güven mi deneyim mi?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Damla

Eğer şansınız yaver giderse 3. iyi bir seçenek olabilir, küçük bebek, aynı şehirde yakını olmayan çalışan bir anne baba için rahatlık oluyor. Bir bakın, eğer iyi birini bulursanız kreş dönemine kadar rahat edersiniz.  Bizim bakıcımız genç birisiydi ve çok fazla bebek tecrübesi yoktu, biz rahat yönlendirebilmek için böyle birini aramıştık ve biz baksak tam bizim istediğimiz gibi bakamazdık. Çok güzel yapardı istediklerimizi, çocukla ilgili konularda ters düştüğümüzü hemen hiç hatırlamıyorum. 

Değilse 1 ve 2 de bence hiç fena alternatifler değil, hatta 1'in yedeği 2 olabilir gibi geldi, eve gelen ablamızdı paraya ihtiyacı var, kıramadım dersiniz, gecikme, ihtiyaç durumları için saatlik fiyat istersiniz, bebeğinizi bırakırsınız ve alırsınız. 

Benim anneannem zamanında evinde bebek bakmıştı, çok güzel bakıldılar bütün ailenin emeği var çocuklarda, evde sevilerek büyüyorlar. Belki çocuğun kendi evi en iyi yer ama yine de bırakacağınız kişiye bağlı olarak gayet iyi bir seçenek olabilir. Bu olacaksa bu kişinin evine kamera takmayı önerebilirsiniz, ben zamanında araştırma yaparken evinde çocuk bakan kişilerin ilan verirken "evimizde kamera sistemi mevcuttur" gibi ibareler yazdıklarını okumuştum. Başkasının evi olacağı için bunun güvenliğini de düşünmekte yarar var tabi. 

Bu kadar seçenek içinde 4 sizi ekonomik olarak biraz rahatlatsa da başka bakımlardan en çok zorlayacak olan gibi geldi. Ben zorunlu olmadıkça tercih etmezdim.
 


selencem

Ben once gunduzlu denedim ama sonra yatili bakici tercih ettim. Sans cok onemli ama rahatligi cok onemli. Sabah ve aksam stresi yok, aksam cikabilme luksu var. Ama anane babane yakin oturuyorsa gunduzlu de olabilir.


selencem

Bebeginizi kucagina verin, beraber altini degistirin. Ben 1 sene bebek bakmis birini denemistim, tutmayi bile becerememisti! Uyku konusunu sorun, gece kalkmasi gerekecektir. Guvenin ve dogrulugun onemini anlatin. Dediklerinizi tam yapmali ve sizden habersiz birsey yapmamali. Cocuk uyanikken telefonla konusmamali, banyo yapmamali, tv acmamali. Hislerinize guvenin, iyi sanslar :)


Bona

bence de saydığın seçenekler arasında en mantıklısı yatılı bakıcı..
bana göre bebek bakımında deneyimden daha önemli şeyler var..
ben işe başladığım ilk 3 ay 3 bakıcı değiştirdim , hepsi de güya deneyimli bakıcılardı , bir tanesini çok uzun zamandır tanıyorduk , birinin referansları iyiydi , biri çocuk gelişimi meznuyudu ama ben hepsine bir ay dayanabildim sadece , neler yaşadığımı hatırlamak bile istemiyorum..
sonra bir tanıdık bulduk muhasebeciydi ama işden çıkarılmıştı , o kadar bıkmış durumdaydım ki gelsin konuşalım dedim.. geldi konuştuk , nasıl bir bakıcı istediğimi anlattım , anlaştık tam 20 ay baktı oğluma ve çok ama çok memnundum..hiç deneyimi olmamasına rağmen gayet güzel baktı oğluma..her bakıcının mutlaka eksiği oluyor , sonuçta kimse senin gibi bakamaz çocuğuna ama önemli olan anlaşabileceğin ve bebeğini çok seven birinin olması..
yabancı olacaksa bakıcın dil konusu önemli , senin çok iyi anlıyor olması gerekiyor , yemek konusunda bakım konusunda yanlış yapıp sonradan ama ben böyle anlamıştım dememeli.. umarım iyi biri çıkar karşınıza


selencem

Hepsi gitmiyor ki... Benimki gitmiyor mesela.ediluj

Bence ilk secenek daha guvenli,arada annelerde destek olur.Merhametli bir anne bana daha cazip geliyor.benim arkadaslarımdan da gürcü yatılı bakıcı deneyenler oldu.Şans işi arrkadasımın bakıcısı iyi bakıyordu ama hem kultur farkı hemde 9 aylıkken ülkesine geri dönecek oldu cocuk ortada kaldı.Bence ilk seceneği değerlendirin olmadı biraz beraberken denersiniz sonrasında görüşürsünüz tekrar.. 


