Beze kaka yapmak

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ikicocukannesi

enteresan,
dort aylık ustelik,
kasların 12-18 ay civarı gelistigini biliyorum,
erken ogretmek ilerde tutamama/kacırma sorununa yol acıyor diye okumustum,
birde isin freud kısmı var ki aman diyeyim:)


ikicocukannesi

bilemiyorum ki,
cok sasırdım,
abla dort aylıkken degil kaka aguuuyu bile yeni yeni beceriyordu valla,
aferin aylin bebege:)
acayip sasırdım ne yalan soyleyeyim.


senayc

bezsiz bebek diye bir uygulama var,burada da grubu var,bir bak istersen


ozguranne

Bence şu kitabı okumadan karar vermeyin:Sevgiler... 


ozguranne

"

Bir bebeği tuvalete veya lazımlığa oturtmak aklınızın ucundan bile geçmez. Çünkü günümüzde “bir bebeğin tuvaletini beze yapmasından daha doğal ne olabilir ki” düşüncesi hâkimdir. 

http://www.kitapturk.com/V2/Pg/MetaDetail/Number/41799/Bezsiz_Bebek.htm" target="_blank" style="text-decoration:none; color:rgb(0,0,255)">Bebeklerin fıtratında doğdukları andan itibaren temiz olmak vardır. Bu yüzden küçük veya büyük tuvaletlerini beze yapmaya koşullanmamışlardır. Ama hazır bezler bağlana bağlana bebekler ve çocuklar bir süre sonra tuvalet ihtiyacının beze yapıldığını öğrenirler. Bu durumda ebeveynlerin karşısına iki süreç çıkar. Önce bebek, tuvaletini beze yapmaya alışır, daha sonra ise ondan bu alışkanlığı terk etmesi istenir. Bez yerine tuvaleti kullanması beklenir. Oysa bebekler, doğuştan sahip oldukları bedensel farkındalıklarını hiçbir zaman kaybetmek zorunda değiller. Bu farkındalık muhafaza edilerek bebek, tuvaletini beze değil, lazımlığa veya klozete yapabilir. Hayal edin. Ona eğitmeye ve alıştırmaya yönelik herhangi bir çaba sarf etmeden, zorlamadan, hoşgörü içinde tuvaleti kullanmayı öğretiyorsunuz. Bunu gerçekleştirmek hiç de zor değil. 

Tuvalet ihtiyacı, tıpkı yeme, içime ve uyuma gibi doğuştan gelir. Bebekler veya çocuklar konuşamasalar da ihtiyaçlarını belli ederler. Yemek, uyku, ilgi gibi taleplerini nasıl belli ediyorlarsa tuvalet ihtiyaçları için de bazı işaretler verirler. Önemli olan bu ihtiyaçları ve işaretleri anlayabilmektir. "
ozguranne

Açıkcası bu kitabı okuyana kadar ben de bir yerden 2 yaşında önce olur mu canım, çocukta neler olur diye duymuştum ama fazlaca araştırmamıştım. 


Bu yöntem bildiğimiz tuvalet eğitimi değil. Çocuğu zorlama gibi bir şey yok. Dünyanın yarısı bu şekilde bezi bırakıyor. Kitabı okuyunca ikna oldum. Zaten ben de, kardeşim de erken bir dönemde 12 aylıktan önce bezi bırakmışız. Anneanne yöntemi denebilir.  Bırak çocuk beze yapsın çok yeni bir kavram. 1950lerde atılabilir bezler çıkmış ilk. Koca bir endüstri var arkasında. 

Kitabı okumak daha etkili olur. Bu konuda fazlaca önyargı olduğundan ısrarcı olmaya korkuyorum, o nedenle sürekli kitabı okuyun, kendi kararınızı verin demek istiyorum. 

EmineKartal

Ben de 2 yaşında ikizleri olan arkadaşım için tuvalet eğitimi araştırması yaparken keşfettim Bezsiz Bebek sistemini ve kitabı okudum bir çırpıda. 11 aylık kızım o kadar hazırdı ki kakasını tuvalete yapmaya, hemen bir klozet adaptörüyle işe başladık. şimdi sabahları harika bir tuvalet seansımız var. hem onun için hem de benim için çok keyifli geçiyor. kakaya iyice alıştıktan, "kaçırma" durumlarımızı azalttıktan sonra yavaş yavaş çişe de başlamak istiyoruz kızımla; çünkü sık sık kakasını yaparken çişini de yapıyor ve (onun farklı bir şey olduğunu biliyor) sevinci farklılaşıyor. işini bitirince de kendini alkışlıyor ve çok mutlu oluyor.
kızım genele göre biraz erken başladı tuvalete yapmaya; ama bunun adı tuvalet eğitimi değil tuvalet iletişimi ve kızım bana aylardır bu işaretleri veriyordu da ben anlamak istemiyordum aslında. tabii bunda ozguranne'nin bahsettiği hazır bez endüstrisinin de çok büyük katkısı var. ama işin aslı şu ki bez yıkamak zorunda olan annelerimiz bizim neslimizi 1 yaş öncesi veya 1 yaşından sonra tuvalete yapmaya alıştırmış zaten. ben ne freud'un dediklerinden ürküyorum ne de etrafın önyargılı tutumlarından. kızım mutlu, ben mutlu; varsın hazır bez endüstrisi bir müşteri daha kaybetsin; hem doğa kazansın hem insanlık:)


elif_alya

merhaba arkadaşlar.bu konuyu tam araştırmamış olduğumdan soracağım soruyu cahilliğime verin nolur:)
işaret dedikleriniz ne oluyor mesela?
alya günde 2 defa kakasını yapıyor.iki seferdede yaptığını anlıyoruz duruyor sabitleniyor vs.bu sırada lazımlığa koyup denememizmi gerekiyor yapıp yapamayacağını?yoksa erken deyip erteleyelimmi daha ileriki aylara bunuda?ozguranne

EmineKartal, "bezsiz bebek" grubuna da iki satır yazabilir misin zahmet olmazsa? Hani niyetlenenlere destek olalım, yardımcı olalım. Bu arada iyi ki paylaşmışsın, çiş kaka yapınca bizimki de alkışlıyor, çok sevindim. Benim kız da işaretleri çok erkenden veriyordu ama kafama ancak 12 aylıkken dank etti, cesaret ettim. Daha erken başlayabilirmişiz. 


ozguranne

Elif_alya,


Hassas bir konu olduğu için, şöyle yapın diyemiyeceğim. Ama işaret dediğimiz evet öyle şeyler. Bizim kız çadıra gidip kaka yapıyordu mesela. Anlıyorduk hepimiz, hem de epeydir. Biz denedik, çok rahat bir şekilde oturağa yapmaya başladı. Bezsiz bebek kitabına fırsatınız olursa bir bakın derim. Bezsiz bebek diye grup kurduk, orada yaşadıklarımızı paylaşıyoruz, aklınıza yatarsa denersiniz.

sevgiler... Cevaplamak için Üye ol