Çalışmaya başlamak

selencem soruyor: 10

Merhabalar, dün doğum iznim bitti ve ben çalışmaya başladım. Aslında hevesliydim çok. Üretmeyi, işlevselliği özlemiştim. Gerçekten de işte olmak benim için keyifli. Ama içim kan ağlıyor bir yandan da. Ben eve en erken 20.00da dönüyorum, oğlum ise 19.30da uyuyor. Sabah 07.00de kalkıp 1.5 saatimizi beraber geçiriyoruz. Üstelik haftasonları da bir gün çalışmak zorundayım sık sık. Sanırım oğlum beni tanımadan büyüyecek. Bu tür şartlarda çocuk büyüten var mı? Hayat nasıl oluyor? Böyle hayat geçiyor mu?

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


GulcanDeniz

Bebek 1 yaşına gelene kadar süt izni hakkı var, yasal olarak.
Günde 1,5 saat.
Bunu ister her gün işten 1,5 saat erken çıkarak ya da işe 1,5 saat geç giderek,  isterseniz topluca  kullanabiliyorsunuz.


perihan

İstersek topluca kullanabilmemiz işverenin iznine tabi:(


GulcanDeniz

Selen, işe dönerken çok acı çekmiş bir anne olarak yazıyorum:

oğlum 3 yaşını doldurdu.
10 aylıkken işe döndüm. Ama sürünerek, içim kan ağlayarak. Bir de tabii ağır bir postnatal depresyon geçiriyordum o sıralar, bu da durumu daha da kötüleştirmişti.

1,5 yaşına kadar oğluma babaannesi baktı.
"Bebişim beni sevmeyecek, unutacak, uzaklaşacak, büyüyünce benden nefret edecek, annesiyle birlikte olması gerekirken yanında ben yokum, başkası var" gibi benzer korkuları ben de yaşadım. Hatta saat hesabı yapıyordum resmen: "Oğlum benimle şu kadar saat birlikte, babaannesiyle bu kadar, hımm birbirine yakın, ya da şu kadar az, bu kadar fazla" filan gibi....

1,5 yaşında bakıcıya başladık. Bakıcımdan hiçbir ev işi istemedim. İşinin sadece ve sadece oğlum olduğunu anlattım. Oğlum uyurken yemek yaptı bir tek. Hala da aynı düzen devam ediyoruz.
Şanslıydım, bakıcımız oğlumu, oğlum da bakıcımızı çok sevdi.

Bence en kilit sorun bu. Gözünün arkada kalmayacağı bir bakıcı bulabilmen.

İşe döndükten bir süre sonra şunları yaşadım: (Aklıma gelenler)

-İşten eve dönerken yaşadığım heyecanı anlatmama imkan yok. İlk aşık olduğun zaman sevgilini göreceğin için kalbin nasıl çarpar, heyecanlanırsın, bunun kat be kat fazlasını yaşadım. Her gün üstelik. Şahane bir duygu.

-Eve döndüğümde oğlumun sevinçini görmek tarif edilemez bir duygu.

-Birlikte olduğumuz zamanlarda ben de oğlum da birbirimize daha fazla konsantre olduk, yani kaliteli zaman dedikleri şey...

-Nasıl ilişkiler yorulabiliyor ve özlemek bu yorgunluğa iyi geliyorsa, anne/bebek ilişkisinde de yaşanabiliyor bu. Birbirinizi özlemek ikinize de iyi gelebilir.  Bizde öyle oldu.

-İşte dinlendiğimi hissettim (sahiden, çünkü sürekli, 24 saat bebekle olmak yorucu bir şey, ne kadar severek birlikte olsak da)

-Kendimi yeniden üretken hissettim. Bu oğlumla ilişkimize de olumlu yansımıştır mutlaka.


Şimdiki durum:

-Oğlumu bir iki kelimeyle tarif etmem gerekse ilk söyleyeceğim "mutlu bir çocuk" olurdu.

-Zaman zaman işe gitmeme tepki gösteriyor, ve bunun müsebbibi olarak bakıcısını görüp ona kızıyor. Ama karşılıklı konuşuyoruz. Bütün büyüklerin, anne babaların işe gittiğini, çocukların günü okulda ve bakıcı teyze ile geçirdiğini anlatıyorum. Örnekler veriyorum. Anlıyor, arıza geçiyor.