Damla

Ücretten kesiliyor genelde. Bana ücreti makul geldi İstanbul için. Gürcü'ler oldukça fakirler ve bu paralar ülkelerinde önemli, 50 usd için değişiklik yapabiliyorlar, bu yüzden beklentisinin altında olmaması iyi olur. 
Bizim bakıcımızın da annesi burada yaşıyordu. Yabancı bir ülkede başkasının evinde yaşamak çok zor. Bu yüzden annesinin aynı ülkede olması bence çok iyi olmuştu. Hiç değilse hafta sonlar görüşüyorlar, çok masraf olmadan telefonda konuşuyorlar. Bizim bakıcımız çoğunlukla izin günlerinde annesinin yanında yatılı kalırdı, bu da iyi oluyordu hem ona hem bize. Evin telefonunu kullanacaksa bir limit koyun ve üstünü keseceğinizi söyleyin, ya da hiç kullanmasın, telefon faturası yüzünden sorun yaşanmasın. Bir de annesinin çalıştığı kaldığı yerleri öğrenin. 


crocus

ben ne yapardım,sanırım 1.ci seçeneği tercih ederdim. Yabancı birine çocuğumu emanet etmek fikri yabancı geliyor.anladığım kadarıyla yabancı yatılı fikri size daha yakın geliyor.Burada ihtiyacının olması,genç olması ve tecrübesiz olması önemli kriterler yani en azından iş alımlarında bunlara önem veriyoruz. Tabii buna iş diye bakmam ne kadar doğru onu bilemedim.selencem

Sergengunser, bu komşunuz senin sabah gelme ricanı bile yapmadıysa bu tür sorunları hep yaşayacaksın demektir. mesela, sen diyeceksin ki sebzeyi öğlen ver. o da diyecek ki yok akşam da yiyor nasıl olsa, ozaman veririm. bana öyle geldi...


betul_erdem

bi kere anane babaneyi geç onlar seni de ben büyüttüm yok oğlumu da ben büyüttüm neyiniz var bak sapasağlamsınız diyecek kendi bildiklerini okuyacaklardır saygıdan bişi de diyemezsin desen küser yok alınır hem istediğinizi yapamazsınız vs. ve artık onları bırakalım da dinlensinler ömürleri boyunca cocuk mu bakacaklar. o 1. seçenek komşu iyi hoş da o da aynı şey bence yine bildiğini okyacak gibi. işine gelmezse bırakır gider gibi geldi bide bana. yabancıların fiyatı da uygunmuş ama o da işte tecrübesi yok falan dicem gerçi tecrübeliler de senin dediğini değil kendi bildiğini yapacaktır. tecrübesi olmayanı sen eğitebilirsin. benim de bebek bakma tecrübem yok sonuçta ama bakıyorum neticede annesiyim ama baktıgında tecrübem yok yani :)) elbette hata yapıyorum deneme yanılma usulü bakıyorum işte :) yan, tecrübesiz diye eleştiri yapmak bu noktada pek de mantıklı değil. hee ama ne olmalı dersen bence sevgi olmalı içten gelen bi bebek sevgisi olmalı. zarar vermek niyeti olmamalı. bak tecrübeli olana da bişi yaptıramıyosun hadi ordan senin ilk çocugun ne bileceksin ben kaç tane cocuk büyüttüm der sana. ben 3 aydır annemle baktıgım için biliyorum. emziğe bal sürmeyelim o daha buna hazır değil aman sütü bırakıverir falan diyorum yok size verdik bişi mi oldunuz o kadardan ne olacakmış diyo. Ayakta sallamaya alıştırmayalım diyorum bebek kendi kendine uyur mu ne bilsin o diyo vs vs daha bi dolu şey. en iyisi fazla bilmesin sen de ki şunu şunu şunu yap. öyle alışır gider. Cevaplamak için Üye ol