Gece korkarak uyanma ve evin içinde gezme

1sehzade1sultan soruyor: 6

Arkadaşlar merhaba 


Kızım yaklaşık 2 haftadır uyku bozuklukları yaşıyor sorun şu; kendi odasında kendi yatağında yatan bir çocukken son 2 haftadır gece kalkıp yanımıza geliyor fakat uyur halde ,bir süre sonra yine uyur halde yatağına geri dönüyor, sık sık çığlık atarak uyanıyor yanına gittiğimizde onu yatağında sessizce otururken buluyoruz hatta bazen tevafuk wc ye falan kalktığımda üstünü örtmek için yanına gidiyorum ve onu yatağında oturur halde buluyorum açıkçası o görüntüsü beni korkutmuyor değil:)son 3 gündür de yanımızda yatırmaya başladık yani aramızda değil ona ayrıca bir yatak açıyoruz acaba yalnız yatmaktan korkmaya mı başladı diye denemek istedik ,sadece dün gece korkup ağlayarak uyandı onun dışında bir sıkıntı yaşamadık şimdi biz böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?yakında kardeşi gelecek mecburen ben çocuklarımın odasında onlarla yatıcam o zamana kadar yanımızda yatırmaya devam mı edelim yoksa korkularının üzerine gitmesi açısından yatağında yatması için ısrar mı edelim ki bunu yapmayı hiç istemiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mohter_of_sons

mümkünse bir pedagogla görüştürsen canım? okulda bazı çocuklar vardı anneleri böyle durumlar anlatırdı pedagog ilgilenirdi çözülürdü.

bazı şeyler bastırmış olabilir gibi sanki..


ketrin

karanlıktan korkuyor olmasın canım. bak sana gece uyanma ve gezme ile ilgili kardeşimin küçüklüğünden bahsetmiştim. ona çok benziyor. o hala 27 yaşında ve evdede yalnız duramaz karanlık bir odaya asla yalnız girmez... bence üzerine gitme belli bir müddet yanında kalsın. zaten kardeşi doğuncada oyle olacak. onunla odasında daha gıvende hissedecek belkide.. yinede doktorunada danış ama bence ciddi bişey değil. bir dönemdir zamanla geçer gibi geldi bana


PRENSESIMMM_2010

korkmuş olabilir belki etkisinde kalmıştır gördüğü bir rüyanın ve bunlar uzantılarıdır?nasılsa 2.bebekten sonrada ayrılmayacaksan yanlarından  yatsın bir müddet daha bu sayede dışlamamış da hisseder kendini bence...benim kızım sürekli yanımda yani biizm odamızda yatıyor kendi yatağında, henüz odası olmadığı için....ve bizde de olmuştu bir dönem 2-3 gün sürdü belki yanımda olmasıyla alakalı olarak erken atlattık bilemiyorum korkarak kalkıp acı acı ağlamaları olmuştu sonra odamızın da kapısını kapalı tuttum bi gece baktım inmiş karanlıkta yatağından dolaşıyo:))baya korkmuştum tabi çünki yatınca deliksiz uyur ama kalkalım kızım dersemde kalkar hemen ama diğer seslerden gürültüden etkilenmez? sarılıp yatmıştım ben o zaman ona  2-3 gün sonra geçti unuttu ,normale döndü ...kolay atlatırsınız sizde inşalllah...


1sehzade1sultan

di mi?zaten şurda 1 sene sonra ben istesem de yatmaz benimle kendi odam kendi yatağım der illa:)o zaman ben biraz daha gözlemliyim o nasıl mutlu ve huzurluysa  öyle olsun teşekkür ederim.


neretva

TV izliyor mu? Bence rüya görüyor olabilir veya gece terörü. Karanlıktan korku olduğunu sanmıyorum, çünkü uyanmıyor diyorsunuz. Bu yaşta korkuların üzerine gidilmesine inanmıyorum ben. Henüz onu anlayacak yaşta değiller. TV izliyorsa azaltmayı deneyebilirsiniz. Bir arkadaş anlatmıştı, çocuğu keloğlanı izliyormuş ve oradaki timsahtan korkmuş, ama bunu ifade edememiş. Sonadan ortaya çıkmış. Şimdi beraber yatmadan önce odada her yere bakıyorlarmış, timsah olmadığını görünce uyuyormuş.

Siz de o da rahatça uyuyorsanız aynı odada veya aynı yatakta uyumakta bir sakınca yok. Nasılsa bugünler geri gelmeyecek.


1sehzade1sultan

luce_anima 


beraber yatma olayı bize de zevkli gelmeye başladı zira yatmadan masal anlatıyor bize sonra uykusu gelmeye başladıkça saçmalıyor falan baya eğlenceli uykuya geçiş süreci:)


dün okudum cevabını ve evet keloğlan çok izledi ondan etkilenmiş de olabilir haklısın ve izletmiyorum dünden beri teşekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol