Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


egis

Ben ilk 6 ay içinde yaptırmayı düşünüyordum etkilenmesin, acı hissetmesin diye. Görüştüğümüz bir çocuk cerrahı önerdiğini söyledi, faydalarını anlattı. Zaten her yerde yazan bilgiler. Başka bir çocuk cerrahıyla görüştük. Enfeksiyon durumu yoksa belirgin bir faydası olmadığını, hatta küçük yaşta sünnet derisinin koruyucu olabileceğini bu nedenle bebekken önermediğini anlattı. Dinen veya kültürel olarak yaptırmak istiyorsak da şimdiden boşuna anestezi almasın, 6 yaşından sonra yaptırın dedi. Bizim de aklımıza yattı. o zamana kadar düşünmeyi erteledik :)


CokBilmis

Ben de oğlum olursa yaptırmak istemiyorum. 


Ben olaya pragmatist yaklaşıyorum. Aşırıya kaçmadan üstü kapalı nasıl anlatabilirim, bir deneyeceğim:

Erkeklerin en çabuk heyecanlandıkları bölge sünnet dersinin altında. Dolayısıyla bence (bu konuda herhangi bir araştırma yapılmamıştır tahminimce) o bölge açıkta kaldığında ilişkinin süresi kısalıyor. O bölge deri ile kapalı olduğunda ise, o bölgeye dayalı tahrik riski azalıyor.

Anlatabildim mi bilemiyorum? 

Dolayısıyla ben hem oğlumun, hem de müstakbel gelinimin cinsel mutluluğu açısından yaptırmak istemiyorum.

Dini açıdan bakınca: Yaradan'dan daha iyi bilemeyiz. Eğer orayı bir deri tabakası ile yaratmışsa, öyle olması gerekiyor demek ki... Ve bize o derinin kesilmesi gerektiğini de Yaradan söylememiş. 

Sağlık açısından da şöyle düşünüyorum: Dünyada sadece Müslümanlar ve Yahudiler sünnet oluyor. Oysa dünyanın geri kalan nüfusu sünnetsiz. Demek ki sünnetli erkek nüfusundan daha çok sünnetsiz erkek nüfusu var dünyada. E, sünnetsizlerin hepsi sağlıksız mı yani?

O deri içinde biriken beyaz kısımlar için de şöyle düşünüyorum: O beyaz birikintiler kadınlarda ve kız çocuklarında da oluyor. Kız çocuklarında olanı temizlemeyin diyorlar ama erkek çocuğunda olanı temizlemezseniz iltihaplanır diyorlar. Gerçekçi gelmiyor. O beyaz birikintiler demek ki doğal, demek ki her insanda oluyor, demek ki normal... Bence yani.


egis

Çokbilmiş, bize de gittiğimiz son çocuk cerrahı aynen böyle açıklamıştı.  Beyaz birikintilerin de temizlenmemesi gerektiğini söylemişti. Ben de o deri tabakasının bir fonksiyonu olduğunu düşünüyorum. Dinen de müslümanlıkta adı üstünde sünnet zaten, bence Türkiye'deki  biraz da kültürel bir şey.


ferideli

Arkadaslar dinen gerekli diyoruz ama yüce Rabb'imiz hiçbirşeyi fazla, gereksiz yada tabiri caizse kusurlu yaratmamistir ! Sunnet cok gerekli olsaydı eğer bütün erkekleri sünnetli yaratirdi. Hastalık durumu olursa her rahatsızlık gibi çaresi budur denebilir .. Ama onun haricinde ben böyle birşeyin illaki dinen şart olmasına inanmıyorum mantık dışı..


asyaperi

dını acıdan acıkcası cok bılgım olmadıgını dusunerek yorum yapmak ıstemıyorum okudugum kadarıyla saglık acısından olması daha ıyı olan bır sey sunnet ama bende cocukların aklı erdıkten sonra butun mılletın onunde sunnet dugunu yapılarak bır yataga yatırılıp herkezın bakısları arasında o korkuyla sunnet edılmesını dogru bulmuyorum bence eger cocugun psıkolojısını bozacak sey bu yontem olmalı ama dogar dogmaz yada bebekken yapılan sunnetın cocugun psıkolojısını bozagını dusunmuyorum ayrıca dıyelımkı sunnet edılmdı aıle boyle bır karar verdı sonucta yasadıgımız ulkede sunnet olmayan erkek cocugu heralde yok denecek kdr az ılerde cocugunuz ılkokul yası geldıgınde arkadasları sunnet olurken yada erkek cocuklarının acık tuvalette kullandıgını dusunursek eger kendının dıgerlerınden farklı oldugunu anlarsa asıl ozamann bu cocuk acısından zararlı olurmu kenıdını kotu hısserdemı yada dıger arkadasları onun farklı oldugunu farkettıgınde kı bu bızım toplumumuzda ozellıkle erkekler arasında yaygındır dalga gecme alay edılme gıbı bır durumla karsı karsıya kalırsa yıne cocuk acısından sıkıntı yatabılır bence bıde bu acıdan dusunun derım hı bırde bunun askerlıgı var malesef boyle ama ınsanlar askerlık cagında bıle olsa acımasızca elestırıler yapabılırler helekı erkekler arasında boyle bır belden asagı muhabbetın yaygın oldugunu dusunursek bence yasadıgımız ulkenın kulturel ve dını yapısınıda dusunerek cocugunuzun ılerde bu tıp seylere maruz kalabılcegını de hesaba katın derımCokBilmis

Ben şöyle düşündüm bu hususu da:

Ben kızıma vücudunu başkalarının yanında açmamayı öğretiyorum. Oğluma da aynı eğitimi vereceğim. Erkeklerin topluluk içerisinde anadan üryan dolaşmalarını, birbirlerininkine baka baka işemelerini doğru bulmuyorum. Bunu yapmayacak şekilde eğitim vermeye niyetliyim.

