Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


ema

Ben sağlık açısından yaptıracağım.


nilinmasali

http://www.tiphastaligi.com/cocuk/sunnetin-faydalari.html buradaki bilgiler dikkatimi çekmişti...

 


_shushu

   Ben sorgulamıyorum,sorgulama ihtiyacı zaten duymuyorum nedenini anlıyorum çünkü.

   Annemin uyarmasıyla,derinin dibindeki kısmı sık sık temizlemeye çalışıyorum ama bu çok zor oğlum büyüdükçe daha zorlaştı çünkü tahminimce içi bir tuhaf oluyor,engel olmaya çalışıyor.Sünnetin gerekliğinin burada biriken pisliğin bir hastalığa neden olmasının önüne geçmek olduğunu düşünüyorum.
   Sünnetle birlikte bir operasyon daha gerekiyor olmasa bende bir kaç aylıkken yaptırmış olacaktım.Çok çabuk iyileşmesi,sünnet stresini yaşamayacak olması ve daha az hareket edecek olması nedeniyle bir iki aylıkken yaptırmak istiyordum.


ssultan

öncelikle dinen sünnet yapımının tavsiye edilişini nazara alıp sonra sağlık açısından düşünürdüm ben..çünkü dinimizin şunu yapın dediği hiçbirşey bizim zararımıza değil..sorgulamazdım yani........


iflah_olmaz

öncelikle sağlık önemli ben biçok yazıda faydalarını okudum sünnetin.hatta bi copy de yapayım:

 • Sünnet derisi iltihabî hastalıkları sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisi darlığı sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisinin uzun ve dar olması nedeni ile derinin geriye kaçarak penis başını boğması sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisi altında taş teşekkülü sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisi altında idrar toplanması ve sonuçta iltihaba dönüşüp böbreklere zarar vermesi durumu sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisinde sık sık yara oluşması sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnetsiz olanlarda penis kanserleri görülebilir,fakat Sünnet olanlarda görülmez.
 • Sünnetsiz erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanserlerine daha sık rastlanır.
 • Sünnetsizlerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha sık görülür.

  bunlar düşünüldüğünde oğlum için sünnetin faydalı olduğunu düşünüyorum.ama cinsel ilişki de hassasiyetini de azaltıyomuş bu da bilimsel olarak  şöyle açıklanıyor:

  yumuşak sırtların frenar bantları (the frenar band of soft ridges):insan vücudunda en fazla zevk yaratan bölge. yoğun olarak sinirlarle bezenmiş olan bu bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasının hassasiyeti ile aynı hale indirir.

  bir de malum türk erkek çocukları özellikle okul çağlarında bu sünnet mevzularına pek meğilliler.bundan mütevellit aaaaaaaa senin pipin  sünnetsizmiiiiiii diyerek çocuk üzerinde baskı oluşmasına neden olabilirler.anne-baba buna cevap olabilirken çocuk kendini eksik hissedebilir.tabi bu benim uzmanlığım değil ama psikolijik olarak etkilenebileceklerini düşünüyorum.bi nevi mahalle baskısı.


  karar kişiye bırakılabilir ama bilemiyorum 18-19 yaşında nasıl olur bu işler.....

    • iKinCiYeNi

  18-19 değil 20 ye kalırsa askere giderken icabına bakarlar sanırım :p


  ozlem_b_d

  Dinimizce sunnet adi uzerinde sadece sunnettir, farz degildir, yani sadece iyi oldugu icin tavsiye edilmistir. Cunki saglik icin gercekten gerekli bir operasyondur. Bunun yaninda sunnet muslumanlarda sunnettir sadece ama ornegin yahudilerde kesinlikle yapilmasi zorunludur. Ayrica bir cok hiristiyan sadece saglikli oldugu icin sunnet olmaktadir. Ben ikizlerimi yaklasik 2,5 ay once 21 aylikken sunnet ettirdim, erken olmasini uygun gordum cunki pedagoklarda 2 yasa kadar yada 6 yasindan sonra olmasi gerektigini soyluyorlar cocuk psikolojisi bakimindan.  versus

  ben de sağlık açısından yaptırmak gerekir diye düşündüm ve henüz 25 günlükken yaptırdım oğluma. çok düşündüm, çok üzüldüm, uykularım kaçtı, onu ameliyathaneye gönderirken hüngür hüngür ağladım ama ne anestezi aldı, ne iyileşmesinde bir sorun oldu, ne de oğlum huysuzluk çıkardı. basit bir krem ile uyuşturuldu, geçti gitti...

  erken olmasını da en çok eşim istedi, kendisi için epey travmatik bir durum olmuş da, ne güzel hatırlamıcak diye sevindik:)  ColukluCocuklu

  Oğlumu 15 gün önce sünnet ettirdim. İlk günden itibaren pipi ucunda beyaz beyaz şeyler vardı, doktor muayenede deriyi kaldırıp bakarken böyle temizlersiniz falan diye göstermişti. O an benim bünye bu deri kaldırma eylemini kaldırmaz dedim;) Temizleyemezsem de iltihap falan olur diye korktum ve hızla sünnet ettirdim. Öncelikle dinen gerekli olduğu için ettirecektim zaten ama bu kadar erken yaptırmamdaki etken anlattığım olay oldu.


  tiara

  sorguladım ve yaptırmamaya karar verdim. sağlığa faydalı olduğu konusunda yeterince tıbbi kanıt yok, eğer tekrarlayan bir enfeksiyon durumu varsa öneriliyor, aksi halde yaptırmanın bir artısı olmadığını söylemişti çocuk cerrahı arkadaşlarım.belirgin bir faydası yokken çocuğumu ameliyat ettirmek istemiyorum, bu nedenle yaptırmamayı düşünüyorum  Cevaplamak için Üye ol