Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


ldeniz

Ben burda hiç savunmadığım bir zihniyeti korumuş gibi görünmek istemiyorum fakat,


inanış gibi her ailenin yaşam şekli de farklıdır @freya. her ne kadar ben de sizin gibi düşünsem de erkek egemen bir ailede yetişmiş ve eşinden internetteki siteler için bile izin alan insanlar olabilir. İnanış nasıl bizim tercihimizse, eşlerinden her şeyi izin alarak yapmak da onların tercihi olabilir. Nasıl ki inançlara saygı göstermemiz gerekiyorsa, yaşayışlar da aynı saygıyı hak eder. 


sarellemisss

sen hayır diceksin seni zorlicaklar sonrada kalbinde yarası olan bir birey yapcaklar seni o zmn noluyo..!ve çocuk halinden en ufak şikayetçi değil..sağlığı iyiyken yani..! o zmn noluyo..!hakmı bu..!yoksa vücudu gaspmı..!


ldeniz

@arzuca bir insanın fikirlerine "ne saçma bir fikir bu yaaa" derseniz eğer, o insan da siz eşinizden izin alıyorsunuz diye size istediğini söyler. Kalkıp da laf edemezsiniz o zaman. Ayrıca bu işin medeniyetle de alakası yok. saygı, kimine göre evladının fikrini alarak, onun izni olmadan bedeninde değişiklik yapmak istememek, kimine göre de dini vecibeleri yerine getirmek olabilir. Ama herkes için aynı olması gereken şey, karşı tarafın görüşlerine tahammül göstermektir. 


sarellemisss

Teşekkürler Merdane..ben kendi uzmanım olurum Allah razı olsun....!senden başka düşünceli göremedim gerçekten sağol..


khan

Ben Nurturia'nın yöneticilerinden biriyim ve bu konuda yazılan ve daha fazla yazmak isteyenler için birkaç şey söyleme ihtiyacı duydum.

shokellanutella123'ün konuyu anlatış tarzı bence Ülkü'nün dediği gibi fazla açık ve o detaylara girmesine gerek olmadan da anlatılabilir. Ama hepimizin yetişkin olduğu bir ortamda benim açımdan tolere edilemez bir şey de değil. Site kurallarına da aykırı bir durum yok gördüğümüz kadarıyla.

Nurturia'ya kayıt olurken cinsiyet soruyoruz, çocuğun profil sayfasında da annesi mi babası mı olduğunuzu görüntülüyoruz. Anne sitesi olsaydı ya sormazdık ya da erkek seçenlere "üzgünüz, sizi alamıyoruz" derdik. Şu anda sitede 60.000'e yakın üye var, %10 kadarı erkek. Sorular bölümü gibi bölümler İnternet'e açık olduğu için üye olmayanlar tarafından da görüntüleniyor ve ayda 400.000'den fazla kişi ziyaret ediyor, aynı oran olsa neredeyse 50.000 erkek ziyaretçi olur. Nurturia hiçbir zaman sadece annelere ait bir site olmadı, ama babalar çeşitli sebeplerle katılımcı değiller. Bu hiç kullanmadıkları anlamına gelmesin, sadece pasif kullanıcılar. Bu sitenin ilk üyesi benim ve erkeğim. Bu site üyelerinin eşleriyle beraber katıldıkları toplantılarda da bulundum. Bu site çocuklarla ilgilenen kişilerin kullanımı için kuruldu, anneler büyük çoğunlukta ama onlara ait değil, bu tartışılabilecek bir şey de değil, o sebeple sorunun altında bu konuyu tartışmak soru sorana bir fayda sağlamayacak.

Bir üyenin başka bir sitede yaptığı tahmin edilen şeyler yüzünden burada aksiyon almadık hiç, almayı da düşünmüyoruz. Kişileri siteler arası eşleştirmemizin bir yolu yok, biz Nurturia'yla ilgileniyoruz. shokellanutella123 önce doğrudan sorunun altında, açık alanda bunları yazmak yerine sorudaki katılımcılara mesajla ilettiği için şikayet oldu, biz de o tarzı onaylamadığımız için mesajları sildik ve hesabını kapattık. Şu anki tartışma şeklinde bir problem yok.

