Sütüm yetersiz

strofjj soruyor: 10

Bebeğim daha 10 günlük sürekli emziriyordum ama hiç doymuyordu. Göğüs uçlarımda çatlaklarım oluştu. Bu yüzden sütümü sağmaya başladık ve sütümün yetersiz olduğunu anladık. Şimdi destekleyici bi mama vermeli miyim verirsem ne vermeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


didemehmet

Merhaba,


Öncelikle  kilo kaybı olmadığı sürece mama bence vermeyin. Bizim drmuzun söylediği kilo kaybı kilosunun % 10 nunu geçerse o zaman mama verelimdi. ben nedense hep mamaya karşıydım, hiç vermek istemedim oğlum ilk hafta doğru dürüst memeyi almadı 2900 doğdu 2600 e düştü. süt emziremediğim için süt sıtması oldu o da yaralar yaptı falan.... hepsi biranda geçiyor emin olun... ilk önce yaralarınız için lansinoh krem var, lanolinli bebeğe de zararı yok, ondan sürün...ve dr unuz ne derse ona inanın...hiç bir gıda anne sütünün yerini alamaz. bebeğiniz sağlıklı ise çok kilo almış az almışa takılmayın anını yaşayın bebişinizin...
tabi bunlar benim tavsiyemmm....


fistikcik

Merhaba,
Göğüs ucu çatlağı ve sürekli memede kalmak isteyen bir bebek klasik bir bebeğin göğsü hatalı kavraması tablosudur.
Sütünüz yetersiz değil. Sütünüz var, ancak bebek etkin bir şekilde ememiyor. Etkin ememeyince göğüsleri boşaltamıyor, bu da ütün zaman içinde azalmasına yol açıyor.
Herşeyden önce bebeğin göğsü doğru kavframasını sağlamanız gerekir. Yoksa ne yapsanız işe yaramaz.

Lütfen mümkünse doğum yaptığınız hastanenin bebek hemşirelerine ya da bir emzirme danışmanına başvurun. Bebeğin nasıl doğru kavraması gerektiğini göstereceklerdir. Bu çok önemlidir, ve olan sütünüzün boş yere azalmasını engellemek sizin elinizde.

Ayrıca ek bilgi olarak lütfen şuralara bakın :
Doğru ve yanlış kavrama şekillerinin videoları  :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Doğru emzirme pozisyonları :
http://www.florence.com.tr/saglik-rehberi/basarili-emzirme.html

http://www.lansinoh.com.tr/images/downloads/7865.pdf

Yanlış kavrama durumunda hem anne acı çeker, hem de bebek etkin ememediği (göğüsleri tam boşaltamadığı) için bir süre sonra süt üretimi azalabilir. Bebeğe süt yetmiyor sanıp mama vermek durumunda kalabilir. Oysa sütü vardır, ama bebek göğsü hatalı kavradığı için bir kısır döngüye girmiştir.

Doğru emzirmede göğüste yara oluşmaz. Bebek sadece meme ucunu değili tüm kahverengi halkayı almalı. Göğse üstten bakıldığında bir miktar kahverengi halka görünebilir, ama bebeğin alt dudağından hiç gözükmemeli.

Ayrıca mamaya başlama konusunda internette bilgi aramak yerine doktorunuza danışmalısınız. Bu konuda kararı bebeğin gelişimine bakarak ancak doktorunuz vermelidir.

Pompayla sağdığınız miktara bakıp sütünüzün durumuna karar vermeye gelince, çok yanlış bir tutumdur. Hiçbir pompa bebek kadar kuvvetli ememez. Pompanın çektiğinin yaklaşık 2 katı kadar fazlasını bebek emer.  Pompanın  iyi bir elektrikli makine olması, sağdığınız saat ve en son ne zaman emzirdiğiniz vs, bütün bunlar çıkan miktarda rol oynar.

Bu süreçte pompanın size katkısı şu olmalıdır : bebeğiniz memeyi doğru kavramayı öğrenene kadar her 2,5 saatte bir sütünüzü mutlaka sağarsanız (bebeğinizi emzirdikten sonra sağabilirsiniz, çıkan miktara aldırmayın), süt miktarınızı korumayı ve arttırmayı başarırsınız.


TATLI_CADI

bir emzirmede ortalama 50 cc süt yetiyor onlara bu dönemde.sonra yavaş yavaş bebeğin ihtiyacına göre artacak sütünüz.en önemlisi sütüm yetmiyor diye moral bozmayın çünkü sütü en iyi arttıran şey moraldir.


melisa_1985

sürekli emmek istediği için size sütünüz yokmuş gibi geliyor olabilir aynı sorunları bende yaşadım. ama tartıda kilo almış olduğunu görünce durum öyle olmuyor yani sütünün yettiğini anlıyorsun. birde ben humana still çayını kullandım bebeğim 6 aylık hala da kullanıyorum bence sütü arttırıyor.göğüs ucu çatlağı içinde lansinoh kullandım ama pek işe yaramadı bende. daha sonra garmastan kullandım onunla geçti ama 2 ay o çatlakları çektim ve o şekilde emzirmeye devam ettim.


meralp19

bence doktrna danışmadn mama verme bi defa verirsen mamaya alışyo ve emmyi bırakıyo aynı hatayı ben yaptım çünkü ilk bebeğim tecrübeszdm 1 hafta hastanede yattı ordada mama verdiler emziremeynce sütm doğru düzgn olmadı1 ay sonrada tamamen bırktı emmyiseraphic

