Denizatı İlköğretim Okulu

nisanin_annesi soruyor: 10

İstanbul Kayışdağı'ndaki Denizatı İlköğretim Okulu hakkında bilgisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


62 Cevap


NAZLI3

Herkese merhaba;

Öncelikle çalışan bir anne olarak bir dolu işimin arasında bu yazıyı yazacak vaktim olmadığı halde!!!! 6 yaşında bir çocuk annesi ve 3 yıllık bir Denizatı velisi olarak; tesadüfen okuduğum linkteki karşılaştığım ilk ve son olumsuz yazıdan sonra görev edindim ve üye oldum...

Öncelikle normal olmayan çocukların da dünyaya geldiğini sanırım herkes biliyor, herkesin çevresinde 1-2 vardır. Doğuştan katarakt olan bir bebek dahi normal büyüyemiyor!!!! Bu çocukların ayrı bir eğitim alması gerekmektedir.Fakat ne yazık ki bazı insanlar çocuklarının normal çocuklarla okuyarak normal standartlara gelebileceğini düşünür hatta kabul dahi etmek istemez.Fark edilmeyeceğini de düşünürek normal okullara kaydettirmeye çalışırlar.Bu sebeple tüm okullar çocukları görmek zorundalar elbetteki!!Ben oldukça yoğun mülakat yapan okulları da biliyorum şahsen bu arada. Bizim okulumuz sadece bunu ayırt etmeye çalışıyor. Veli okula BAYILABİLİR ama çocuk uygun değilse yapacağı birşey de yoktur!!
Çocuğun yüzünü gözünü çarpması çocuğun ölümcül bir kaza geçirmesi anlamına gelmez.Çocuk düşe kalka büyür derler bilmem duymayanınız var mıdır ? Çocuklar evde de okulda da sürekli zaten düşüp kalkarlar,aksi zaten normal değildir!!! Kaldı ki çocuklar renk de vermezler canları ne kadar acısa da eğer ortamda naz yapacak birisi yoksa!!! Bunu hepimiz biliyoruz değil mi?. Bu durumlarda yapılacak şeyler bellidir; verilecek ve sürülecek ilaçlar da bu yaş çocukları için çok belirli.Size de iyilik etmiş söylemişler bunda art niyet aramaya gerek yok bence...

Ve gelelim öğretmen veli ilişkisi konusuna.Herkes kendi işini yapmalı veli velilik öğretmen de öğretmenlik yapacak!!!Kimse kimsenin alanına girmeyecek.Müdahale edilmeyecek.Zaten ettiğiniz zaman çocuk her 2 tarafı da parmağında oynatmaya saygısını yitirmeye başlar.Biz bunu sonuna kadar destekleyen velileriz.Çünkü çocuklarımızın öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin yetki alanlarını bilmesini ve kimsenin müdahalesi ile konuları kendi istedikleri yöne çekemeyeceklerinin farkında olmasını istiyoruz.

Daha söylenecek çok şey var ama hiç gerek görmüyorum.Reklama ihtiyacı yok çünkü. Bilen biliyor.Sadece haksız ve gereksiz saldırılara maruz kalabilecek en son insanlar. Denizatı camiası... 

Son olarak okulumuz kurucuları, eğitim sektörünün içinden gelen, yıllarını eğitime adamış Atatürk ilke ve inkılaplarından asla ödün vermeyen kişiliklerdir. Günümüz şartlarında bizce en önemli ve hassas konu budur.

sevgiler...


SHEKER

Merhaba nazlı3,


Bu okulla ilgili sorularım olacaktı. Bende 2 defa görüşmesine gittim. Burası açıkcası aklıma çok yatıyor.Murat Bey öğretmenlerin 25 yıllık olduğunu söyledi, tabii o zaman o yaştaki öğretmenler çocukların enerjilerine yetişebiliyor mu diye düşünüyorum? Bir de ilköğretim ilk 3 sınıfta akıllı tahta kullanmıyorlar, teknoloji kullanmamaları algıyı kapatmıyor mu? Çok disiplinli olduğu söyleniyor gerçekten öyle mi? Bir de büyüdükçe eskisi gibi iyi eğitim veremediklerini, daha büyük sınıflarda çocuklarını başka okullara taşıyanlar var, algısı açık olan çocuklara yetemediği söyleniyor. Senin görüşün ya da bununla ilgili bir bilgin var mı acaba?


