Blender, pütür yedirme sorunu, yardım lütfen :(

oglumicin soruyor: 10

Bebeğim 5 aylıkken sebze çorbalarına başladık. Doktorumuz plastik süzgeçten geçirmemizi önerdi. İlk denemelerimizi bu şekilde yaptık ancak ne yazık ki bebeğim çorbaların tadını sevmesine karşın pütürleri nedeniyle yiyemedi ve öğürdü. Ben de yesin de nasıl yerse yesin mantığıyla blender kullanmaya başladım. Tabi bir de henüz küçük sanırım pütürlülere hazır değil diye düşünmüştüm. Blender sayesinde sebze çeşitlerini de oldukça arttırabildim (10 sebzeyi bile geçiyor çorbalarımız).. Batuhan şu an 6.5 aylık ve 6. aydan itibaren kıymaya başladık. Kıymalı çorbalar da blender dan geçiyor. Bir kere kıymayı ayrı pişirip çorbaya kattım pütürlüye alışsın diye, tam alışıyor galiba derken yemeğin sonuna doğru ne yazık ki öğürdü ve tüm yediklerini çıkarttı. Çok uzun yazdım ancak sorum şu;

Şu an müthiş endişeliyim ya ilerde pütürlü gıdaları yiyemezse diye.

Acaba benim gibi blenderla başlayıp pütürlüye geçebilen var mı? Varsa nasıl ve kaçıncı aylarda?

Gerçekten de henüz küçük olduğu için pütürlü yiyemiyor olabilir mi? (dişleri çıksa ya da 8-9 aylık olsa mesela daha kolay mı yer?)

Bir kaç gün kusmasını göze alarak pütüre alıştırmalı mıyım? (ama ters tepip yemeklerden nefret eder mi)

Başka önerileriniz olabilir mi? (Pütürlüyü yavaş yavaş artırmak dışında)


Tecrübeli anneler yardım lütfen...

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


sseellii

bence bebeğinizi zorlamayın, yemek= mide bulantısı olarak özdeşleşmesin kafasında. benim oğlumda da vardı aynı problem 6. ayındayken. ben şöyle yaptım çorbaları önce pütürlü verdim, o şekilde ancak birkaç kaşık yiyebiliyordu. öğürmeye başlayınca blenderdan çekip kalanını pütürsüz bitirmesini sağladım.bu şekilde devam ettik giderek pütürlü kısmı daha fazla yemeye alıştı. 

bir de eline bisküvi gibi tükürükle eriyebilen yiyecekler verdim onları kemirirken de alıştı katı gıdaya.
şimdi hiç sorunsuz tavuğu balığı lokma lokma yiyebiliyor, hatta iskender bile yemişliği var :)
kafanıza takmayın zaman geçtikçe alışıyor bebişler


sseellii

biliyorsunuzdur belki minik meyve fileleri de var içine meyveyi koyup kapağını kapatıp veriyorsunuz hem tadını alıyor hem çiğnemeyi öğreniyor.


oglumicin

önerilerinizi en kısa zamanda deneyeceğim teşekkür ederim... içim biraz rahatladı...
diğer annelerin de farklı önerilerini bekliyorum..


yuksel_

merhaba, 6 ay bunun için çok erken. henüz dişleri de yok ve çiğneme refleksi gelişmemiş oluyor doğal olarak. 8-9 ayda pütürlüye geçmek daha doğru. mümkün olduğunca blendır'dan uzak durmanızı tavsiye ederim...sebzeleri çok minik doğrayıp, iyice pişirip çatalla ezerseniz geçişiniz daha kolay olacaktır.
kolay gelsin


selencem

8.ayımız yeni bitiyor ve çiğnemeye yeni başladı. ben de hala pütür vermiyorum, boğulacak gibi oluyor. siz hiç pütürlü yiyemeyen insan gördünüz mü? eninde sonunda öğrenirler :))oglumicin

teşekkürler yükseltur.. çatalla ezmeyi deneyeceğim..

selencat elbette er ya da geç pütürlü de yiyecek.. ancak sanırım burada okumuştum... mide tembelliği olmasından korkuyorum.. midesinin katı gıdaları sindirmeye alışmaması ve bunun zamanla problem haline dönüşmesi.. klasik anne evhamlılık halleri yani.....


Gulusoy

hiç evham yapmayın bence, blender a bu kadar düşman olmak da çok doğru değil, nasılsa alışacak.. öğürme refleksini sürekli uyarıp kusturmayı öğretmeyin.. hem bazı çocuklar sıvıyı ve katıyı ayrı ayrı kolaylıkla yerken (örnek; sıvı - blender dan geçmiş çorba, katı; pilav - tost) sıvı içindeki pütürü sevmiyorlar. ben blenderdan geçirdim çorbaları, hem güzel güzel posalarını da yedi, şimdi de çok güzel katıları da yiyor.. başlarda blender işine bi stres olasım vardı ama iyi ki de olup oğluma da kendime de eziyet etmemişim :)


oglumicin

Gulusoy içimi o kadar ferahlattınız ki anlatamam.. teşekkür ederim :) Sevgiler...yuksel_

merhaba, gülüsoy, evet çok stres olmamak lazım haklısınız ama açıkçası siz biraz şanslıymışsınız. Muhakkak çocuktan çocuğa çok değişir ama, katı gıdaya geçiş aşamasında tümüyle blender kullanmak, hep sıvı-çorba kıvamında vermek, ya da vermek zorunda kalmak genellikle 3 hatta bazen 4 yaşına kadar beslenme sorunlarına, katı gıdayı çiğnememe, ağız tembelliği, mide tembelliği gibi sonuçlara yol açıyor. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.
Bazen çocuk buna sizi zorlar, sürekli kusar mesela...o zaman zaten beslenmesi için pek fazla alternatifiniz  kalmaz, ama o durumda bile mümkün olduğunca ufak denemelerle pütürlüye geçebilmek lazım. Evet, hiç bir 5-6 yaşında çocuk sadece çorbayla beslenmiyor ama o yaşa kadar sürekli böyle bir sorunla yaşamak inanın hiç kolay olmayacaktır.
sorular içinde bol miktarda bu konuda tartışmalar var, biraz bakmanızı tavsiye ederim.

sağlıklar, sevgiler...
Cevaplamak için Üye ol