Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 3

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


emirelif

sizler burda erkek için en önemli en saglıklı bır olaydan bahsedip sorguluyorsunuz. dünya ise musluman afrıkalıların şu an ülkenin her yerinde kızlara uyguladıgı sünneti yok etmeye çalışıyor.. insanlar bunu en ilkel koşullarla yapıyorlar. bırakın saglıklı olmayı yarım insan haline geliyorlar. sünnet olmayan kız çocukları evlenemıyor yaptırdıklarında ise daha  degerlı oluyorlar ben bunu öğrendiğimde dehşete düşmüştüm o zaman türkiyede yaşayan bir müslüman oldugum için şükretmiştim.bu kadar sağlıklı ve güvenilir bir olayla ugrasmayı bırakın dünyada çok daha vahim olaylar var malesef :(


kursad

mutlu-anne, söylediklerinde itiraz edeceğim bir iki nokta var: 9 ay 10 gün için bir açıklama yapmama gerek yok. çünkü o süreci eşim karnında ben de onun yanı başında yaşadık. kulağım onda onunla elimden geldiği kadar hem hal, hem dert olmaya çalışarak. elbetteki farkımızı unutmadan. ve doğdu. ama işte gel gör ki çocuğun yaşamı 9 ay 10 gün sürmüyor. daha uzun yaşıyor :) üstelik kadınlardaki hormonlar da emzirme sürecinin sona ermesini ve yeniden menstruasyonu müteakip eski dengelerine tekrar kavuşuyor. Ama çocuğun bakım sorumlulukları ve ona olan duygusal bağlanma sandığınız kadar hormonal değil. öyle olsaydı, evlat edinenleri bir kalemde harcamış olurdunuz. ki bu hormonların coşmasına hiç ihtiyacı olmadan ister harici bir bankadan alınmış yumurta ile ister evlat edinmek yoluyla hatta onu da geçelim, kardeşi öldüğü için onun misyonunu devralarak, aslanlar gibi mutlu ve özgüvenli çocuklar büyüten anneler, ve bir o kadar da babalar var. (bu konular aman çok hassastır, farkında olmadan birini incitiverirsiniz)

söylediklerimden erkekle kadın aynı gibi bir anlam mı çıktı yoksa bilerek mi bunu böyle gösteriyorsunuz merak ediyorum. neyse geçelim. zaten bir önceki mesajmda memesi olmayan anne diyerek erkekleri içine kapandıkları beceriksiz hödük rolünden sıyrılmalarına yarayacak bir bakış açısı ile ele allmaya çalıştım. kadınlara da penisi olmayan baba diyebilirim. zira çoğu zaman bazı kadınlar iki rolü de üstlenmek zorunda kaldılar.

benim maksadım iki rol arasında keskin bir ayrım olmadığını vurgulamak. çünkü anne veya baba her ne olursak olalım bir çocuğun büyümesi sırasında onunla kurulacak tüm ilişkilerde cinsiyetinizden bağımsız olarak bir takım görevler edinirsiniz. eğer bu görevlerin filan falanı erkek, filan falanı da kadındır derseniz işler saçma bir yere gider. ya da kadın doğal kabul edilen bir ev kölesi oluverir.

çünkü yeni doğan çocuğu emzirmek gibi doğadan gelen bir işlev haricinde, başka hiçbir yerde işlevsel farklılığı gerekçelendirecek bir temel bulamazsınız. yani bir baba da çocuk yıkayabiir anne de, baba da mama yedirebilir anne de, baba da çocuk gık dediğinde uykusundan fırlayıp yanında bitebilir anne de... baba da onun oyuncak ve kıyafet seçiminde ince düşünüp pratiğe geçirebilir anne de. baba da çocuğun dertlerini anlayıp psikolojisine uygun yaklaşımlar getirebilir anne de. zaten ideal olanı bunu o ev ortak yaşam alanında iki yetişkinin süreki birbirinden destek alarak, fikir alarak birlikte yapmasıdır. böylelikle anne de baba da ortadan kalkar ve ebeveyn olursunuz.

ha bir benim derdim cennet değil. iyi yetişmiş, bağımsız karar verebilen mutlu bir çocuk. bunun için cennet gibi yersiz bir metafora ihtiyacım yok. aradaki fark, çocuğun doğana kadar ki yüküyle alakalı olabilir, ve sonrasında da emzirme ile BİTER. ama çocuk doğduğu andan kocaman olana kadarki bütün bakım sorumlulukları ve onunla kurulan DUYGUSAL ilişkide inanın bir baba ya da anne olmanın hiçbir önemi ya da manası yok. doğumdan sonra hele ki emzirme haricindeki tüm süreçlerden başlayarak yok. ve bu da aşağı yukarı bizim çağımızda en az 20-25 yıl demek. 

Ha derseniz ki bu iş bizim toplumumuzda böyle değil. katılırım. Zira herifler evde maç seyrederken tek kolunda bebeği taşıyıp diğer koluyla da ütü yapan kadınları doğanın bu ödülle donattığına inanmayı çok severler. Biz onlara "Herif" ya da "adam"  diyoruz, siz ne diyorsunuz bilmiyorum ama bazıları da koca diyor.  şimdi benim derdim iyi koca, iyi eş ve hele ki bir yardımcı olmak değil. o sizin deyiminiz. ben yardım etmiyorum,  doğanın ikimizin eylemi sonucunda yine ikimize verdiği bir varlığı eşimle birlikte kucaklıyorum. birisi bana koca ya da eşine yardım ediyor derse inanın bunu küfür gibi algılarım. heriflere gelince, onlar da dönüşüyorlar. adam olma erkek olma telaşından bir kurtulunca insan olmanın (cinsiyetin bir halt olmadığının) ayırdına varıyorlar. darısı tüm heriflerin başına. 


evet sünnet konusundan baya bir dışarı çıktım :), ama hale ebevenlik ve çocuk içinde olduğumuzdan sorun yok diye düşünüyorum. :)  Ama işte sünnete bu mevzunun bağlandığı yer de burası: kadın ile erkek arasındaki ayrımı, ve erkeklerin üstünlük taslamasını meşru kılmanın dayanak noktası Yüce Çük Kültü'nün (bazı sosyal teorisyenler ve radikal psikanalistler buna fallusmerkezcilik de diyorlar) hala modern hayatlarımızda yürürlükte olmasıdır ve sünnet bu mevzuda zurnanın Zırt dediği yerlerin liste başlarındadır.


khan

Soru, soruya cevap haline dönemediği için yanıta kapatılmıştır. Soruyu soran üyemizin işine yarayacak güzel cevaplar var, eğer yeterli gelmezse tekrar sorabilir.

Soruya cevap verirken aşağıda çıkan hatırlatmaları buraya taşımak istiyorum. Bunlar cevap kurallarıdır, özen gösterilmesini rica ediyoruz.

  • Çocuklarla ilgili soruların genellikle kesin yanıtları yoktur. Çocukların farklı farklı olduğunu ve farklı yetiştirme tarzları bulunduğunu unutmayalım.
  • Yanıt soruyla ilgili olsun, öncelikle soruyu sorana verilsin.
  • Yanıtlar, kişiler arası karşılıklı konuşmalara dönüşmesin.
  • Çocukların yanında kuramayacağımız sertlikte cümleler Nurturia'da da kurulmasın.

"Sertlikte" kelimesinden linklediğimiz XKCD karikatürünü de ayrıca hatırlatmak isterim:

http://xkcd.com/438/Cevaplamak için Üye ol