NAZLI3

Siz teknolojiyi kullandınız mı 30 sene önce de algınız bu kadar açık:)))

Yapmayın lütfen,yeni düzen yeni eğitim araç ve gereçleri var diye kullanmayanların ben hiç de eksik kaldıklarını düşünmüyorum açıkçası

Ben de Kadıköy Anadolu'yu kazanıp da gitmeyip Denizatına devam edenleri biliyorum...

Herkes kendi açısından anlattıığı için olayları buı tarz konular bence her çocuk için, her aile için apayrı değerlendirilmeli.... Algısı açık çocuktan kast ettiğinizi gerçekten pek anlayamadım ama bekletinin ne olduğu ve verilenin ne olduğu önemli,bu konuya odaklanmalısınız...Tamamen ders ve sınav odaklı, spordan ve müziktan uzak, at yarışına hazılık mıdır amaç yoksa eğitimin yanında,görgülü ahlaklı, düzen ve düzenekten memnun, disiplinli, Atatürkçü zihniyetle yetişmiş 2 dünya dili bilen müzik ve sporla yakından ilgili (140 kişilik orkestrası olan bir okuldur bu arada) bir birey yetiştirmek midir ?

Bu arada her öğretmen 25 yıllık öğretmen değil 3-5 tanedir (ki onlarda çok yakından biliyorum çok çok önemli hocalar, MEB müfredatına danışmanlık yapmış olanlar var aralarında) kaldı ki bence tecrübeli eski öğretmenler kesinlikle gençlerin yanında ve aralarında onlara öncü olmalılar, tamamen genç yeni yetmelere ben çocuğumu emanet etmek istemem şahsen denek yerine kullansınlar diye:)


SHEKER

Tamam tamam kızma:) o zaman sana denizatı koleji tecrübeli velisi olarak birşey danışmak istiyorum. Oğlum çok içine kapanık bir çocuk. Şu anda özel bir kolejde 4 yaş okuyor. Eskisine göre daha iyi ama haftasonu gösterisi vardı, diğer çocuklarla karşılaştırdığım zaman kalabalıktan bayağı bir çekindiğini gördüm. Denizatının verdiği drama eğitimi ile ilgili özellikle içine kapanık çocukları bayağı açtığı, geliştirdiği söyleniyor. Sen bu tarz olan çocuklarda(diğer velilerin çocuklarında) böyle bir gelişme yaşandığını hiç gözlemledin mi?


NAZLI3

Öncelikle estafurullah; herkes kendi çapında haklı ve en iyisini biliyor...:) Açıkçası o anlamda sorunlu olup da şu anda daha iyi bir aşamada olan bir çocuk örneği veremem. Bunu ancak yıl sonu gösterisi sonrası yorumlayabilirim sanırım...Ama d.günlerinde gördüğüm tüm çocuklar konuşkan, sosyal, hak yemeyen ve yedirmeyen,hırslı ve mutlu çocuklar...Ama toplam 10 çocuktan bahsediyorum hepi topu...
Bu arada bu sene için çoktan dolmuştur sanırım anaokulu acele etmeniz gerekebilir.

Çok da fazla içine kapanık konusuna takılmayın derim bu arada nacizane, çocukların pek çoğu  utangaç ve çekingen. Büyüdükçe eminim normale dönecektir.SHEKER

Murat Bey 6 yaş için Eylül ayında gelin dedi, Eylülü bekleyeceğiz artık:)


ufcetin

Merhaba,

Geçen sene biz de okulumuzu seçerken bu sayfadaki ve internetteki diğer yorumlardan faydalanmıştık. Bu nedenle ben de düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Kızım bir senedir hazırlık sınıfına devam ediyor, önümüzdeki sene için de kaydımızı yeniledik. Bu bir senede memnun olmadığım, beni rahatsız eden hiçbir olay yaşamadım. (Çok özel beklentilerim de yoktu bununla beraber). Münferit birkaç olay dışında, geneli ilgilendiren ve tüm okula mal edilebilecek olumsuz bir olay da duymadım.

