1 yaşından sonra ne kadar süt?

cypsun soruyor: 10

Minik kızım 3 hafta kadar sonra 1 yaşına giriyor:) anne sütünü sağarak veriyorum; 1 yaşından sonra fazla süt tüketimi kansızlık yapıyor deniliyor ya, bu anne sütü için de geçerli mi?

Ek gıdalarla birlikte 400 ml -500 ml falan iciyor günde...

Peki 1 yaşından sonra da bu miktar devam etmeli mi? Kahvaltıda peynir, ikindide de100 cc kadar yoğurt yiyor bu arada...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


benjamin2010

Ben hala emziriyorum ayrica günde ortalama 500 ml de sut iciyor oglum.yogurt da yer.kansizlik durumu yok.

Anne sutunun ölçüsü olmamalı bence ,içtiği kadar icsin.


gizemfiliz

anne sütü kansızlık yapmaz.bu inek sütü için geçerli.

anne sütü almadığımız ve inek sütüne alışamadığımız için devam sütü içiyoruz biz.
günde 2 veya 3 kez. 500 ml ye yakın.


neretva

Anne sütünde söz konusu değil o. Yalnız 1 yaşından sonra şunu yapabilirsiniz: normalde önce süt ardından katı gıda alıyorsa, sırayı değiştirebilirsiniz. Biz değiştirmedik çünkü zaten günde 3-4 kez emiyor onda da ne alıyor belli değil. Ama isterseniz mesela öğle uykusundan kalkınca önce meyve verir ardından süt verirsiniz. Genel kural ne yiyeceğine biz, ne kadar yiyeceklerine onlar karar veriyorlar.  Sütün miktarını da o ayarlar.


ipekkusgoz

Ben 20. aydan sonra verdim anne sütü dşında başka bir süt.Doktoru vermemi söylemişti.22.aya kadar da süt sağdım,olmadığım zaman onu içiyordu.Yoğurt, peynir de yemez maalesef. Kefiri de içiremedim.Badem yiyor ama. Devam sütünü sevdi.Günde 1 tane veriyorum,2. yi istiyor ama vermiyorum zaten demir değerlerimiz biraz düşüktü.O yüzden oldukça sınırlıyorum. Hatta bir kaç gündür sütü bitti,bilerek almıyorum, ayrana yönlendirmeye çalışıyorum. Yoğurt, peynir falan yese belki de hiç süt diye ısrar etmeyeceğim.


Sanemm

Emzirmeye devam ediyorum ancak iki yaşından sonra da süt sever bir çocuk olmasını istediğimden kahvaltılarda ya da öğle atıştırmasında bir çay bardağı sütü suluğuna koyuyorum ve kendisi içiyor.


Süt kesinlikle anne sütünün yerine geçmez buradaki amacım ilerisi için doğru beslenme alışkanlığı yaratmak. Hafta da içtiği süt miktarı da 3-4 gündür, diğer günler farklı meyve suları tüketir. Öyle uyku öncesi süt içme gibi bir alışkanlık kazandırmadım. Sütü dolaptan aldığım gibi soğuk soğuk içiriyorum ki yaşı büyüdüğü zaman dışarıda atıştırmalık olarak tercih edebilsin.

Sütü haftanın her günü vermek yerine 3-4 gün vermemin nedeni de demir eksikliğinin önüne geçmek. Tükettiğimiz süt ise keçi sütüdür. AOÇ'nin günlük keçi sütlerini tavsiye ederim.Sanemm

Demir eksikliği çoğu zaman fark edilmez bile, ancak ülkemizde kansızlık had safhada bknz ;Bunun yanısıra inek sütünün bilinçsizce kullanımı demir eksikliğine neden oluyor bknz ;


ipekkusgoz

Demiri vücuda almaktan ziyade onun vücut tarafından emilimi önemli galiba mar. Mesela demir içeren bir gıdayla kalsiyum içeren bir gıdayı beraber tükettiğinde demirin vucut tarafından emilimi az ya da hiç olmuyor sanırım. Buna karşılık C vitaminince zengin gıdayı demir içerenle tüketmek demir emilimini artırarak daha faydalı bir durum oluşturuyor. Buna göre köfteyle yoğurt ya da ayran değil de salata ya da turunçgil suyu içmek daha fayda sağlıyor. Hızlı büyüme sırasında da demir depoları eksilebiliyormuş.

Bizde de 1 yaş kontrolünde normal olan demir değerleri 2 ay önceki check up da referans değerlerin çok az altında çıkmıştı.Arada baktırmak faydalı olabilir.


ipekkusgoz

Ah o soru işaretleri eksik olmuyor ki hiç:). Mesela yumurtanın sarısında demir var, beyazında kalsiyum???.Gel de çık işin içinden:)cypsun

Peki bu dönemden sonra anne sütü beslenmesine kalori olarak katkı saplar mı yoksa sadece vitamin mi veriyoruz bünyeye?


Sanemm

Eğer sütünüz bolsa siz de düzenli besleniyorsanız iki yaşına kadar çoğunlukla anne sütü alan bebekler var. Bu bebekler ki günde ancak bir çay bardağı ek gıda alıyorlar ve kilo durumları oldukça yerinde.


Yani siz ne kadar emmek isterse o kadar emzirin, talep ettiği ölçüde de ek gıda verin.


Cevaplamak için Üye ol