okulda yaptıklarını,yaşadıklarını anlatıyor mu?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


EsraEA

Benimkiler de anlatmıyor. Hatta bir iki kere denedim, konuyu değiştirdiler :) Bizim psikoloğumuz da aynı şeyi söyledi. Denedim, gene anlatmadılar. Ben de sabırla bekliyorum :)

Neyse ki okuldayım da durumlarını biliyorum. Yoksa ben endişelenirdim, biliyorum kendimi :)


yesimdem

Benim oğlumda hiç sır vermiyor okulla ilgili:) ilk günlerde sordum cevap alamadım.Artık sormuyorum.Hiç ummadığım bir anda bir arkadaşıyla ilgili birşeyi anlatıyor,ya da başlıyor okuldaki bir oyunu bana öğretmeye....ertesi günü öğretmeninden teyit ediyorum,hayal olmadığını görüyorum...


jildando

Bizim okul psikoloğuda bu konuda zorlamayın, isterse anlatır ,bazen de alakasız bir zamanda yaptığınız birşeyi okulda yaptığı bir şeyle bağlayıp o anda da anlatabilir demişti.
Eğer günlük programını biliyorsanız nokta atışlar yapabilirsiniz belki.
Mesela kızım dün okulda muzlu süt yaptı, programdan biliyordum zaten yapacağını, nasıl yaptınız diye sorunca anlatmaya başladı, bazende yaptık işte diyip geçiştiriyor. Normal bir durum bildiğim kadarı ile.


crocus

ne yaptıklarını ne de yediğini anlatıyor. Ben de sormuyorum.Öğretmeni de sormamızı istedi.

hergün öğretmeni ajandaya yazıyorda merakımı bu şekilde giderebiliyorum :)


keremseda

bizdede aynı sorun var ama ben araşrırmıştım bu konuyu,anaokulu vaya kres cocuklarına ne yaptıgı soruldugunda bı sey anlatmazlar,konusmak ıstemezler,ama hıc ummadıgınız bı anda ,oyuna dalmısken mesela bırden anlatmaya baslayabılır,öğrendığı sarkıları söyleyebılır,gercekdende keremdede böyle oluyo,anıden şarkıları,oyunları anlatıyo,bıde gece yattığımızda çok anlatıyo,bu model yavrular hep aynıymış yanı toprakanam.9Fundaaa

Benim oğlum ANLATIYOR; herşeyi anlatıyor yemeğinden oyununa etkinliklerine kadar herşeyi anlatıyor.. Seninki büyük diyeceksiniz,ama geçensenede anlatıyordu...Demekki her çocuğun yapısı farklı ...ama biz ilk baştan şöyle yapmıştık o bugün okulda ne yaptınız diyince o biraz anlatıyordu sonra ben gün içinde yaptıklarımı biraz anlatıyordum sonra o......böylelikle devam etti gitti


cananm

Benim oğlum hiç anlatmıyor neler yaptığını bazen alakasız şeyler söylüyor.eşimle ben sürekli soruyoruz çocuğa neler yaptın oyun oynadın mı ama cevap yok galiba biraz zorlamamak gerekiyor.(insan gerçekten çocuğunun koskaca bir gün neler yaptığını merak ediyor...)


ikicocukannesi

anlattırıyorum, tavsiye ederim.

kendisi anlatmıyor. soyle yapıyorum;

surekli yaptıgım bir sey. eve gelince esime gunun nasıl gecti diye soruyorum hep, buna sahit zaten. sonra da ona soruyorum gunun nasıl gecti diye, iyi diyor genelde. ardından hangi faliyeti yaptın eve bir sey getirdin mi sorusu, eger hosuna giden bir faliyet varsa zaten dokuluyor o dakika.

arada yaptıgım bir sey, anlatayım, asıl bunu tavsiye ediyorum:

oyun kurmaca. bebeklerle. hep birlikte bebeklerle krese gidiyoruz, oyun oynuyoruz ama. krescilik oyunu.- oyunun adını krescilik koymayadabilirsin. iki yas civarı biz oyle demistik, simdi oyle demiyoruz- sonra bebekler kahvaltıya iniyorlar, bende bir bebegini kahvaltıya indiriyorum. sonrası corap sokugu gibi geliyor. oyun esnasında bana gun icinde neler oldugunu bire bir tarif ediyor boylece. diyelim bir bebek yaramazlık yaptı, bu sırada kızım yaramazlık yapan bebegin basına ne geldigini tıpkı kreste oldugu gibi tarif ediyor. ya da bebeklerden biri faliyet yaparken diger bebek geliveriyor yanına ona cadı diyor mesela. iste boylece cıkıyor ortaya toprakana.

mumkun mertebe soru sormamaya calısarak o anda ani bir tepki vermemeye calısarak toprakana. 'cadı' lafını ilk duydugumuzda mesela esim ani bir tepki vermisti, oyuna mudahele ederek, kızım da oyunu bırakmıstı.

ben bunu tavsiye ediyorum,
selamlar,
kolaylıklar.ffilizz

merhaba ben aranıza yeni katıldım,
kızım ana okuluna başladı ve bende tabiiki merak ediyorum bugün ne yaptı acaba diye... sordum bana verdiği cevap'' merak iyi değildir anne'' ne yaptıysam yaptım.'' dedi. şaştım kaldım:(:


hande

bizde de çok farklı değil. sorarsak asla söylemiyor. ama arada birden aklına birşey gelip anlatmaya başlıyor. söylediklerine soruyla cevap vermediğimiz sürece anlatmaya devam diyor, en ufak bir soru da anlatmayı durduruyor. aslında bunu çeşitli kitaplarda okumuştum. sorulara genelde çocuklar cevap vermezmiş, bizim onların duygularını tahmin edip bir cümle kurmamız gerekirmiş mesela "çok mutlu görünüyorsun günün iyi geçmiş" veya seni biraz kızgın gördüm arkadaşın seni kızdırmış olmalı" gibi hemen peşi sıra "hayır anne kızdırmadı yere düştüm ben kızdım" gibi bir cevap gelebiliyor o zaman. peşi sıra nereden düştün diyince sohbet bitiyor ama "merdivenden düşmüş olmalısın" diyince "hayır takılıp düştüm" diye biliyor. bazen uygun cümleyi bulmakta zorlanıyorum ama soru cümlesine cevap vermediği kesin.

akşamları günün nasıl geçti sohbetine gelince, bizimki bol hayal gücüyle tamamen atmasyon birşey uyduruyor mesela "okulun arka tarafındaki havaalanına gidip helikopterle etrafı dolaştık" gibi:))

sevgilerCevaplamak için Üye ol