Klasik söylemde doğruluk payı var elbet; her anne babanın beklentileri farklı. Bu nedenle memnuniyet ölçüsü de farklı olabilir. Eğer "günümüzün acımasız dünyasında çocuğum hiçbir şeyden geri kalmasın, her konuda en önde olsun, akademik başarıları üstün olsun, acaba en iyi yabancı dili nerede konuşur, en fazla etkinlik hangi okulda" gibi düşünce ve kaygılarınız varsa bu okul sizin için uygun seçim olmayabilir. Çünkü Denizatı'nda rekabet ve yarış hiçbir şekilde desteklenmiyor. Bireysellik geri planda, takım çalışması ön planda. Zamanında fikir sorduğumuz herkesin sözleşmişcesine öne çıkardığı "mutlu çocuk" kavramı bu uygulamaların bir sonucu bence.

Bu arada okulun ne akademik bakımdan ne de dil eğitimi bakımından zayıf olduğunu düşünmüyorum, mezunlardan da iyi referans almıştım (bir tanıdığım Üsküdar Amerikan'ı kazandı, diğeri İstanbul Erkek Lisesi'ni). Ancak bu okulu seçenlerin büyük çoğunluğunun başka beklentilerle seçtiğini düşünüyorum. En azından kendi beklentilerimi yazabilirim; çocuklarımın vatansever, çevre bilinci olan, empati kurabilen, hakkını savunan ve başkalarının hakkına saygılı bireyler olmaları... Çünkü hızla yozlaşan sosyal çevrede değerlerini koruyan bireyler yetiştirmek çok zor. Dilmiş, matematikmiş, piyanoymuş bunların hepsini dışarıdan takviye edebilirsiniz (bunlardaki başarıları da küçümsemiyorum elbet). Ama saydığım değerleri kursta ya da özel öğretmende bulmak mümkün değil. Okulumuzun bunları önemle ve inatla savunması benim için çok önemli. Bizim gibi düşünen ailelerin çoğunlukta olmasından da çok memnunum.

Okul yönetiminin burnundan kıl aldırmaz bir tavrı olduğunu ben de düşünüyorum. Ancak bir eğitimci ciddiyeti ve kararlılığı ile davranıyor olmalarını da takdir ediyorum. Okulun kalabalıklaşması konusunda ben de olumsuz birşeyler duydum, yorum yapamıyorum henüz, yaşadıkça göreceğiz :)

Genele yönelik olarak düşüncelerimi paylaşmak istedim, epey de uzun oldu :) Herkese bu yolda kolaylıklar diliyorum :)


ufcetin

Sevgili "sheker" sizin sorunuzla ilgili olarak ben de ufak bir yorumda bulunmak isterim, haddim olmayarak :)

Okul seçerken spesifik bir konuya odaklanır ve bu konuda beklenti geliştirirseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İçine kapanık ya da tersine agresif bir çocuğun davranışlarının değişmesi, dramada ya da satrançta iyi öğretmenlerin olması gibi özel konular yerine genel önceliklerinizi belirlerseniz ve eğitim felsefesi buna uygun bir okul seçerseniz işiniz kolaylaşır diye düşünüyorum :)

Eylül ayında da -özel bir durumunuz yoksa- yedekten yer açılırsa kayıt olabilirsiniz diye biliyorum. Ana sınıfı kayıtları doldu bildiğim kadarıyla, örneğin bizim sınıftan hiç açılma yok. Umarım dilediğiniz yere kayıt olur, başarılı ve keyifli bir eğitim hayatı sürersiniz.SHEKER

