Beze kaka yapmak

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ranbidac

benim bebeğimde 20 günlükken ıkınarak işaret vermeye başladı o zamandan beri bezine kaka yaptığı sayılıdır, alt açma minderine yatırıyoum, alt açma bezine yapıyor açıkta, eğer açmazsam çok ağlıyor yapmıyor, böyle alıştı artık  sanırım.


ikicocukannesi

dun biraz inceledim su bezsiz bebek olayını,
acayip sasırdım.

annemler hep derdi bana sen 9 aylıkken soyluyordun diye, bende burun kıvırır abarttıklarını dusunurdum. ama ne yapayım benim minolarda yok oyle bir isaret filan:)

simdi 20 gunluk bebegin isaret verdigini okuyunca daha da cok sasırdım. sanırım benim minnolar cok tembel:)

merakla takip ediyorum burayı,
hoscakalın.


yasemin_ekin

bezsiz bebek kitabını okumadım, hatta bu gruba gelinceye kadar haberim bile yoktu. Ama bebeğim doğdğundan beri gözlemlediğim şey şu idi: Fıstık mışıl mışıl uyuyor. Sonra uyanıyor, 1-2 dakika içinde kakasını yapıyor. Ben takılıyordum kızıma "Kızım altın bağlı,uyanmana gerek yok. Sen yap bezine, anne değiştirir" diye. Sonra şöyle düşündüm "Acaba biz doğduğumuz zaman tuvalet eğitimli mi doğuyoruz? Daha sonra bu eğitimimizi unutup, beze alışıyoruz. "
Ben de ilk fırsatta alıp okuyacağım bu kitabı.


ozguranne

Yasemin, inanır mısın, kitap tam olarak bunu diyor. Biz beze yapmaya alıştırıyormuşuz. Kitap diyor ki hani bebekler başlarda altları açıldığı anda çiş yaparlar. Sonra sonra yapmamaya başlarlar. Biz onları beze eğitiyormuşuz. Ela bir süredir bezsiz bebek. Geçenlerde polonezkötde yürüyüşe gittik. Lazımlık yok tabi. Bez var altında. Yol boyu kaka çiş yapmamış. Altını açmamla çiş yaptı. Bi tek başlarda olurdu bu. Kakayı da yapmamış, tutmuş bi şekilde. Sonra mecburen yaptı. (Benim salaklığım, sadece oturağa değil çişe kakaya tutmaya da alıştırmak lazım)


Valla arkadaşlar ben ne desem boş. Okuyun kitabı. Bloglarda tecrübeli annelerin yazdıkları var. Şimdilik pratikannenin yazdıklaırnı ekleyebildim grup sayfasına. vaktim oldukça ekleyeceğim. sevgiler.


ozguranne

Kaka günde bir ya da iki kez. Genelde bir kez. Çişi saymadım hiç.ozguranne

Çocuktan çocuğa değişiyor sanırım. Bizim eskiden daha çok yapardı ama o zaman bile bir köşeye çömelirdi, çadıra girerdi. Vardı bir işaret. Çok hareketli normalde zaten durağanlaşmasından bile anlaşılıyor. 


ozguranne

özgecon, bi de doktora sorun isterseniz? Yani surat kıpkırmızı filan, başka bi derdi olmasın?


ozguranne

Hımm olabilir, ne bileyim bir an yanlış yönlendiriyormuş gibi olmak istemedim... O nedenle, sen daha doğrusunu bilirsin elbette. ozguranne

Ashes, ben bi kızımı gördüğüm için başka çocuklar nasıldır hiç bilmiyorum:)


Biraz anneye, biraz çocuğa bağlı. Bir de nasıl desem... Amaç illa her kakayı, her çişi illa oturağa yapsın değil. İlk başta bi sabah, bi akşam çişini yapıyordu. Sonra sonra arttı. Gün içinde düzene oturdu. Sabah kalkınca oturuyor. Yemekten sonra oturuyor. Uykudan önce oturuyor. Gün içinde neticede yaptıkça altı açılıyor ya, o yapmadan oturtuyorsun lazımlığa, varsa yapıyor, yoksa kalkıyor zaten.

Sakın yanlış anlama, yani siz de yapın diye demiyorum. Gözüktüğünden daha kolay geliyor sonradan. O açıdan. 


senayc

Benim yavru şimdi 2,5 yaşında,6 haftadır bezsiz geziyor. Ama aslında daha 4-5 aylıkken işaret veiridi veben anlardım çiş ya da kaka yapıyor diye. Ama haberim yoktu bezsiz bebekten.
2 yaş sonrası(ben tabii ki doktor,psikolog uzman değilim) bizim yaşadıklarımızdan yola çıkarak söylüyorum,çok geç. Çocuk inatlaşmayı öğrenmiş oluyor.
Bir de bebek bezi üreticilerinin efsanesi gibi geliyor bana 2 yaşından sonra kas gelişimi felan. ben yaşımdan sonra alışmışım,12 aylıkken yani. Bizim kaslar alışıyordu da bu yavruların kaslarımı alışmıyor.?Cevaplamak için Üye ol