Ek gıdadan vazgeçme, diş, uyku problemleri

Aypariltisi soruyor: 3

Merhaba Arkadaşlar,

Benim kızım 8.5 aylık ve henüz dişleri çıkmadı. Dr’umuzun önerisine göre 6 aydan sonra ek gıdalara başladık…6 aya kadar anne sütü aldı. Ekgıdaya alışmakta zorluk çekmedi, meyve suyu ve püreleri, etli, tavuklu sebze püreleri vb.çeşitli gıdaları veriyordum, tadı güzel oldukça pek reddetmedi. Ancak 3 HAFTA ÖNCE, beslenme saatlerimiz çok zor geçmeye başladı,tüm oyunlara rağmen fazla yemiyor,bağırmaya başlıyordu ve 4-5 gün sonrasında da ağzını tamamen kapattı. O zamandan beri hala ek gıda almıyor, ağzını mıh gibi kapıyor, oyun esnasında ağzını açtığında kaşığı veriyorum bazen bi kaç kez azcık giriyor,ama genelde diliyle itiyor, ya da eliyle kaşığa ve tabağa vurup, bağırıp,ağlıyor ortalık savaş alanına dönüyor.  

Biz 5 aydır yurtdışındayız, bu durum için hemen Türkiye’deki doktorla görüşmüştüm, diş döneminde iştahının azalabileceğini,geçici olduğunu, dişler çıkınca kısa sürede bu durumu atlatabileceğimizi, emzirmeye devam etmemi söyledi. Sadece emziriyorum ama onu da ancak uykuluyken, uyku öncesi veya hemen uyandığında (gündüzleri de böyle) alıyor. Zaten doğduğundan beri tuhaf bir emme problemimiz var ki bu da, bizim gibi olan var mı diye size danışmak istediğim bir başka konu…Bu arada gündüz ve gece uykularımız da iyice zorlaştı,ağlayan bir bebek oldu L Genelde biberonu da istemiyor.

Bu iştahsızlık ne zamana kadar devam edecek bilemiyorum, bebeğimin kilo kaybından ve sağlığının iyice bozulmasından endişe ediyorum. Benzer durumları yaşayanlarınız oldu mu, sizlerin önerilerine ihtiyacım var, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler…

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


mibrim

Benzer durumları 14 aylık oğlumda da yaşadım ve yaşıyorum..diş dönemlerinde güzel güzel yemeğini yiyen oğlum birden yememeye başlıyor ağzını açmıyor ilk zamanlar eyvah hep böyle mi olacak diye endişeleniyordum ama geçici bir dönem oldu..


uyutmak-uyku süresi allak bullak olup gün içinde de hep huzursuz du ama ne zaman dişin ucunu görsem rahatlıyorduk ailecek:)


Aypariltisi

Teşekkürler Mibrim…Benim merak ettiğim dişlerin çıkması ve bu yemeyi reddetme dönemi NE KADAR sürer?Dişleri uzun zamandır bekliyoruz,hep dişe yorduk problemleri...uyku problemlerimiz 4.aydan sonra başladı,tam azcık yoluna girmek üzereyken yine mahvoldu. Emmesiyse 4-5 saatte bir,oysa önceden hem emiyor hem katı gıda alıyordu. Cidden bayağı aç kalıyor sanki ve zayıf düşüyor bünyesi de.. Zaten geçen haftasonu da ateşlendi, diş geliyor sandık,ilaçla düşürmeye çalıştık ama Pazar gecesi ateş iyice artıp, vücudunda kızarıklık oluşunca acile gittik.Meğer viral enfeksiyonmuş,boğazları da kızarmış,şişmiş. Şimdi o durumu atlattı,kendine geldi ama hala yemiyor:(


mibrim

biz de bu dönem dişin ucu görününceye kadar..e tabi bu sürede bebekten bebeğe değişiyor sanırım örneğin azıları iki ayda çıkardık bu iki ayın 6 haftası falan kabus gibi geçti..diş damakta ilerlemeye başladığında oluyor sanırım dinlenme dönemlerinde bizde dinleniyoruz:)


şimdi hastalık durumu da varmış siz de normal bu yaşadıklarınız bir an önce geçmesi dileğiyle..Cevaplamak için Üye ol