Sütüm yetersiz

strofjj soruyor: 6

Bebeğim daha 10 günlük sürekli emziriyordum ama hiç doymuyordu. Göğüs uçlarımda çatlaklarım oluştu. Bu yüzden sütümü sağmaya başladık ve sütümün yetersiz olduğunu anladık. Şimdi destekleyici bi mama vermeli miyim verirsem ne vermeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


fistikcik

Sorunuzu cevaplayayım : kızım da aynen böyleydi, yukarıda anlattım. Bu durumun normal olduğu pek çok bebek var. Ancak sizin durumunuzda şüphelendiğim daha önemli bir nokta var, tekrar yazıyorum : göğüs uçlarınızın yara olmasından ötürü bebeğin göğsü hatalı kavradığını ve etkin ememediğini düşünüyorum. Bebek etkin ememeyince az süt aldığı halde yorulunca uyuyakalır. Sonra da kısa sürede acıkır ve hemen uyanır. Bunun sizin süt miktarınızla ilgii yoktur. En kısa sürede ilk cevabımda verdiğim bağlantılara bakarak bebeğin göğsü doğru kavramaını sağlamanız gereklidir.

Ha şu var : bebek göğsü doğru kavrasa bile anlattığınız gibi 10 dakika emip 20 dakika uyuyup yerine koyar koymaz uyanabilir. Bu anne için çok yorucudur ama çoğu annenin ilk 3 ayı aynen böyle geçiyor. Destek alın, yanınızda zaman zaman bile olsa birileri olsun ki 5 dakika bile olsa bebeği kucaklarına alsınlar ve siz dinlenin. Bebeğin yerine konulur konulmaz uyanmasının sebebi anlattığım gibi 9 ay boyunca adeta kucakta taşınmış olmaya, sarıp sarmalanmaya alışmış olmasıdır. Bebeği kundaklayabilir, odanın bebeğe uzak bir köşesinde saç kurutma makinesi çalıştırabilirsiniz (sesi bebeklere anne karnındaki sesleri hatırlatır). O kadar çok bebek var ki saç kurutma makinesi sayesinde uykularını uzatan, şaşarsınız.

Ama herşeyden önce bebeğin göğsü doğru kavramasını sağlamalısınız. Bunu düzeltmeen, ne yapsanız boş olacaktır.


strofjj

Söyledikleriniz doğru oğlum ilk zamanlarda memeyi tam kavrayamıyordu çok daha fazla canım yanıyordu.Son üç gündür memeyi tutması daha iyi yaralarım ve acılarım biraz olsun azaldı.Verdiğiniz bağlantılara da baktım teşekkür ediyorum.


melihece

daha önce de yazmıştım boza seviyorsanız bol süt yapar denenmiştir tavsiye ederim


aymir

Fıstıkçık'a tam anlamıyla katılıyorum..... benim de bebeğim 7 aylık olana kadar yarım saatte bir emdi :) 5 dakika emiyordu ama ilk ay 1500 ikinci ay ise 1200 gr aldı :))
tüm göğüs ucunuzu bebeğin ağzının içine tıkın :)  hattaa elinizle bebeğin ağzının olduğu yerin bir iki parmak yukarısından göğsünüzü sıkıştırarak ağzında kalmasına yardım edin..... zamanla alışıyolar...... çook kolay gelsin


Minette

Sütünüzü arttormak için bu bitki çayını deneyebilirsiniz.

Ben hergün en az 1 fincan içiyorum. Sütü kesinlikle arttırıyor.
http://mineolgun.blogspot.com/2013/03/sut-arttran-bitci-cay.html


emeldindar5334

arkadaşım benim doktorlardan duyduğum ve kendi çocuğumunda doktorunun söylediği şey ilk 1 yıl mutlaka anne sütü alması gerektiği yönünde benimde sütüm az geliyordu inan ne kullandıysam artmadı çayından tutda sıvı içecekler hiç bir işe yaramadı.Ama doktorum rekolac isminde bitkisel kapsül önerdi ve çok faydasını gördüm sütüm arttı kızımı sütümden mahrum etmemenin mutluluğunu yaşıyorum.Bu arada hamileyken almış olduğum emzirme eğitiminde meme başının çatlamasının yanlış emzir ne neticesinde oluşabileceğini söylemişlerdi aklında bulunsun
Cevaplamak için Üye ol