Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


_shushu

Peki soruda sordun,anlattın.Namaz kılan bir insansan neden tanımadığın bir kadına sana bir şey sormadığı halde tüm mahremiyeti ile özel durumlarını yazıyorsun,bir değil iki değil.Özellikle mutlu annenin söylediği mesaj ne demek oluyor


 Üstelik sen ne kadar ben o değilim desende Anneysen.com Da öyküeren nicki ile yazan kişi olduğunu ben çok iyi biliyorum,yazdıklarının birebir aynı.İnsanlara duygu sömürüsü yapıp hoşgörü kazanmaya çalışıyorsun ancak,uzmanlara sorduğun o sorular yakanı ele veriyor.Çok ciddi olarak insanlığımdan söylüyorum bunları normal  görüyorsan,kesinlikle tedavi olmalısın


 bu sorulara cevap ben en iyisi uyuyayım mı??


gizemmm

Kursat tebrik ederim cok guzel yazmissin bir erkegin hislerini.hem sunnet konusunda hem cocuk bakimi konusunda,umarimki bu guzel yazini anlamasi gerekenler anlayabilir.....


sarellemisss

o kişi ben değilim ama buradaki kişi bnm..! Lütfen o kişiyi ne tanırım ne bilirim..ztn bir ara banada rahatsızlık veren biri olabilir o ama ben o değilim..bir insan bu kdr sorgulanmaz ki cnm..


sarellemisss

Kürşat sözün bittiği yer Tebrik ederim..


ldeniz

Sünnetin dini kısmını bir kenara bırakırsak, temizlik için yapıldığı bütün dünyada kabul görmüş ve sağlıklı olduğu kabul edilmiştir. Hıristiyan çevrelerde de yapılmaya başlanmıştır. Başlama sebebi ergenliğe giriş olarak kabul edilse de. İkinci olarak, çocuğa fikri sorulmadan yapılan şeyler öyle çok ki. Sünnete gelene kadar çocuğun hayatını etkileyen ne kararlar veriyoruz. Büyüyünce neden beni sünnet ettirdiniz diyen bir çocuk, tam tersine niye ben sünnet edilmedim bu yaşa kadar diye de sorabilir ailesine. Bu ve daha pek çok karar ailenin yaşam tarzına ve inisiyatifine kalmış. _shushu

  peki Luce-anima 


      hoşuna gitmeyenler okumak zorunda değilse,dinden söz açılınca neden burası bunun yeri değil oluyor,sonuçta sünnet mevzuna dini bir bakış açısı idi. Özgürlük,demokrasi,eşitlik ama sadece bana ve benim gibi düşünenlere öylemi???


_shushu

Onu çok önce anladım zaten o nedenlede girmiyordum bu siteye ancak taki anneysen.com da bu kişi ve garip sorularından  zor bela kurtulduktan hemen sonra burdan sünnetle ilgili soruya cvp gelince rastlantıya bak diye okudum,aynı şeyleri burayada yazdığını görünce takip ettim,burdaki annelerede mahrem içerikli msjlar attığını okuyunca deşifre ettim,hep aynı taktik.


ssultan

bazı arkadaşlara biliyorlardır gerçi ama şu KIYAMET ALAMETLERİNİ hatırlatmak isterim. ve çok kafa yormayın derim.(.bir zümre kalır ve onlar.KENDİ DÜŞÜNCE VE ARZULARINA GÖRE FETVA VERİP, HEM KENDİLERİ SAPARLAR HEM DE BAŞKALARINI SAPTIRIRLAR. (Buhari, Tecrid-i sarih: 2174)fistikcik

Kürşad, kalemine sağlık, anne-babalık, toplumun "erkeklik" sevdası ve bunun yol açtıkları bu kadar iyi anlatılabilirdi.

Bazı kullanıcıları anlamak hakikaten zor. Soruyu okudunuz mu ? Soru sünnetin psikolojik yönden sorgulanmasıyla ilgili. Böyle bir konuya tahammülünüz yoksa okumazsınız olur biter. Kimse sizi okumaya mecbur etmiyor. Ama maalesef, @arzuca, sünnet zorlamayla yapılıyor, aksini nasıl iddia edebiliyorsunuz ? Çocuklar güle oynaya mı sünnet oluyorlar ?

Bazı kullanıclar ise dine tahammülsüzlükten söz etmiş. Böyle bir mesaj gördüğümü hatırlamıyorum. Kendi adıma "Ben dinen yapılması gerektiğine inanıyorum ama inanmayana da saygı duyarım" diye bir mesaj görsem sadece mutlu olurum. Ama gelen mesajlar "Dinimiz sorgulanmamasını emrediyor" yönündeydi ve tartışmayı kapatmak amaçlıydı. Tepki gösterenler tartışmanın kapanması, sansürlenmesi çabasına tepki gösterdiler. Dine değil. Lütfen mesajları iyi okuyun.


psychomom

 Bu site sadece anneler için değil,benım bildiğim kadarıyla(eşim de dahil) bi sürü baba  da var,olmalı da. Rahatsız olan arkadaşlara google da bu konuşulanların kabak gibi gözüktüğünü tekrar belırteyım bi de.

  
 Sünnet konusunu kızım oldugundan hiç düşünmedım ama erkeklerın deneyımlerının daha kayda değer oldugunu düşünuyorum,onların bedeni,onlar yaşıyorlar bunu sonuçta..Nurtıde olan tüm babalar bu soruyu cevaplamalı bence..

 Cevaplamak için Üye ol