çok teşekkür ederim. Benimde düşüncem sizinki gibi. sürekli tüketen bir birey olmasını kesinlikle istemiyorum. Ama insanların bazıları zayıf eğitimi olduğundan, rehberlik servisinin kötü işlediğinden, ingilizce eğitiminin zayıf olduğu gibi şeylerden bahsedince insanın ister istemez kafası karışıyor. Çalışan bir anne olarak ve 2.bebeği olan biri olarak bize en uygun okul.  Ama en azından şuna eminim ki Murat Beyin dediği gibi ilköğretim ilk  3 sene insanın kişiliğinin oturması açısından çok önemli.Bu kurumunda bunu çok iyi sağladığını düşünmekteyim. Toplantılarda hep dikkatimi çeken diğer unsurda velilerin kesinlikle gösteriş budalası olmaması, çok düzgün olmalarıydı.


maltun

Merhabalar,


Minik kızım büyüdü ve okul vakti geldi. Birkaç gün sonra Denizatı anaokuluna kayıt ettirmek üzere randevu aldık. Bütün okulları araştırdığımızı söyleyemem, ancak araştırdıklarımız arasında Denizatı ön plana çıktı. Değişik okulların avantajları ve dezavantajları var. Kiminde yabancı dil ön planda kiminde SBS başarısı. Bazı okullar marka olmuşlar markayı satıyorlar. Maddi durumlara göre ilginç sınıf farkları oluşmuş durumda. Zannediyorum bazı kesimler kendilerini elit kesim olarak görüyorlar ve belki de çocuklarının da bu bakış açısı ile yetişmeleri için bastırıp parayı ona göre okula gönderiyorlar. Ancak Denizatı diğer okullardan oldukça farklı. Bazı okullar gibi alışveriş merkezlerinde insanların peşinde koşan ve kişilere göre inanılmaz değişken fiyatlara sahip bir okul değil. Diğer okullardan farklı olarak bireysel başarıdan ziyade ekip başarısını ön plana çıkaran ve başarıyı sadece SBS'de dereceye girmek olmayan bir okul. Bugün çocuğunuzu hangi özel okula gönderirseniz gönderin ilk öğretimi bitirdiğinde ingilizcesi iyi olacak, en az bir spor dalında iyi olacak ve bir müzik aletini çalabilme kabiliyetine sahip olacak. Çocuğun özel yeteneksizlikleri yoksa SBS gibi sınavlarda derece giremese bile kötü sonuçlar almayacak. Ama çocuk ilk öğretim bittiğinde mutlu, yardım sever, kendini elit sanan çok paralı insanları yukarıda görmeyecek, kenar mahallelerde yaşayan insanları aşağıda görmeyen, kendisiyle barışık sevgi dolu bir bir çocuk olabilecek mi? Tabii ki bu biraz da aile yapısına bağlı. Diğer okullardan farklı olarak Denizatı bütün bunları sağlayacağı izlenimi verdi. Tanıtıma gittiğimizde etrafta robot gibi dolaşan değil de yüzleri gülen çocuklar gördük. Tanıtımı yapan beyefendi bu güzel kavramlardan o kadar çok bahsetti ki, konuşmada iki yabancı dilden bahsetmeyi bile unuttu :) Daha sonra biri sorunca anlattı. Sonuç olarak okul binasını çok beğenmememize rağmen bu okulda karar kıldık.

Okul hakkında "asla göndermeyin" yorumunu yapan aile ile aynı gün tanıtıma gittik ve kızımızla gittiğimiz ilk okuldu. Daha sonra birkaç okulla görüştük ancak kızımız bir şekilde hep Denizatı'ndan hoşlandığını söyledi, ne yaptılar bilmiyorum :-) Bütün okullar çocukları görmek istiyorlar, ancak sanırım bu bir test değil. Çocukların faaliyete katılımı önemli herhalde. Çocuğun yüzünü çarpması tabii ki üzücü, belki aileye haber verilmeliydi, ancak bu olay ile okul hakkındaki oldukça kötü yorum yapılması okula biraz haksızlık gibi geliyor. Okul reklam yapmadığından, belki sadece bu yorumu okuyup okulu listeden çıkaran ailelere de haksızlık gibi geliyor.

Bu zor okul seçme sürecinde bütün ailelere bol şans diliyorum. Topluma faydalı, herhangi bir ...izm'e takılı kalmadan hayat görüşlerini oluşturan, pozitif, saygılı pırıl pırıl insanlar yetiştirme dileklerimle...Cevaplamak için Üye ol