YeniDoğan Sarılığı

Pinaro soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar..
3 şubatta kız annesi oldum nihayet..kızımız biraz bekletti bizi..4 saatlik sancı sonrası sezaryene döndük ne yazıkki..ve sütün az gelme problemi yaşandı..neticede kızımız sarılık oldu.2 gün hastanede foto terapi gördü 20 ile gitmiştik şuan 23 günlük olmasına ragmen sarılığı hala 13 değerinde.
Böyle bir şey yaşayan var mı aranızda?ne zaman düştü sarılığı 3-4 günde bir gidip kan verip tahlil yaptırıyoruz.Topuktan alıyorlar..kuzum artık korkuyor topugunu elletmiyor çok üzülüyorum.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


serapipek

canım bizdede sarılık vardı bizimde 3 hafta kadar sürdü 2 güne 1 topuk kanı alındı (anne için dayanılmaz bişi) ama sürekli emzirdim bizimki 17 ye kadar çıktı daha sonra yavaş yavaş düştü, nihayetinde anne sütü sarılığı çıktı o daha geç geçermiş, çocuğun ten rengi kısım kısım düzeliyor zaten birden düzelmiyor, özellikle gözler daha geç düzeliyo, kafana takma ama kan değerlerini takip edin hep düzelir inş.


septik

Biz de 10 günlükken 1 gün fototerapi gördük. 17.2 ile hastaneye yattık. Ara ara değerleri 13-14 dü. Tam olarak renginin normale dönmesi 3 ayı buldu.


aicha_hero

hastaneden çıkarken 7,7 ile cıktık 2 gün sonra kan verdiğimizde 16,9 a cıkmıstı ertesi gün verdiğimizde 16,8 bir gün sonrası 16,7ye indi.Sürekli emzirdim ama dedikleri gibi renk hemen dönmüyor gözler sarıydı ama ondalık ondalık azalsa da sarılığı yendik,sütüm az geliyordu ama sürekli emzirmeye calıştım.

Bu arada hergün kan verdiğimizde bende cok kötü olmuştum ama onların ağrı eşikleri daha yüksek olduğunu düşünürek kendimi avuttum.gercekten zor oluyor.Sizede gecmiş olsun korkmayın bir damla kalana kadar emzirin.


leylalperzeynep

bizim doğum sarılığımız 4 ay sürmüştü. ne kanlar alındı yavrumdan. daha o günlerde başladı doktor korkusu yavrumun.bizde foto terapi aldık başta. geçer dedi doktorumuz tam üç ay boyunca kızım sarı değil turuncuydu artık. 4. aya girdiğinde artık yeter dedim ve doktoru değiştirdim. yeni doktorumuz anne sütünden bulaşan sarılık olabilir 1 gün hiç emzirme mama ver dedi fakat benim kızım hiçbir mamayı kabul etmedi. aradım doktoru gelmemizi istedi. götürdüm. ve limunaletten isminde bir hap verdi. hapın büyüklüğü mercimek tanesi kadar ikiye bölüp 1 çay kaşığı suda eririp vermemi istedi. kzmı sadece iki tanesini içebilmiştir. 10  günlük süre vermişti. diğerlerini hep çıkardı. 10 günün sonunda  bir mucize gibi kızım bembeyaz oldu. guatr tahlili istedi uzayayn sarılık guatr yaparmış. temiz çıktı çok şükür. biz çok çektik sarılıktan . ama 1 ila 1,30 aya kadar normal diyorlar.yine de siz kontrollerini eksik etmeyin.doktor çok önemli,doktorunuzun tecrübeli olmasına dikkat edin. güneş ışığı çok önemli artık güneşli günler başlıyor.güneş giren bir pencerenin önüne üstünü çıkarın zıbınıyla yatırın. vücudu güneş alsın. ama sabah güneşi. çok geömiş olsun arkadaşım. acil şifalar diliyorum.