Sütünüzün yetersiz oldugunu anlamaniz için şu anda çok erken. Bebegim sizinki kadarken benim doktorum bile sütümün yetersizligini anlayamadı ancak 1 ay sonrasinda bebek yeterli kilo alamadıgında anlamıştık. Çünkü bu dönemde bebek dogum kilosunun %10una yakınını kaybetmiş oluyor ve henüz sütünüz tam anlamıyla gelmeye dahi başlamadı tabii bebekte siz de emzirme eylemini bilmiyorsunuz.Size tavsiyem çevrenizdekilerin sütün yetmiyor uyarılarını dinlememeniz ve sık sık bebegi emzirerek arkasından iyi bir pompayla en az 20 dk göğsünüzü sağmanız. Zamanla sütünüz artacak ve emzirmeyi ögrendiginiz için göğüs ucu yaralarınız geçecek. Buna ragmen artmıyorsa da hiç moralinizi bozmayın artık mamalar da gayet besleyeci. Ben halen mama veriyorum bebegime ama yalnızca gece uykusu öncesinde. Bol su ve pompa yardımıyla günde 5 ögün mama vermekten kurtulduk.


aymir

merhabalar strofjj
hiç meraklanma bu süt dediğin kafaya taktıkça azalır ;)  benim makineden sütüm taaa ek gıdaya başladığımız zaman geldi ve ennn fazla 50 cc çıkıyordu.... bir ara bende takıldım sütüm az diye o salak makine yüzünden (gerçi kızım her ay 1 kilo civarı alıyodu ama ben anlamıyodum)
eğer kilo alımı iyiyse -ki sanırım ilk hafta yada 10 gün içinde miydi biraz kilo kaybetmesi normalmiş-
sakin olun ve kendinize "benim sütüm var" diye tekrarlayın.... sakın çok çok şekerli şeyler tüketmeyin çünkü ben hamilelikten sonra bu yüzden gereksiz kilo aldım.. sadece su.... evinize 3-4 tane litrelik pet şişe alın.... her yere koyun bunları -mesela yatak odası, salon hatta tuvalete bile :)-
bol bol su için... günde 3-4 litre.... o zaman süt sıkıntınızın geçiceğini düşünüyorum çünkü fazlalığı insan hemen farkediyo..... tabii bunlar benim nacizane görüşlerim ve kendi yaşayıp kendi yaptıklarım :))))
bol sütlü bol uykulu veee az gazlı günler dilerim ;)


strofjj

Artık sağma işlemini bıraktım,göğsümdeki yaraların acısı da hafiflemeye başladı ama tam anlamıyla geçmedi malesef.Biraz sabretmek gerekiyomuş ama hala sütümün yetip yetmediği konusunda tedirginim çünkü sürekli emmek istiyor.Emzirmeyi bırakalı yarım saat olmadan aranmaya başlıyor.Buyüzden de sütümün yetersiz olduğunu düşünmeye başlıyorum.Buarada tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ediyorum.fistikcik

Strofjj, bebeğiniz yarım saat sonra aranıyor diye sütünüzün yetmediğini mi düşünüyorsunuz gerçekten ??
Bebeğiniz daha 2 haftalık. Çok küçük. Ona bıraksanız 24 saat aralıksız memede kalmak ister. Bu da çok normaldir. Biraz önce başka bir soruda yazdım. Sizi de 9 ay birisi sevgiye, özenle sarmalasa, hep kendinizi güvende hissettiğiniz, sıcak bir yere olsanız, karnınız hiç acıkmasa, kendiliğinden doysa, size bir ninni gibi gelen sesler duymaya ve karanlıkta olmaya alışsanız ve birden sizi gürültülü ve çok ışıklıi hiç bilmediğiniz bir gezegene atsalar, siz de inanın 24 saat ağlardınız ve memeyi arardınız. Çünkü bu bilmedğiniz dünyada size kendinizi güvende hissettiren tek yer meme olurdu.

Siz emzirererek bebeğinize sadece süt vermiyorsunuz. Rahatlama, kendine güven, anneyle yakınlık ve sıcaklık, iletişim, sevgi, şefkat ve daha sayamadığım bir sürü şey veriyorsunuz. Bütün bunları 2 haftalık bir bebek yarım saat geçince elbette arar.

Kızım- bırakın yarım saati, ilk 3 ay 5 dakika önce emmiş olsa bile tekrar meme isterdi. 3 ay neredeyse 24 saat yapışık gezdik. Sütümün yetmediğini hiç düşünmedim. Çünkü kilo alımı ortadaydı : ilk ay 1200, sonraki 2 ay her ay 1000 gr.

Sizin de sütünüzün yeterliliğine dair tek kriteriniz bu olmalıdır. Ayrıca gün içinde ıslattığı/kirlettiği bez sayısı önemlidir. Bebeğiniz 1. ayında ne kadar kilo aldı ? Günde kaç tane bez kirletiyor ? Tek bakılması gereken kriterler bunlardır. Bunların dışındaki herşey safsatadır.

Yalnız, yukarıdaki mesajımda yazdığım -ve sanki pek dikkate almamışsınız izlenimine kapıldığım- gibi, sizde göğüs ucu yaraları var. Bu da bebeğin göğsü hatalı kavradığına neredeyse kesin bir işarettir. Bunu acilen düzeltmeniz gerek. Şu anda sütünüz var, ama bebek göğsü hatalı kavradığı için etkin ememiyor olabilir. "Sütüm az" diye düşünerek vakit kaybediyorsunuz. Göğsü kavramayı düzeltmez iseniz o zaman gerçekten sütünüz azalabilir.


strofjj

Bebeğim yarım saat memede kalıyorsa bunun 10 dk.sını gerçekten emerek 20 dk.sını uyuyarak geçiriyor.Yerine yatırdığım gibi uyanıp ağlamaya başlıyor.Bu durum normalmidir?Cevaplamak için Üye ol