rota virüsü aşısı

NihanUgun soruyor: 4

Merhaba,
1 aylık Demir'n annesiyim. Doktorumuz rota virüsü aşısı olmamızı tavsiye etti ama kararı bize bıraktı. 3 yaşına kadar bu virüsle karşılaşmama olasılığımız yok gibi birşeyimiş ve ilk karşılaşma genelde çok ağır geçiyormuş. Aşının bazı riskleri olduğu söyleniyormuş ama ilk 4 ay içerisinde yapılırsa bu riskler söz konusu değilmiş.
Bu aşıyı yaptıranınız var mı?Ya da yaptırmayıp da virüsü çok ağır geçirip yaptırmadığına pişman olanınız?
Şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


paleolitik

biz de 2 doz rotarix yaptirdik.. ancak bir baska prof.dr. saglik ocaginda yapilanlar haricinde asi yaptirmamamizi, rota asisi yuzunden 30 kisinin oldugunu ve bunun kamuoyuna duyurulmadigini soyledi.. bizim icin is isten gecti..  hayirlisi olsun.. ama henuz yaptirmamis olanlar biraz daha dusunsun derim..


annevebebis

Marka: Rotavirus (RotaTeq) - Eylül 2011 itibariyle içeriği: sucrose, sodium citrate, sodium phosphate monobasic monohydrate, sodium hydroxide, polysorbate 80, cell culture media, fetal bovine serum, vero cells [DNA from porcine circoviruses (PCV) 1 and 2 has been detected in RotaTeq. PCV-1 and PCV-2 are not known to cause disease in humans.]

Marka: Rotavirus (Rotarix) - Şubat 2011 itibariyle içeriği: amino acids, dextran, , sorbitol, sucrose, calcium carbonate, xanthan, Dulbecco’s Modified Eagle Medium (DMEM) [Porcine circovirus type 1 (PCV-1) is present in Rotarix. PCV-1 is not known to cause disease in humans.]

www.cdc.gov adresinden alınmıştır...

koyu renkle yazılan yerde: Bu aşılarda bulunan Domuz virüslerinden elde edilen iki tip DNA dan bahsedilmektedir PVC1 ve PVC2. İnsanlarda hastalığa sebep olup olmadığı bilinmemektedir diye de belirtilmektedir.

Karar sizin.


annevebebis

Bir de shedding durumundan bahsetmek gerek, yani bu aşıyı vurulanlar virüsü yayabilmekte  ve etraflarındaki kişileri enfekte edebilmekteler... Bunu da göz önüne almak gerekiyor. Pospektüste kaç gün olduğu yazar, sanırım 20 gün kadardı.. Bağışıklığı zayıf bebek, hamile ve kanser hastalarından uzak durmaları ve hasta kişi için uygulanan önlemlerin uygulanması da gerekmektedir.


MelekAnne

Annevebebis siz yaptirdiniz mı? Oğluma yaptırdım fakat kızım için düşünmüyorum ben de
Cevaplamak için Üye ol