yüzme kursu için 20 ay erken mi?

kuzey_mania soruyor: 10

anadolu yakasında cumartesileri oğlumu yüzmeye götürsem diyorum ama 20 aylık acaba daha erken mi?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


burcaksahin

Temizligine guvendigin bir yer varsa ben gotur derim :)


olivia

merhaba,

benim fikrim yuzme kursu icin erken oldugu yonunde.ne kadar temiz olursa olsun suyu yutacaktir ve bagirsak enfeksiyonuna davetiye cikaracaktir.Ayni hevese ben de kapilmistim ama ne kadar ogretmeye calissakta o klorlu suyu yutuyorlar.Ve mayo bebek bezi giyseler bile cis havuz suyuna karisiyor.2,5 yasini en azindan beklemek gerek diye dusunuyorum ki genelde yuzme kurslari 3 yasindan sonra uygun oluyor.

3 yasindan once kendi basina yuzmeyi ogrenmesi,motor koordinasyon bakimindan imkansiz degilse de cok guc.Ama sizin kucaginizda suyu yutma imkani olmadan serinelemesi,suyla oynamasi gibi bir programsa goturun tabi.:)


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

Havuzdaki klor bebeklerin ciğerleri  için zararlı onun için en erken 3,5 4 yaş diye biliyorum. Ama deniz olabilir tabiki. Bizde bu yaz kızımı taç spora kursa yolluyacağız ama 3,5 yaşında ..


Zelal_

Bence erken değil, benim oğlum da benzer aylarda başladı. Bebeklerin yüzeceği havuzlarda klor oranı ona göre ayarlanıyor zaten, iyonizasyon ve ozon tekniği ile temizlenen havuzlar da mevcut artık. Su yutma olayına gelince; nefeslerini çok erken dönemde çok büyük kolaylıkla ayarlıyorlar. Toplamda su yutma olayı 1 ya da 2 'yi geçmez. Burada bebekler için 4. aydan itibaren kurslar var. Aşağıdaki linkte 2.sayfada kursun ilk iki haftasının içeriğini de anlatmıştım.

http://www.nurturia.com.tr/questions/49624ad7-805c-4f91-8443-9d1400ba45c4/2/bebeklerde-yuzme-ogrenme-zamani


ldeniz

ben havuza sokmaya cesaret edemem galiba. derler ya en pis deniz en temiz havuzdan daha temizdir diye. gerçi avrupada filan sokuyolar bebişleri havuza; ama ben 3 yaşına kadar sokmayı planlamıyorum.olivia

@zelal, ne güzeel:)ama ben en azindan kendi tecrübeme göre söyleyebilirim ki,istanbul anadolu yakasında bahsettiğiniz özellikte bebeklere uygun havuz yok.Siz biliyorsanız söylerseniz çok sevinirim gerçekten.Benim bulduklarım standart yetişkinlere ait spor komplekslerinin havuzlari ve  temizlikten sonra günün ilk saatlerinde çocuklara açılıyor sadece ilk kullanan olması açısından.geçen yıl ciddi bir bagirsak enfeksiyonu geçirdik bir yudum yutması yeterli oldu.:(


gamzebaran

Göbek bağı iyileşir iyileşmez bebeklerinizi su ile tanıştırabilirsiniz ancak, bebeğin annenin bağışıklık sisteminden kurtulup kendi bağışıklık sistemini güçlendirmeye başladığı 4-6 ay civarına kadar evde, ılık su ile doldurulmuş küvette suyla tanışması önerilir. 4 aylıktan sonra gönül rahatlığıyla yüzmeye başlanılabilir.

Bebek ve çocuklarımıza yapılan aşılara baktığınız zaman sadece havada bulunan ve solunum yoluyla bulaşan virüs ve bakterilere karşı yapılan aşılar olduğunu görüyoruz. Bakımları titizlikle yapılan havuzların sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Ankaralı bebekler Mövenpick otel'de eğitime başlıyor bile...hem de 4 aylıktan itibaren!

