Bebeğim emmeye doymuyor ve göğüs uçlarım çok acıyor

HilalK soruyor: 7

Kızım emerken göğüs uçlarımı çok acıtıyor. Akşama kadar emziriyor, gece ise acıya dayanamadığımdan mama veriyorum oysa benim hayalim mamasız beslenme. Her gün, artık bugün hiç mama yedirmeyeceğim diye ümitleniyorum ama mutlaka geceye doğru göğüs uçlarım öyle kızarıyor ki yine başa dönüyorum. 


Denediklerim:
 Lansinoh krem kullanıyorum, bazen Bepanthen, kendi sütümü göğsüme sürüyorum, emme şiddeti biraz geçer diye emzik de kullandım. Sık emzirmeye çalıştım. Sütüm az değil. Geceleri mama yedikten sonra bile meme istiyor ve yine acıtarak emiyor. Farklı pozisyonlarda emzirmeye çalıştım. Memenin yalnızca ucunu değil yakın çevresini de aldığından emin olmadan emzirmiyorum vs. 

Neden olduğunu bilen veya benzer bir durum yaşayan varsa lütfen yardım edebilir mi?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Annegozuyle

Sevgili Düğmecik, ben de benzer sorunu yaşadım. Hala biraz devam ediyor. Doktorumun tavsiyesi ile E vitamini tableti kullandım. Kapsülü patlatıp, yağ şeklindeki vitamini göğse sürüyorsun. Ayrıca Bapanthen de kullandım. Her ikisinde de yıkamadan emzirmemek gerek.

Ayrıca ayva çekirdeğini birkaç damla suda bir iki gün bekletip jel haline gelince sürdüm. Bunu yıkamadan bebeği emzirebiliyorsun.

Lansinoh zaten vazgeçilmez bir durumda.

Bana hemen hepsi iyi geldi. Ama en iyi gelen şey emzirmek oldu. ne kadar çok ve sık emzirirsem o kadar rahatladım. Özellikle memenin ucunu ne kadar çok ağzına almasını sağlayabilirsen o kadar az acıyor.

Ben ucu kanasa da ağlaya ağlaya emzirmeye devam ettim. 25 günlük bebeğim ve oldukça azaldı acılar. Pes etme derim ben, emzirmeye devam...


Damla

Benim göğüs uçlarımda da iki kere emzirmeden sonra ince ince kanamalar olmuştu. Hastanede hemen Medela Anatomik Göğüs Koruyucu ve Lansinoh verdiler.

Her emzirmeden sonra, az miktarda Lansinoh sürüp, Göğüs koruyucunun üzerinden emzirme sütyenini giyiyordum, acayip yararını gördüm. 10 günde emzirmeye alıştı cildim. Göğüs ucunun hava almasını sağlayarak, giysilere temasla tahrişinin artmasını da önlüyor. Daglarkizi, acın devam ediyorsa, sana da denemeni öneririm.

Bir de göğüs çok gerginken bebek emmekte zorlanıyor. O zaman bebek daha çok kuvvet kullanmak zorunda kalıyor. Bu da göğüs ucunu yıpratıyor. Emzirmeden önce sütü çok az sağmayı deneyebilirsin. Emzirmeden önce göğüs ucuna değdirmeden ılık kompres, emzirme sonrasında soğuk kompleks uygulayarak da rahatlama sağlayabilirsin.


YesilAnne

Ben de aynı şeyleri yaşadım. Bebeğin kaç günlük bilmiyorum ama madem sütün yeterli mama verme lütfen. O daha çok küçük her nekadar emme içgüdüsüyle doğsa da henüz onun ağzına göre fazlasıyla büyük ve Damla'nın dediği gibi gergin ve şiş bir memeyi emmeyi bilemiyor. Sadece çok aç ve sen müdahale edemeden ( göğüs ucu çevresini ağzına almasını sağlamak vb.) hemen göğsüne yapışıyor ve olanca gücüyle emiyor.
Ben çok samimi söylüyorum defalarca bağırarak ve ağlayarak emzirdiğimi biliyorum.Pek çok yol denedim birtek göğüs koruyucu denemedim ama keşke deneseydim. Damla'nın yazdığı gibi giysinin göğüs ucuna değmesiyle tahriş daha da artıyor. Bunu deneyebilirsin.
Ama lütfen pes etme. Eninde sonunda büyüdükçe öğreniyor sonra bir bakıyorsun ki hiç acımıyor.
Gece yanında sana yardımcı olabilecek( anne, abla vs.) birilerinin bulunması sana psikolojik olarak destek açısından faydalı olabilir.
Sana telkinde bulunup, mama vermek yerine ha gayret emzirmene yardımcı olabilirler.
Şunu unutma özellikle ilk 40 gün bebekler asla doymuyorlar.Nezaman isterse ver.Evet özellikle geceleri çok zor ama işte annelik burada başlıyor.Yatarak emzirmeyi deneyebilirsin ama büyük bir dikkatle.
Bu günlerin geçeceğini düşün ve emzirmeye devam et. Sevgiler.


pratikanne

Dogru pozisyonda emzirip emzirmedigine dikakt et. Bebegin ufak olsa bile onu memene dogru yerlestir. Bebegin dogru emmedikce kremlerin yarana merhem olacagini pek zannetmiyorum.

Dogru emzirmenin ipuclari yazisina bakabilirsin


Berna

Duşta ya da kremlerden sonra emzirmeden önce göğüslerini sabun çeşitleri, duş jelleri, temizleyici sütler vs. ile yıkamamanı öneririm. Deriyi kurutup hassaşlaştırıyorlar.Sadece su kullan.
Garmastan pomad işe yaramıştı. Pomad sürüp lansinoh kullan-at göğüs pedi yerleştiriyordum sütyenime. Emzireceğim zaman bir parça ıslak pamukla silerdim.
Doğru pozisyonda emzirdiğinden emin olun.
Vücudu saran atlet kullanın, sütyen kullanmayın, ya da tamamen pamuklu ve antibakteriyel özellikte kumaşlardan üretilmiş olanını kullanın.


hande

Lansinohu çok kullandık biz de. Benimde yaklaşık 1 ay çok acılı geçti. Can da saatlerce memeyi bırakmazdı dolayısıyla dahada çok acırdı. Ama akşam emzirmezsende bir sütün gerileyebilir, 2 göğüslerin gerginleşeceğinden bir sonraki emzirmen dahada acılı olacaktır.
Şu anda çok zor geliyor biliyorum ama inan bana çok kısa bir süre sonra ikinizde duruma alışacaksınız. sonrada birbirinizin gözlerine bakarak emzirmenin tadına doyamayacaksınız.


HilalK

Annelere teşekkürler. Yalnız olmadığımı bilmek iyi geldi ve tabi bu sorunu aşanların olduğunu bilmek de. Daha uzun ve sık emzirmeye çalıştım bugün. Ayva çekirdeğinin olmasını bir iki gündür bekliyordum bugün onu sürdüm. İyi mi geldi placebo etkisimidir bilmem, iyi yani. Zaten evde göğüs kalkanları vardı yine denedim. Göğüs pedine geri döndüm, daha iyiymiş. Yeşil anne ilk 40 gün doymuyorlar demiş, rahatladım. damla, yeşil anne ve hande, gergin göğüslerden bahsetmiş, bunu ilk defa duydum ve çok hak verdim Pratik annenin yazısını okudum, daha bi dikkat ettim bugün. Hepinize çok teşekkürler vakit ayırıp ilgilendiğiniz için...Cevaplamak için Üye ol