Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


Ulku

ben de hesabi silinen kisi bir daha uye olamaz diye biliyordum.
uygulamalariniz bu sekildeydi ve hatta bir uye hakkinda aciklama yapmistiniz (baska nickle geri donmustu silmistiniz), kuralinizi da net ifade etmistiniz cok iyi hatirliyorum.
degisti mi?


violet38

peki ben bir seyi merak ettim burda,bu soruyu soran annemiz besgi hanim,oglunu sunnet ettirmismi yada ettirmeyi dusunuyormu?kendince bunu sorgulayip bir karara varmismi?yoksa bu tarz dindarsin ettirirsin, dindar degilsin ettirmezsin kavgasina dönüsecegini dusunerekten sorulmus bir soru olabilirmi?


missmarttle

mutlu anne, çocuğunuza hamileliğinizi öğrenmenizle siteye üye olduğunuzu varsayıyorum, muhtemelen sizden daha eski bir üyeyim. 25 yaşımdayım, bekarım, çocuğum yok, daha uzun yıllar da çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum  ve inanın bana buna rağmen sitede hiç sıkılmıyorum. böyle bir siteye üye olmak için ihtiyaç sahibi olmak şart mıdır? insanın mecbur kalmadıkça çocuk bakımı ile ilgili konulara, doğum yöntemlerine veya montessori felsefesine... ilgi duymayacağını neden düşündünüz? örneğin ben, pedagoji ve eğitim ilgi alanım olduğu için siteye üye olmuştum ve zamanla edindiğim arkadaşlar burayı benim için oldukça keyifli bir ortam kıldı, çoğu arkadaşımla yüz yüze tanıştım ve biliniz ki burada konuşulan konular çocukla sınırlı da değil. her ne kadar sitenin başlığı anne-baba-çocuk sitesi olsa da çocuk sahibi olmayan ya da nişanlı kimselerin siteye üye olmasına engel bir durum yok. kaldı ki, olsaydı bile, "aaa siteye nişanlı girmiş!!!" diye parmakla gösterir bir usluba hiç gerek yok.


bu lafım ise tüm güncelleme sahiplerinedir: bu soruya yazılmış bazı cevaplar hakaret boyutunda. bir gün birinin tersine denk gelip kendinizi ifade verirken bulabilirsiniz. yazdığınızı kimin görüp kimin göremeyeceğini denetleyemediğiniz sanal ortamda, tanımadığınız insanlar hakkında ithamda bulunur ya da onlara alenen veya üstü örtü örtülü olarak hakaret ederken bu riski göğüsleyebileceğinizden emin olun. savcılık kanalıyla ip tespiti üzerinden ev adresinize ve kimliğine rahatlıkla ulaşılabilir.


dilammm

 :))) Sohbete inanamıyorum yaa! Oğlum filan yok sünneti de hiç düşünmedim. Zaten inanamadığım burada çelişen ya da tartışan anneler de değil de şu yukarıdaki adam! Ya bu dalga geçiyor resmen!! Tamamen dışarıdan biri olarak okuyunca hemen farkedersiniz. Muhabbetin içine o denli dalmış ki bizim anneler gözden kaçmış sanırım:) Yapmayın yaa resmen kafa buluyor resmen..


_shushu        shokellanutella123 ü diğer site de bana yolladığı msjı silmiş olmasaydım,buraya kopyalayacaktım,o zaman kimsenin şüphesi kalmazdı,aynı kişi olduğundan çünkü verdiği detaylar birebir aynı.Buraya yazdığı ilk iletide anladım o olduğunu.Daha önceki iletimden orada sorduğu soruları okuyun,zaten dikkati elden bırakmazsınız.lalena

Yazilanlari tam okumadim. O yuzden usluptur vs ahkam kesemeyecegim. Cok basit bi cikarim ; ben ve bebegim gayet saglikliyken sezeryana zorlandim. Ameliyat bu. Ciddi birsey. Bebegimi bilemem ama benim icin travmatik bi durum. Hala acisi icimde sizilar zaman zaman. Sokenutellanin yazdigi birkac seyde dikkattimi cekti. Kendimi yerine koydum biran. Duygusal dusunerek. Mantikli dusunmek icin cok musait deyilim kaga uykusuzluktan 1500 ama bu konuyu once etraflica bi arastirip esimlede payllasacagim. Simdilik boyle dusunuyorum. Din konusuna girmiyorum. Dusunebilen,arastiran,sorgulayan,iyi niyetle paylasan herkese sevgiler...


