kurtarabilir. Ben bir donem kullanmistim, (yukarilarda yazdim), kurutucudan cikardiginiz anda, sicak sicak katlarsaniz ayni utulenmis gibi oluyor. Ama pamuklu cocuk kiyafetlerinin kurutucuda cekme ihtimali var. Himmm, o zaman kurutuc uriskli. Belki su yeni utulerden alinabilir, kazanli olanlar. kiyafetler ustuste konur, verilir buhar, daha cabuk bitebilir is. ya da su press utulerden. Kullananlara sormak lazim...

Aklima gelenler bunlar.... sonra yine yazarim


senayc

bir de zaman kazanma açısından kendime pantolan vs. iş kıyafeti alırken ütü istemeyenlerden almaya çalışıyorum. Daha az gömlek giymeye çalışıyorum.
Beraber ev işi yapmak bazen eziyete dönüyor.yapma oğlum etme oğlum,dur oğlum vs derken:düşen reçel kavanozu,halıya dökülen meyve suyu, viledayla sileceğim derken cılk su olan parke,bulaşık makinesini yerleştirmeye yardım ederken kırılan ve ortalığa saçılan cam bardak..... bu durumlarda yavruyu babaya postalayıp,ev işini süratli yapıp yanına dönmeyi tercih eder oldum. en azından kirlettiği yerleri temizleyeceğim diye zaman kaybı olmuyor.


yasemin_ekin

senayc, bizim minno daha 9 aylik ya, rahatiz simdilik. ama kendisi kayıtta, bir yuruyeyim, ben gosterice msize gununuzu der gibi bakiyor bize :)))senayc

yasemin-ekin allah kolaylık versin,yürümeye başlayınca herşey bana daha kolay gelmişti. Umarım sizin de öyle olur.


ikicocukannesi

yeni utu mantıklı,
ikicocukbabasını kandırmak da oyle,
kurutucu icin anlatıp duruyordum,
onun yerine baska seylerle geliyordu bana;

secenekleri azaltıp oyle cıkmalı karsısına,
ya yeni utu ve salı persembe vardiya sana ait,
ya da alalım bir kurutma makinası salı persembeden kurtul demeli:)Cevaplamak için Üye ol