Emeklilikte nasıl geçinilir ?

sunny soruyor: 10

Merhabalar,

Bugünlerde saçma gelecek ama emeklilik zamanı kafama çok takılmaya başladı, sizler de benim gibimisiniz merak ediyorum.
Ben 35 yaşlarındayım. Çalışıyorum, şimdilerde aklıma emeklilik maaşı ile nasıl geçinebileceğim sorusu düşmeye başladı. Kirada değilim çok şükür ama çocuk 2 yaşında...Yani emeklilik döneminde o hala okuyor filan olacak.

Birkaç arkadaşımla konuştum, daha şimdiden ne düşünüyorsun filan diyip har vurup harman savuruyorlar. Ailem emeklilikte rahat etmek adına kılı kırk yararak harcamış ve şimdi çok rahat yaşam süren insanlar. Onlara baktıkça benim de şu kadar evim olmalı diye kendimi strese sokuyorum. Bu gelecek kaygısı çocuktan sonra epeyce arttı bende.

Nurturia anneleri geldi aklıma, acaba sizler de böyle düşünüyor musunuz ? Emeklilikte emekli maaşı ile geçinmek imkansız gibi birşey, kafanızda nasıl planlarınız var, mesele 1 veya 2 ev daha alırım kiralarını katar geçinirim mi diyorsunuz yoksa farklı planlarınız varsa birbirimizle paylaşırsak bence güzel bir fikir alışverişi olabilir diye düşündüm.

Herkese sevgiler,

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


aakin

Eşim de ben de bireysel emeklilik yaptirdık ödüyoruz. Bakalim ileride nasil bir faydasi olacak. Bir de dediginiz gibi gayrimenkul yatirimi en iyisi gibi. Ailelerden kalan birseyler de var çok şükür:) geçinir gideriz gibi düşünuyorum. Bu arada hayallerimizi emeklilige birakmiyoruz ama. Yilda en az iki ülke gezmeye çalisiyoruz ki ileri de karşilama imkanimiz olmayabilir.


yeniden

herşeyin hayırlısı.Allah o günleri görmeyi nasip etsin herkese.benim çok kalmadı ama eşimin daha çok var.biz 5 yıl sadece benim maaşımla geçinmiş insanlar olarak emeklilikdede bir şekilde geçiniriz herhalde.sağlık olsunda olur gider hepsi bir şekilde.


gesnur

bireysel emekliliğe girin bence:)


CokBilmis

Eşim de ben de çalışıyoruz. Oradna emekli maaşlarımız gelecek. İkimizin de bireksel emekliliği var, oradan da az biraz gelir. Küçük bir evimiz var kirada, bir ev daha almayı planlıyoruz. İşimden dolayı benim sürpriz gelirlerim de olabiliyor, belki bir kira gelirimiz daha olur ileride.

Kızıma da annem bireysel emeklilik yaptırdı kendi adına. ANnem zaten 56 yaşında olduğundan, 10 sene sonra bireysel emeklilik birikimini çekebilir hale gelecek. O parayı kızın eğitimine harcarım diye düşünüyorum. Ya da bize bir şey olursa, kızımın kendisine ait bir geliri olmuş olur. Ayrıca kızımı 12 yaşından itibaren çalıştırmayı düşünüyorum (sonradan fikrim değişmezse). Para kazanmayı öğrensin, gerekiyorsa üniversitede de çalışarak okur. Ayrıca kızımın eğitimine de çok para harcamaya niyetli değilim. Devlet okuluna gönderip, kursa mursa da para vermemek niyetindeyim.

Ama her şeyin başı sağlık elbette. Yine de gençlikte plansız programsız yaşayıp da yaşlılıkta çoluk çocuğun eline bakan biri olmak istemem. Zaten tam anlamıyla emekl olmaya da niyetim yok. Gücüm kuvvetim yerinde olduğu sürece ölünceye kadar yapabileceğim bir işim var. İşimi bırakmaya da niyetim yok bu nedenle.


sunny

çokbilmiş çocuğu nerede çalıştırmayı düşünüyorsun? benim babam da kardeşimi yazları hep çalıştırırdı şimdi gerçekten sorumluluk sahibi bir birey oldu. çocuğa kıyamayıp pamuklara saranları da görüyoruz, gerçekten çocuk için bu önemli. fikrini çok beğendim.

ben de 49 yaşında emekli olacağım kısmetse, emekli maaşı + kirada olan evlerden gelecek olan gelirlerle geçinmek dışında bir fikrim yok. 49 yaşından sonra evden yapılabilecek iş demiş birileri acaba ne tür işler yapılabilir ? belki burada ayda 500 de olsa 1000 de olsa yine bir gelir elde edilebilir.

Türkiye de emeklilik çok zor. Şimdilerde kazandığımızın çok azına katlanmak zorunda kalacağız. Eskiden emeklilik maaşına kaldıysak yandık derdim ama zaman o kadar çabuk geçti ki ! ...Çocuk olunca bir de gelecek telaşı başladı bende. Şimdilerde gereksiz kuruş harcasam tedirdgin oluyorum. İlk 5 yıl ( önümüzdeki ) acayip bir kemer sıkma politikasına gideyim diyorum, sonraki seneler daha rahat hareket ederim. Senede 1 tatil mutlaka yaparım yurtdışı da olur, alışverişi kıyafet olsun başka şey olsun indirimlerden aldığın sürece en kaliteli markalardan da alabilirsin, aslında hesaplı yaşamak dediğin böyle birşey. Yapılmayacak şeyler değil.

Etrafımızda çok görüyoruz gençken har vurup harman savuran ve emeklilik zamanlarında çok zorluk çeken. Çünkü tr de malesef emekli maaşları çok düşük.mert_mert

hiç emekliliğimi düşünmedim bu zamana kadar aklımada gelmedi..zaten ben işi bıraktığım için ssk da ölece kalakaldı..şuan sadece eşim çalışıyor maaşı iyi şükür bu aralar yetinemesekde geleni harcadık tatil yaz dışarıda yemeler filan..ama ben hep hasta olduğumuzda çalışamazsak bişi olursa işten çıkarsak vs kötü şeyler için kenarda para olması gerektiğini düşünüyorum yani birikimleri o yönde yapıyoruz ''kötü günler''..çünkü o kadar ileri zaman düşünmek zaten mantıksız çünkü yarını bilemeyiz dakkanın sonrasıda garanti değil..böle belirsizlik içinde emeklilik zaten düşünmem asla..

 mesela ben bir kere hastaneye giderken kafama demir düşmüştü o an beyin kanaması geçirip ölebilirdim veya başka bişi sakat felç yada ölebilirdim ..bence emeklilik yerine şuanın keyfini çıkarın keyif çıkarıcam diyede geleni harcamayın ..emeklilik bence çok sonra düşünülmesi gereken bir mevzu..bizde eşimle ileride şartlar ne elverirse işyeri açmayı düşünüyoruz kendi işimizi yapıcaz hayalimiz Allah yaşatıcak gün gösterirse kaderde nasipse inşallahh


CokBilmis

@ sunny: Kız daha çok küçük, o nedenle kesin bir iş düşünmedim. Eğer Antalya'da yaşamaya devam edersek belki turistik merkezlerde işe sokarım. Önemli olan sorumluluk sahibi olabilmesi, yoksa yaptığı iş çok da önemli değil. Ama kafamda bir fikrim var: Kızımı iyi bir aşçı yapmak niyetindeyim. Kolunda altın bilezik olsun. Aşçılık, her zaman her yerde lazım olan bir meslektir, her yerde çalışabilir. Sabancılar, Eczacıbaşıla bile çocuklarını çalıştırıyorlar ki Eczacıbaşının çocuklarından biri Yale'de okuyor ve üstelik de kendi şirketlerinde çalışmalarına da izin vermiyorlar.

Senin kemer sıkma politikası dediğin zaten benim doğal yaşamım. Ben sadece hizmete para harcarım, nesnelere para harcamam. Günlük kıyafetlerimi pazardan alırım, iş kıyafetlerimi de oahalı ama kaliteli (uzun yıllar giyilebilecek) markaların indirim zamanlarından alırım. Durup dururken 3 liraya alabileceğim kıyafete 10 lira vermekten hiç hazzetmem. 2 maaşla yaşıyoruz, millet bizi zengin zannediyor, çünkü çok gezip çok yiyip içiyoruz. Buna rağmen para da biriktirebiliyoruz. İnsan gibi yaşamak, tüketim çılgınlığına kapılmamak lazım.

Bu iş sadece emeklilikle ilgili değil zaten. Ailemizden herhangi biri hastalanabilir ve ciddi miktarda harcamalarımız artabilir. Devlet hastenelerinde sefil olmak istemem. Bireysel emeklilik, özel sağlık sigortası, kira geliri... Her türlü yöntemi kullanırım, yeter ki ileride zorda kalmayalım.


CokBilmis

@ mar: Ben de senin gibi büyüdüm. Umarım benim çocuklar, senin eşin gibi büyüyebilirler. Dediğin gibi, çok uzun vadeli planlar yapmamak lazım.sunny

Cokbilmis iste bende bu algı yoktu, tüketim çılgınlığına hep kapılmışımdır.  Neyse ki pahalı şeyler almazdım ama alışveriş benim rahatlama aracım(dı). Şimdilerde ise biri bana birşey satmaya çalıştığında ve ihtiyacım yoksa almadığım zaman kendimi çok akıllı hissediyorum.Alışverişin de insanı rahatlattığı bir gerçek. Ama dengeyi çok iyi tutturmak lazım, ben mesela sıkıntıdan para harcardım . Şimdilerde bunu kestim çok şükür.

Emeklilik evet uzak. Ben de 49 yaşında ayrılacağım inşallah oykunun annesi gibi. İnsan planlarını yine de uzun yapmalı. Yarın ne olacağı belli olmaz doğru ama hatırlıyorum da , 2000 yılını iple çekerdik küçükken, üzerinden 12 sene geçti. Şaka gibi!!

Bir bakmışız o senelere de ışık hızıyla geleceğiz. Sağlık ve mutluluk olsun, gerisi bir şekilde hallolur umarım. Herkese iyi emeklilikler :))


ozgu_naz

prim ödeme sürem 3 ay sonra doluyor ama yaştan emekli olma 2019 da.kızımla birlikte işi bıraktım ama yeniden eski sektörüme dönmesem de çalışmak istiyorum bu sene artık.bir evimiz var kirada onun geliri katkı sağlar biraz ilerde.eşimin kendi işi var yani allah ona sağlık verdikçe sanırım emekli olmaz.çalışmadan duramaz o.ben heray küçükte olsa altına yatırım yapıyorum.zaman içinde farkında olmadan bir bakıyoruz birikmiş.zaman ne gösterir ben de merak ediyorum doğrusu:)


Cevaplamak için Üye ol