fistikcik

Elifasu, bahsettiğiniz lafları ben etmedim, ama madem bana yöneltmişsiniz sorunuzu, cevaplamaya çalışayım.
Benim gözlemim, dinsel referanslarda bulunan kişileri eleştiren arkadaşların tepkilerinin sebebinin dinden bahsedilmesi değil, bunun yapılış tarzı ve söyleyenlerin uslubu olduğu.

Kendi adıma bu tartışmanın kapatılmasını, burada bir erkeğin yazmasının yasaklanmasını, düşüncesini -bazıları için rahatsızlık verici olsa da- ifade eden birinin atılmasını talep etmeyi doğru bulmuyorum. Böyle bir yaklaşımı sansürcü buluyorum. Yine kendi adıma bu açıdan Avrupa İnsan hakları Mahkemesinin ifade özgürlüğü tanımına katılıyorum. Bu tanımı hatırlatmak gerekirse şöyledir :

"İncitici, şok edici ve rahatsızlık verici vurgular da ifade özgürlüğü kapsamına girer ve bu durum, demokratik bir toplumun varlık sebepleri arasında yer alan çoğulculuk, hoşgörü ve geniş fikirliliğin gerekleridir".

Dolayısıyla "Ben şok oldum, olmasın böyle bir şey, söylenmesin, bunu diyen atılsın, linç edilsin" yaklaşımını ben doğru bulmam, kabul etmem.

Yine gözlemime göre bu sansürcü yaklaşıma sahip bazı kullanıcılar bunu dini referanslar üzerinden yapmaya kalktılar. Kimilerine "ahlaksız, edepsiz" dediler. Yetmedi "Helak olacaksınız" dediler.

Benim garipsediğim, eleştirdiğim budur. Yoksa inançlı bir arkadaş gelsin "Sana hiçbir şekilde katılmıyorum ama helak falan olmanı da dilemiyorum. Saygı duyarım" desin, canımı yesin. Mesele budur.


MCA

elifasu + 1000000000000000000000000000

birde fistikcik, sözüm sana değil ama burada bir kişi helak olacaksınız demiş, belki o an ki siniriyle.niçin el birliğiyle herkes sadece bu cümlenin üzerine gidiyor?melihece

arkadaşlar shushu yi dikkate alın lütfen ama şu açıdan anneysen de bu arkadas tespit edildi ve inanın aynı ifadelerle tartısma cıkardı sonra aynı buradaki gibi helallik isteyip silindi ciddiyim adam sizi birbirinize katıp kıs kıs egleniyor orada. ben burada hoşgörü ortamındayız zannediyordum. ama çok şaşkınım. bu arkadaş anneysen i birbirine kattı ve birebir aynı ifadelerle yapmayın uymayın derim. herkes istediğini yaşar ve seçer bu hayatta. henüz bir oğlum yok ve sünneti çokça düşünmüş değilim. şimdilik gerek var mı bunun için kafa patlatmaya . adam egleniyor resmen. özelden msj atıp da taciz etmek ne demek bence bunu tartışmalıyız. zira toplumda bunun gibi tacizci çok hem kadın hem erkek olarak..... nacizane düşüncem bu. herkese hoşgörü ve kalben huzur dilerim...