Detaylar için ankaradenizyildizlari.blogspot.com adresini kontrol edebilirsiniz.


heavenlyhorses

Merhaba

Benim bir arkadaşım yüzme hakemliği yapıyor.. Geçen gün onunla konuştuk bu konuyu yüzme dersinin alınması için en uygun yaşın 5-6 yaş olduğunu söyledi bundan önce alınacak kursların sadece çocuğun suda oynaması ve suyu sevmesi ile alakalı olduğunu bildirdi. 5-6 yaşa kadar kol bacak kordinasyonunu sağlayamacağını söyledi.Mimoza_78

Ben cezayırde yaşıyorum buyuk oğlum 7 yaşında başladı havuza kuçuk oğlum 3 yaşındaydı ve acayıp ıstemesıne rağmen başlatamadık çünkü burada yaş sınırı 5 ve wc işini tamamen halletmiş olmasına önem veriliyor hıjyen açısından


gamzebaran

Stilli yüzme derslerine başlamak için uygun yaş tabii ki 4 ve yukarısıdır. Bu sebeple 4 yaş üzeri çocuklar için özel ve stilli yüzme derslerine başlamalarını öneriyoruz. Bebek ve çocuklar için (4 yaş altı) verilen eğitimin temel amacı çocukların suya alışması ve en önemlisi bir tehlike anında kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendisini kurtarabilmeyi öğretmektir. Blogumda da belirttiğim üzere, 5 yaş altı çocuk ölümlerinde ABD ve Avustralya'da "boğulma" en riskli katagoridir. Ülkemizde bu konuda sağlıklı verilere ulaşamamakla birlikte, yaz aylarında gazeteleri takip ettiğimizde ciddi sayıda boğulma vakasıyla karşılaşıldığını görüyoruz.

Geçmişe gidecek olursak dünyada bu konuda ilk gözlemin Kaptan Cook tarafından 1778'de Pasifikte bulunan adalarda yapıldığını görüyoruz. Dr Myrtle McGraw tarafından bu konuda ilk çalışma 42 bebek üzerinde yapılmış ve 1939'da 'Swimming Behaviour in the Human Infant' adıyla Journal of Pediatrics de yayınlanmıştır. Bebekler için özel yüzme teknikleri ise ABD'de 1962'de Virginia Hunt Newman ve Avustralya’da Claire Timmermans tarafından geliştirilmiştir.

Bugün sadece İngiltere’de 2 yaşın altındaki 300,000 bebek yüzme çalışmalarına ana aktivite olarak devamlı surette katılmaktadır.

 

QS Dünya Üniversiteler Derecelendirmesinde 291. Sırada yer alan Avustralya’daki Griffith Üniversitesi tarafından(Prof. Robyn Jorgensen) 4yıl süren ve ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 5 yaşın altında çocuğu bulunan 7000 aile ve sıkı testlere tabi tutulan 180 çocuk üzerinde yapılan araştırmalar yüzmeye erkenden başlayan başlayan bebeklerin yetenek, bilgi ve karakter aşamalarına yüzmeyenlere göre daha erken ulaştıkları ve motor becerilerini daha fazla geliştirdikleri sonucuna varılmıştır.

Bugün Dünya Su Bebekleri ve Çocukları Ağı’na (World Aquatic Babies and Children Network) ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Bermuda, Brezilya, Çin, Danimarka, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Honduras, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, Japonya, Kanada, Kosta Rika, Macaristan, Malezya, Meksika, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya ve Yunanistan’dan sayısız okul kayıtlı bulunmaktadır. Bunların dışında bu networke henüz dahil olmayan sayısız ülke de bulunmaktadır (Birleşik Arap Emirlikleri gibi).

Ülkemizde bebek-yüzme kelimelerini bir arada görmeye pek alışık değiliz. Bu konuda ülkemizde yapılmış ne bir çalışma ne de bir araştırma mevcut. Ancak, Amerikayı yeniden keşfetmeye de gerek yok. Yüzme ve bebek üzerindeki etkilerini sadece fiziksel boyutuyla ele almak bizi yanlış bir yola sevkeder. Daha eline aldığı nesneyi bırakmasını beceremeyen bebeklerin 5-6 aylıkken gerçek anlamda yüzmelerinin mümkün olmayacağı aşikardır. Burada asıl amaç bebeğin doğuştan gelen içgüdüsel davranışlarının motor beceriler haline gelme sürecini kısaltmak ve hızlandırmak ve doğumla birlikte varolan yeteneklerini kullanarak stilli yüzme aşamasına gelinceye kadar bebeğin su içinde güvende olmasını sağlamaktır.

 

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı bebek ve yüzme kavramlarını sadece fiziksel yeteneklere bağlayamayız. Doğumdan sonraki ilk yıl insan beyninin en hızlı geliştiği dönemdir. Bu dönemin mümkün olan en etkin şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu dönemde bebeğin sosyal davranışlarının, fiziksel becerilerinin ve his dünyasının bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir.

 

İnanın bebeklerimiz bizim sandığımızdan çok daha fazlasını yapmaya muktedirler.

 Cevaplamak için Üye ol