Nurturia'da dini tartışmaların yapılmasının yasak olduğunu hatırlatayım. Örneğin, ben dinim gereği çocuğumu sünnet ettirdim diyebilirsiniz ama dinin bunu istemesinin mantıklı olup olmadığı ya da buna uymayanların başlarına neler geleceği vb. konulara girilmesi yasak. Din konusu neredeyse her zaman kavgayla sonuçlanıyor malesef, eskiden yasak değildi, artık bu sebeple yasak.

Soruyla ilgili olmayan tartışmaların sorular altında devam etmemesini rica ediyoruz.gizemmm

Mutlu anne affina siginiyorum ama nisanli erkegin bu sitede isi ne demek?? Ne demek ,o zaman buraya nisanli kadinlari da almasinlar sonucta daha cocuklari yok,mantigini cozemedim

Burada bir suru kadin var ve erkekleri yan yana koymak ne demek?? Disari da da boyle degilmiyiz,face twitter gibi bir suru sisyal mecrada da boyle degil mi?? Yada markette ,otobuste hic erkekle yan yana oturmuyormuyuz,ben sizin dusuncenizi anlayamadim


fistikcik

Yönetimden özür diliyorum, ama bu zihniyetle herşey risklidir mutluanne. Sizin burada bulunmanız çok riskli mesela :))) Evli kadınlar, evli erkekler, mazallah neler neler olabilir :)) Hiç güleceğim yoktu...


sarellemisss

konuşmasnın bu kdr zor olduğu konuda uygulamak bu kdr kolay olmamalı.. eğer uygulama o kdr rahatsa bir sorun olduğundada konuşmak o kdr kolay olmalı..yok eğer bu konu kapalı kutuysa aklı yerinde bireyden başka bunun sorumluluğunu alacak kimse olamaz mecburiyet harici.. vede bu sitede ben sen o değil bilginin peşine düşelim bence..! sürçü lisan ettiysem Affola..sedademirez

Fistikcik +1000 Allah muhafaza hakikaten:))Rabbim bizleri şaşırtmasın.amin!


asyaperi

yuh diyorum, pes diyorum ,bu haldemiyiz gerçekten yani kadınlar ve erkekler yanyana gelirse ne olur,kocam görse ne olur,siz inanmayanlar helak olacaksınız ,babada ne anlar burda işi ne şakamı yapıyorsunuz şaşkınlıkla üzülerek okudum yazılanları, ne yani bu siteye hıristiyan,yahudi yada ne bilim ateist bir anne üye olup fikirlerini yazamazmı herkez sizin inandığınız dine inanmak zorundamı,yada herkez bir dine mensup olmak zorundamı size ne arkadaşlar kime neee, kulla allah arasına nezamandan beri siz girip onu helak ediyorsunuz,öbürünü taş ediyorsunuz, evli kadınlarla bekar erkekleri yanyana koymak lafını bir kadının söylemesi bence kendine hakeret evet evli bir kadınım sadece burda değil sokakta,işyerinde markette pazarda bekar erkeklerle yanyana gelirim bukdr sosyal paylaşım sitesi çöpçatan sitesi,evlenme programı varken heralde erkeklerde su anne baba bebek sitesine girimde kendime bir sevgili bulayım demez:):)arzuca ilk defa birine kişisel bir cevap yazıyorum ama dayanamıcam ne yani onun bedeni diye herseyi ondan izinmi alcaz lafını okuyunca ben çokda yadırgamadım çünkü başka bir sorude eğer çocugum bana sevmediğini söylerse bende ona söylerim anneyim diye koşulsuz sevmem gerekmez diyipte beni hayretler içerisinde bırakanda sendin,hepiniz helak olacaksınız diyen de sensin evet arzuca çocuğunun bedenine tabiki saygı duyacaksın eğer bir beni varsa ilerde isterse o aldırcak,yada kulakları kepçeyse sen onu yaradanın yarattığı şekilde kabul etceksin rabbim böyle uygun görmüş diceksin ve ilerde eğer kendi budurumdan rahasız olursa gidip kendi kulaklarını düzeltecek hani diyorsun ya anneyim diye o beni sevmiyorsa bende onu sevmek zorunda değilim ,aynı şekilde düşünürsen annesin diye çocugunun bedeninde istediğin er değişikliğide yapmamalısın dimiCevaplamak için Üye ol