Pinaro

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Uzayan sarılık olunca ve geçen gün tekrar 14.5 değerine çıkınca doktorumuz altında başka bir neden yatabilir diyerek idrar ve elinden kan alıp karaciğerinde bir sorun olabilir guatr olabilir falan dedi.tahlillerin sonucu temiz çıktı.Ama anne sütü olayını söylemedi hiç..bir süre geçmesini mi bekliyor acaba?doktoru mu değiştirsem çocuk doktoru bulmak ta mesele..kafam karıştı iyice:(
beslenmesine bende çok dikkat ediyorum dışkıyla atarmış çünkü..600-700ml süt alıyor günde..elimden geldiğince emziriyorum olmadı pompayla sağıyorum veriyorum obez olcak çocuk artık.babu

Merhaba, Biz de hastaneden normal bir değerle çıkıp 1 hafta kontrolünde sarılık olduğunu görüp 1 gece fototerapi almış ve sınırda bir değerle eve dönmüştük. Daha sonra 40 günlükken doktora gittiğimizde hala sarıydı ama beslenmesi ve genel hali iyiydi. Buna dayanarak doktorumuz emzirme sarılığı olmalı demişti. 2-3 ayda nomale dönmezse ekstra testler yaparız (ki onlar sizin zaten yaptıklarınızdır belki de) Anne sütü sarılığı ve emzirme sarılığı 2 farklı şeymiş bu arada. Anne sütü sarılığı bebeğin anne stüne bir tür tepkisi olarak çıkıyor ve daha süt emmeye başlar başlamaz görülüyor, anne sütüne 1-2 gün ara verince normale dönüyor. Emzirme sarılığı bazı emen bebeklerde görülen, genel halde bir sorun yoksa sıkıntı yaratmayan ve zamanla kendi kendine geçen bir türü. 2-2.5 aylık gibiydi galiba kontrolde renginin artık tamamen normal olduğunu söylemişti doktorumuz. Sizin de değerler normal, bebek düzgün emiyor ve hareketliyse çok endişeşenmeyin bence (doktorun emzime sarılığı ihtimalini gündeme getirmemesi ilginç geldi bana, ama belki benim bilmediğim bir sebebi vardır)


Pinaro

Sosito..sizin hastaneden çıkma değeriniz iyiymiş bizim bir türlü 12ye inmedi.Sürekli emiyor ne kadar yeterli bilmiyorum ama 10-11 kere falan emiyodur.pompayla sağdığımdada 70ml gibi içiyor her seferinde.27 günlük oldu yaklaşık 4-5 gün önce tartıldı 600gr almıştı.Güneş olan günler beşiğinin üstüne sarı örtü örtüp yatırıyorum ama bu aralarda hava kapalı:(
banu..sizin doktor süper yönlendirmiş.İkisi farklıymış demek şimdi duyuyorum..Bizim doktorumuz da yeni doğan uzmanı çok övdüler onu seçtik bizde hastaneyken.Ama hiç konuşmayı sevmeyen bir adam ağzından dirhemle laf çıkıyor.Muayenehanesi olan bir doktor edinmem lazım sanırım..özel hastane doktoru olmasına ragmen yogunluktan bıkmış herhalde..ama bu söylediklerini soracağım kontrolünde..
bir sorunu daha var bebeğimin karıncık zarında delik var ve üfürme yapıyormuş.3-6 ay içinde kapanırmış bu doktor farketti onu mesela..hastanenin başka bir doktoru ilk muayenelerini yapmıştı farketmemişti..ilk tetkikleri bu dr yaptığı için bir yandan bu doktora devam etmek zorundayız.


Pinaro

tekrar merhaba..son tahlilinde değerleri 10.9 a düştü..normal dedi doktoru..daha düşmesi lazımmı ama 15 gün sonra falan bakalım dedi.çok sevinçliyim..duygutrkl

evet daha düşmesi lazım canım.ama normal korkma benim oğlumda foto terapi gördü.1aylıktı 6-7ye düşmüştü sarılığı tam olarak geçmesi 2,5ayı buldu.normal değer 0-5 arası olması gerekiyor.


YesilAnne

Merhaba, doktorunuz bu testleri yaparak en doğrusunu yapmış. Hipotroidi de (doktorunuzun guatr dediği) sarılığın geç geçmesine neden oluyor. Eğer fark edilmezse ve ilaç başlanmazsa da büyüme ve zeka geriliğine neden oluyor. Testlerinizin temiz çıkması çok iyi. Rahat olun geçecektir. Önemli tetkikler yapılmış.Cevaplamak için Üye ol