Yatağında kendi kendine nasıl uyuturum?

reoc soruyor: 9

Kızım 11 aylık.İlk aylarda kendi kendine uyuduğu olmuştu; ama 5-6 aydır bunu ara ara denesem de başaramamıştım.Son günlerde tekrar denedik ve başardık. Uykusu iyice geldikten sonra yere serdiğimiz yorganın üzerine yüzükoyun yatıyoruz (Bazen babası bazen ben). Gözlerimizi kapatıp onunla hiç iletişim kurmuyoruz.( Sadece uyutmaya başlamadan önce yere birkaç kez vurup "Gel kızım, buraya yatalım." diyorum.) 10-15 dk kadar emekleyip kendi kendine oyalanıyor ve sonunda uyuyor. Bu her zaman geçerli olmuyor tabii.Kendi kendine uyutmayı yatağında da denedim; fakat orada başaramadım.Yatağı büyüyen karyola olduğu için sanırım yerdeki rahatlığı bulamıyor. Yatağında nasıl uyutabilirim? Masal okumak, ninni söylemek, başını okşamak vs. gibi çoğu şeyi denedim.Kızım bizim de uyuduğumuzu görmek istiyor. Yerde uyutmanın benzerini nasıl uygulayabilirim? Yatağımız 80*140 cm ebatlarında. Ben de kıvrılıp yanına mı yatsam yoksa yerde uyuyunca yatağına mı geçirsem?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


bellroad

momma yazıdıgn seyler tracyin efsane sozleri , ama bunu yapan, uygulayan, basarili olanlar beri gelsin. uyumayan cocuk uyumuyor. tracye gore uygu egitimi 6. haftasını tamamlayan bebelerde baslıyor. ben denedim kismen basarili de oldum. 6.ayına kadar yatagında kendi kendine olmasa da hafif pispisla uyuttum. ama sonra ne olduysa donmeler, emeklemeler, oturmalar, uyumayacagım diye direnmeler, disler vs. basladi.

ben soyle uyutuyorum. uykusunun geldiğinden cok eminsem kucagıma alıoyorum, suyu iciriyorum, gidip emzigini alıyoruz, saga sola iyi geceler diliyoruz, kendi odamda kendi yatagımda yanına uzanıp 1-2 ninnisi var soyleyip uyutuyorum. uyuyunca kendi yatagına transfer ediyorum . 4-5 saat genelde kesintisiz kendi yatagında uyuyor sonra asla yatmıyor ben de yanıma alıyorum.

yanına uzanmamı istiyor, kendi yatagında bunu yapamayacagım icin uyutamıyorum. ozaman da kucaga almak zorunda kalıyorum ki kucaga almak kolay değil 10kg ustunde full hareketli cocugu.


nilinmasali

Ben uyku eğitimi lafına karsıyım,uyumak yemek yemek,tuvaletini yapmak doğal yasamsal eylemler o yüzden doğasında olan birşey için eğitim verme fikri aklıma yatmıyor,doğduğundan beri uyku ile alakalı benimsediğim tek fikir 'nasıl mutluysa öyle uyusun',yerinizde olsam yanına kıvrılır öyle uyuturum :)


belladona

Ben de yer yatağında yatırıyorum ikisini de. Uyku zamanı gelince yatağa oturuyoruz beraber, pijamaları giyiyoruz( o ana kadar değil) Sonra onlar okumamı ıstedikleri kitabı( bazen kitapları) seçiyor, okuma işi bittikten sonra yanyana yatıyoruz ve gün içinde özel bir durum olmadıysa konuşmadan sessizce uyuyana kadar sarılıp koklaşıyoruz:) Çok keyifli, genellikle ben onlardan önce uyuyorum sanırım, yer yatağı okadar rahat ki... Bu rutinler bazen aksayabiliyor tabi, oğlumu uyutmamı beklerken bazen kızım salonda koltukta uyuyup kalabiliyor.


reoc

Bu akşam da yanına kıvrılarak :) uyuttum. Önceleri kucağımda uyuturdum.Bel ve sırt ağrılarının yanı sıra sinir bozukluğu eksik olmazdı. Dakikalarca sarılır, saçlarını öper ve kucağımda sallardım.Yatağa yatırınca mızmızlanmaya başlardı. Şimdi çok rahat. Bu mutluluk kısa sürecek diye korkuyorum :) Her an yeni bir diş gelebilir. 