kursad

burada toplumun ahlak bekcisi olduğunu sanan bazı arkadaşlar, tuhaf gibi ifadelerle saygı sınırlarını zorluyorlar.  fikrimi açıkça beyan ederken kimsenin yaşam tercihlerini saygısızca çiğnemediğime göre, sizden de daha özenli olmanızı beklemek hakkım. ikinci olarak mutlu_anne isimli arkadaş, benim çocuğumla kurduğum yakın ilikşi ve eşimin / sevgilimin hamileliğinin başlangıcından şu ana kadar o bebeğin büyümesi boyunca her detayla ne kadar ilgilendiğim, bir sürecin ne kadar parçası olduğum konusunda bir fikriniz yok. bu durumda neye itiraz ettiğinizin de siz farkında değilsiniz. eğer çocuk büyütmek sadece kadınlara kalsın deniliyorsa, bu sizin bileceğiniz bişey. bunu sadece kendi evinizin sınırları içinde savunup yine mutlu bir anne olup cennete gidebilirsiniz. ama sizin fikrinizi bir topluluğa beyan etme hakkınız olduğu kadar hoşunuza gitmese de benim de aynı oranda hakkım var. ve ben kadınlık / erkeklik üzerinden kurulan iktidar ilişkilerini reddeden bir insan olarak konuşuyorum. ben erkek olmamdan ötürü toplumun bana "başhettiği" bu ayrıcalıkları hiç mi hiç istemiyorum ve sadece hayatımı paylaştığım insanla eşit bir ilişki yaşıyorum. tüm toplumdaki kadınlarla da öyle bir eşitlik düzlemi oluşmasını istiyorum. bu yüzden ebeveynlik sorumluluğunun bütün yönleriyle eşit dağılabileceğine inanıyorum. yani şu: bir çocuğun bakım ve duygusal tüm sorumluluklarını eşit derecede üstlenebilecek insani kapasitemiz varsa bunu kadınlara ve erkeklere düşen görevler olarak dağıtamazsınız. erkekler üst raflardaki kapları alıp evdeki bozuk fişleri tamir etsin ama yemeğe karışmasın, tuvalet de temizlemesin diyemezsiniz. bir bebeğin yeni çıkan dişi ağrıdığında ya da gazı olduğunda buna nasıl bir çare bulurum diye düşündüğünde ya da kızını servisten aldıktan sonra ona akşam yemeğinde ne pişireceğini düşüdüğünde düşünme de diyemezsiniz. onun gelişiminin tüm duygusal boyutlarıyla ilgilenmemesini de söyleyemezsiniz. bunu genel bir doğru olarak demeye kalkarsanız herşeyden önce haddinizi aşarsınız.

çocuk büyütmek konusunda erkekler de siz inanmayabilirsiniz ama, çevremdeki bir sürü doğru düzgün baba'dan biliyorum, çok becerikli ve aklınız alamayacak kadar duygusal yatkınlıklı olabiliyorlar. sakın bunu anneden rol çalmak olarak almayın: dünyaya gelmiş olan o sevgili varlıkla kurulan bağla ve sevdiği kadınla kurduğu bağla alakalı birşey bu. ama hepsinden öte insan eşitliğine duyduğu bağlılıkla ilgili.

sünnete gelelim tekrar: benim bedenim üstünde yapılmış olmasını hiç mi hiç istemediğim bir operasyonu anlattım. keşke olmasaydı. ama 20 yaşında ya da daha erken, buna karar verebilir bir insan. bir de insnların hayatlarını etkileyecek kararlarla bedenlerini etkileyecek kararlar arasında bir fark vardır. onun hayatını etkileyecek karar, onun hayatta kendi ayakları üstünde durabilen bir yetişkin olabilmesi için gerekli yetileri ona kazandırmak için elinizden gelen desteği sunmak, ve bağımsız olana kadar da onu korumaktır. ama onun bedenini etkileyen karar, sırf siz bunun öyle olmasını istediğiniz için bir daha geri alınamayacak olan karardır.  bu konuda fikirleriniz farklı olabilir ama farklılığınızı beyan etmekten öteye geçip, karşınızdakileri alaya almak, ya da aşağılamaya kalkmak noktasına gelirseniz kendinizi değerler çatışması zemininde buluverirsiniz.  sünnet ve bekaret bunun en keskin kenarlı noktalarından birisidir.  ve bu tartışma eğer sabote edenler olmazsa daha çok su kaldırır.

fakat kimse kalkıp da bilimsel olarak sünnet gereklidir filan diye atıp tutmasın.  dünyanın tahminen 3/2sinde uygulanmayan bir hadisede birileri bana erkeklerin genital bölge hastalıklarından perişan olduğuna dair istatistik sunamıyorsa bu konuda sussun. 

Cevaplamak için Üye ol