22 aylik hala emziriyorum

sinemis soruyor: 4

oglum 22 aylik oldu. 24 aylikken kesicem artik memeyi. Benim sorum geceleri hic uyumuyor. kocaman oldu buyudu ama dogdugundan beri en fazla 4 saat uyanmadan uyudu oda tas catlasin 3 4 kere oldu. Saat basi uyaniyor emziriyorum. Bazen emzirmiyim diyorum, kucagima aliyorum, sariliyorum, ayagimda salliyorum hic fayda vermiyor. Aglamasi siddetlendikce siddetleniyor. Ancak emerse susuyor. Bu durumun memeyle ilgisi oldugunu dusunuyorum, birakinca duzelirmi? Lutfen tecrubesi olanlar paylassin. Biraktirirken ne yapmaliyim ve uyku duzensizligi memeyi birakinca duzelir mi sizce?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Damla

Sinemis,

Aşağıdaki sorular da işine yarayabilir diye düşündüm.http://www.nurturia.com.tr/questions/3f2ab324-d1a0-4b9a-9cd2-9ced017295cc/1/gece-uyaninca-emziriyor-musunuz">

http://www.nurturia.com.tr/questions/3f2ab324-d1a0-4b9a-9cd2-9ced017295cc/1/gece-uyaninca-emziriyor-musunuz

http://www.nurturia.com.tr/questions/250a53c0-8bd7-4d43-bcee-9cae00c0d4b7/1/anne-sutunun-tadna-varms-23-aylk-bir-cingoz-nasl-memeden-kesilir

Biz gece beslenmelerini daha erken dönemde kesmiştik ve gece emzirmeyi kesmenin uykusunu olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Hep emerek uykuya daldığı için kendi kendine uykuya dalmayı öğrenememiş olabilir. Memeyi tamamen kesmeden önce uykularını düzenlemek ve gece emzirmeyi kesmek iyi bir başlangıç olabilir. İlk günler yorucu olacağından, yardım alabileceğin birileri varsa çevrende destek almak iyi olacaktır.

Akşam erken yatıp, sabah erken kalkması ve gündüz iyice yorulması, temiz havaya çıkması işinizi kolaylaştırır diye düşünüyorum. Eğer hala beşikte yatıyorsa, yatağını yer seviyesine indirip, yanında oturup ona dokunarak, şarkı mırıldanarak sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. Eğer kendi yatağında uykuya dalarsa gitgide kendi kendine dalmayı öğrenecek, uyanmaları da azalacaktır.


Penny

Sanırım emmeden tekrar uyuyamaması, uykuyu emmeyle özdeşleştirmiş. Benimki de öyle , şartlı refleks, ama meme emen bebeklere de "memede uyuma" denmiyor ki. Kısır döngü gibi..


Damla

Penny, sizin bebeğiniz 5 aylık, o zamanlarda bebekler besin ihtiyacı için uyanıyor ve emerken uyuyakalıyorlar. Bu çok güzel :) Bence bu uyutmanın ve emzirmenin en tatlı dönemleri.

Ama bundan bir süre sonra bu saltanat bitiyor (uyku açısından). Bebek artık emerek uyuyamaz oluyor (benimki öyle olmuştu en azından). Emiyor, doyuyor, uyumamış oluyor. Uyutmak için emzirmeye devam ederseniz emzik emer gibi memeyi emerek uykuya dalmaya çalışıyor. Bu sizin yazdığınız durumdan biraz daha farklı.


sinemis

Damla hanim cok haklisiniz ve cok aciklayici yazmissiniz. Tesekkur ederim paylasim icin.Cevaplamak için Üye ol