Biri bana güzelce anlatsın lütfen

shinydiscoball soruyor: 4

Yemin ederim kafam şişti bu dogum tarihi hesaplarından! Bu hamilelik 9 ay on gün degil mi kardeşim? Yoksa 40 hafta mi? Bebegin ilk haftalardaki gelişimine gore öne gelebiliyo mu dogum tarihi? En son 28 martta regl oldum, dollenme tarihi tahmini 11 nisan. Hangi websitesine baksam en erken Ocak 2 görüyorum, 4 ve 6 ocak da gormüşlügüm var. dün doktor dogum tarihini 28 aralık olarak belirledi. Ben bu işten hiçbişey anlamadım. Bebegim çabuk gelişiyosa bi sonraki gidişimizde dogum tarihinin Aralık 20 ye falan gelmesi ihtimali mi var şimdi? Engin tecrübelerinizden faydalanmak isterim kızlar..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


lethee

Adet gördükten yaklaşık 2 hafta sonra yumurta rahim içine gelir ve spermle birleşir. O tarih döllenme tarihidir, ancak net olmadığından yumurtanın olgunlaşıp çatladığı-yumurtalıktan atıldığı tarih olan adetin 1. günü gebelik başlangıcı olarak hesaplanır. Adetimizin 1. gününde bir sonraki adetin hazırlığı başlar. Yumurta bebeğin başlangıcı sayılıyor yani. Bu tarihten 2 hafta sonra döllenme olur -bu kadından kadına değişir-. Öyle hesaplandığında 40 hafta yani 10 ay olur. 


ssebnemm

İşte o kırk hafta ekiyle cüküyle maalesef on ay olmuyor. Her ay dört haftadan oluşmuyor mutlaka bir kaç gün artiyor. Dolayısıyla 39 hafta ortalama olarak 9 ay sayılıyor. Benim son adet tarihim 7 nisandi doktorum doğumu 7_14 ocak arası hesaplamıştı yani tam dokuz ay sonra. Tabi bizimki beklemedi sekiz aylık geldi. Dokuz ayını geçenler de var :) yani her şeyin hayırlısı :) inşallah sağlıkla alırsınız bebeğinizi kucağınıza.


gamze

Doğum tarihini ultrasona göre belirlemiş olabilir doktorunuz. Bebek birkaç gün önde belki de :)


dilrubaa

40 hafta gun olarak baktiginizda 280 gun. Ayi da 30 gun olarak alirsaniz 9 ay 270 gun. 9 ay 10 gun 280 gun. Yani 40 hafta ile 9 ay 10 gun birbirine esit aslinda. 1 ay tam 4 haftaya esit degil, sorun ordan kaynaklaniyor genelde.Cevaplamak için Üye ol