napae birkaç ay önce büyüyen karyola aldık. Onu koyacak yerimiz yok.O yüzden yatağı kaldıramam.Hatta bu aralar salonda uyutuyoruz. Yerde yatması kışın sorun oluyor mu? reoc

napae evimiz kışın sıcak oluyor.Duruma göre ben de yer yatağı düşünürüm.

sedaanne kendi başına uyumuş sayılmaması konusunda haklısınız. Yukarıda da yazdığım gibi çektiğim ağrılar ve sinir bozukluklarından sonra bu uyutma şekli o kadar iyi geldi ki... İnşallah hayaliniz gerçek olur da kendi yatağında kendi kendine uyumaya başlar.Tüm annelerin hayalleri gerçek olsun; bebekler bol bol yemek yesin, uyusun :)


birbebekannesi

Benim bebeğim emeklemeye başlayıncaya kadar yani 9.ayına kadar sorunsuz uyuyan bir bebekti. İlk 2.5 ayı saymıyorum, çok gazlıydı ama 2.5 aydan 9.aya kadar da  bir o kadar sorunsuz...Şimdi uykusunun geldiğine emin olduğum ve uyku saatinin olmasına, aynı zamanda uyku arkadaşı oyuncağına bağlı olmasına rağmen yatağında dört dönüyor. Korkuluklara tırmanmak; bağırmak; emziğini fırlatıp atmak...Ağlamadığı sürece müdahale etmiyorum, bazen yorulup uyuyor. Bu ne kadar doğru bilmiyorum tabi...11 aylık bebeğim benim de; bu dönemlerde daha sorunsuz uyku düzeni kurabilen annelerin cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum:)


bbade

Cocuklariyla uyku sorunu yasayan turk anneleri olarak ne zaman bu ise dur denecek merak ediyorum :)

Yabanci annelerden ben hic ayagimda salliyorum, yanimda yatiriyorum vs. Soylemleri duymadim.

En basta disimizi sıkıp kendi kendilerine uyumayi ogretmeliyiz galiba.

Hollanda da dogmus buyumus yengem cocuklarini bir kez bile uyutmamis.


reoc

bbade yurtdışında yaşayıp ülkesine dönmüş arkadaşlarımın söylediğine göre yabancılar çocuğun ağlamasını umursamıyor, çocuğunu kucağına almıyormış. Biz Türk anneleri kıyamayız.Ben de çok hassasım.O yüzden kızım bana farklı babasına farklı davranıyor. Kimi nasıl kullanacağını öğrendi. Ben bir ara işi abartmış, gık dese koşar olmuştum.İlk 4-5 ay toplasak 3-4 kez ağlamıştır. Şimdi onların acısını çıkarıyor sanırım, canı sıkıldıkça mızmızlanıyor.Geceleri de ağlayarak uyanıyor.Bugün genel muayene için dr.a gittiğimizde gece ağlamaları için dr. "Anne azıcık meme ver de susayım. Azıcık kucağınıza alın vs. diyordur. Annesine naz yapıyordur." dedi.Gerçekten de öyle. Kucağa alınca susuyor.Sürekli kucakta gezen bir çocuk değil; ama geceleri bazen de gündüzleri özel ilgi istiyor. Zaten o istemese de öpüp kokluyoruz. Doğum yaptıktan sonra ben de hiç sallatmak istemedim; ama eşime dinletemedim.Bu bir ritüelmiş :) Hevesi için bebek salladık. 

Bu aralar bizi yanında görmek istiyor.Bu akşam yine yerde beraber uyuduk.40 dk sonra uyandı. Yanına uzandım. 5 dk. sonra uyudu. Bakalım işe dönünce ne olacak?


ipekkgulnur

Emekledigi zamanlardaydi cok kalkiyo diye beraber yatmaya baslamistik sonra kendi yataginda yatiramamistim. Ayaga kalkiyodu yatmak istemiyodu. Bizim formulumuz simdi odays girince saga sola bay bay yapiyoruz. Aydedeye bakiyoruz. Bu ara 9 da uyuyo. Sonra bol miktarda sarilma ninni konusma. Basini omzuma koydumu tamam mayisiyo esnedimi yataga koyuyorum. Donene donene uyuyo. Ilk basta uyurken sonra hafif uykulu olarak baslamistik ve yüzüstü yatirip elimi sirtina koyuyodum. Yarim saat gibi bekliyodum. Zamanla alisti. Yeryatagi banada cok mantikli geliyo aslında bazen dusunmuyor degilim ama buyutunce yatagi sıkıntı yasarsak denemeyi düşünüyorum bakalım. Nasıl mutluysaniz nasıl daha iyi uyuyosa öyle devam bence.


Cevaplamak için Üye ol