Bir öneri:
Bence bebeklikten itibaren "anne şimdi işe gidiyor, akşam gelecek" diye anlatmak lazım. Anlar çünkü. Hem de alışır bu duruma.

Selen, senin artın:
Oğlun işe gitmene bebeklikten itibaren alışmış olacak. Sonrasında bu konuda bir sıkıntı yaşaman düşük ihtimal bu yüzden.


lugesya

5 aylıkken işe başladım,kızıma ananesi bakıyordu bu nedenle içim rahattı.
2 yaşına geldi bugüne kadar sadece tatil dönüşlerimizde bu yaz işe gitme anne dedi,bunun dışında anne diye mızlanmadı
İlk dönemlerde bende eve geldiğimde uyuyordu ama ben koyun koyuna uyuyordum ve geceleri sürekli yani istedikçe emziriyordum
bugun aramızdaki bağ hergeçen gün artmış gibi daha da güçlü..yaşadığınız korkuları bende yaşamıştım ama korktugum gibi hiç olmadı
Her bebek annesinin ayrı bir teni,kokusu oldugunu biliyor
sevgiler,kolaylıklar


selencem

pod, gulcandeniz ve lugesya... çokçok teşekkür ederim. şu an hala işteyim, 10 dakika ara verdim. oğlumun videosunu seyrettim ve şimdi yazdıklarınızı okudum. bana moral verdiniz. gulcandeniz, sabah uyandığı andan itibaren 1.5 saat sadece ikimiziz. kucaklasmak, oyunlar vs. sonra o yarım saat kestirmeye ben de hazırlamaya. ama mutlaka açıklama yapıp vedalaşarak :)GulcanDeniz

Selen bir öneride daha bulunmak isterim:
Lugesya'nın dediği gibi gece birlikte, koyun koyuna uyuyun. Hem sana hem de bebişe çok iyi gelir.
Biz hala öyle yapıyoruz :))


zeynepanne

biz de koyun koyuna uyuyoruz:)))


1g

Anneler; çocuklarla gece uyumak konusunda doğru mu yapıyorsunuz ?

Siz olmadan uyumama gibi bir sorun ortaya çıkmıyor mu ? Ya da çocuğun size daha da bağımlı olmasına sebep olmuyor mu ? Babalar ne diyor bu duruma... Arkadaşlarımın bazıları hala çocuklarıyla aynı odada uyuyor, ebeveynlerin özel hayatlarına tanık oluyorlardır illaki. Ya da anne çocukla uyuyor... Bebekliğinden itibaren bebeğini odasında uyutmayanlarda var... Hangisi doğru ?

Sanırım herkes için kendi doğrusu önce geliyor...Birkaç ay sonra şimdi planladıklarım değişmez umarım. Mutlu ve sağlıklı günler diliyorum hepinize...selencem

Beraber yatma konusu herkese göre değişken birşey sanırım. Biz beraber yatmıyoruz. Zaten Cemin uykusu o kadar hafif ki beraber yatınca uyuyamıyor rahat. Keşke koynuma sokup uyutabilsem ama bizimkine sıcak basıyor :)


zeynepanne

evet beraber uyuma konusu tartışmaya açıktır. doğrusu budur demem, biz böyle yapıyoruz diyorum.
evet belki size daha çok bağımlı oluyorlar ama sonuçta kopmaları gereken an gelince zaten sizden kopuyorlar.
özel hayata tanık olmamaları için başka tedbirler alabiliyorsunuz.
ilk kızım 2 yaşına kadar odamızda yattı. bu kuzuyu da önümüzdeki yaza kadar yanımda konaklatmayı düşünüyorum.
çocuk doktorumuzun da iki kızı var, büyük kızımn bebeklik döneminde, çocuğun yatağını ayırmak üzerine konuşuyorduk. bana sorarsan doğrusu, 6 aydan sonra odasını ayırmandır, ama yapabildin mi dersen, bizim büyük kız ilkokula gidene kadar aramızda yattı dedi. karı-koca ikisi de 9 prof bunların:)
aileye, çocuğa, ebeveyne özgü değişken kararlar bunlar. içinizden neyin doğru olduğunu düşünüyor ve hissediyorsanız onu uygulayın. siz mutlu-çocuğunuz da mutluysa sorun yok demektir.Cevaplamak için Üye ol