Ayrıca benim oğlum büyüyene kadar kendi sosyo ekonomik çevremde sünnet yaptırmayanların da artacağını, hali hazırda artmakta olduğunu gözlemliyorum.

Henüz oğlum da yok gerçi ama olursa diye ... :)

luce-anime yazınca düşündüm: Elbette oğlum okul çağında "Arkadaşlarımın alay konusu oldum, sünnet olmak istiyorum" derse, karar onundur.


anneoldum

Ben sünnetini yaptırmak istiyorum çünkü;

-Bir sağlıkçı olarak yaptırmanıı faydalarının daha çok olduğuna inanıyorum.
-Sünnet yapılırken gördüğüm için o beyaz kısımlarının yapışıklıga neden olduğunu gördüm üst deri kaldırılıp ara ara yemizlenmezse yapısıyor ve temizlerken kanama yapabiliyor.
-Bazı çocuklarda fimozis denilen darlık olusabiliyor buda tıbbi acıdan sünnet gerektiriyor.Uzmanlar 2yaş öncesi veya 6 yas sonrasını öneriyorlar.2 yas öncesinde yaptırmazsam ve 6 yasa kadar olan sürede oğlum sünnet gerektiren bir hastalık gecirirse ve tehlikeli olan bu yaslarda yaptırmak zorunda kalırsam diye korktuğum için bu ay sonunda vakit geçirmeden yaptırmayı düşünüyorm.
-Sünnetsiz erkeklerin partnerlerinin rahim kanserine yakalanma oranın daha cok olduğunu okumustum.
-İlerde kendi isteğiyle yaptırmak istemesini beklemek istemiyorum sonuçta yası epey ileri olacağı için psikolojik olarak daha cok etkileneceğini ve bu durumu yadırgayacagını hatta ve hatta bize bu yüzden kızacağını bile düsünüyorum.
-Son olarak dinen düsündüğümüzde ise farz olmasa bile Peygamber Efendimiz (s.a.v) yararlı olmayan hiçbirşeyi sünnet kılmazdı diye düsünüyorm


Uk_Den

Ingilizce biliyorsaniz bircok kaynak var sunnetin faydasizligina dair. Eski zamanlarda su yoktu ve elbet de o bolgeyi temizlemek zordu, hastalik mikrop vs sunnetle cozum bulundu. Fakat gunumuzde herkes her gun banyo yapiyor. Dogru temizleme sekli sayesinde sunnete gerek kalmiyor. Biz yurtdisinda yasiyoruz ve sunnet yaptirmayacagiz oglumuza. Dini gereklilik oldugunu zannetmiyorum yazdigim gibi temizlik onemli olan.


Bu da baska bir yazidan...Buyrun...
Sünnetle Ne Kaybedilir Gary L. Harryman


ne kaybedilir?sonsuza dek  edildiğinde sünnetBir bebeğin doğal ve sağlıklı penisi 
 1. Dartos Fascia adındaki ısıya duyarlı yumuşak kas tabakasının yaklaşık olarak yarısı.
 2. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan özelleşmiş Epitelyal Langerhans hücreleri;
 3. uzunluğunda mikroskobik sinir.75 metre İçinde dorsal sinirin uzantıları da olan yaklaşık olarak 
 4. ) binlercesini içerir.Maysner yuvarlarının da (meissner's corpuscles derisi) en önemli duyusal alıcılar olan sünnetBu kayıp üst derideki ( 10,000 ile 20,000 arasında özelleşmiş erotojenik sinir uçları.Yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları, ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, çeşitli tipte
 5. Amacı ve değeri henüz tam olarak anlaşılmamış olan estrojen alıcıları.
 6. ; penis başının penisi kurumadan, aşırı sürtünme ve tahrişten, ve keratinleşmeden koruyan çok amaçlı kaplaması. Penis başının keratinleşmesinin zarar verici cinsel sonuçları henüz araştırılmamıştır.Hareketli penis derisinin %50'sinden fazlası
 7. Yumuşak sırtların frenar bantları (the frenar band of soft ridges); insan vücudunda en fazla zevk yaratan bölge. Yoğun olarak sinirlerle bezenmiş olan bu bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasının hassasiyeti ile aynı hale indirir.
 8. Anne sütü ve plazma hücrelerinde de bulunan, bağışıklık antikorlarını, antibakteriyel ve antiviralleri salgılayan, yumuşak mukozanın bağışıklık savunma sistemi.
 9. Lenfatik kanallar; bunların kaybı vücudun bağışıklık sistemi içerisinde lenf akışını olumsuz yönde etkileyebilir.
 10.  glansın aşağı kısmında, "V" şekilli, ağ-görünümlü, genelde üst-deri ile birlikte kesilen veya zarar görerek işlev göremez hale gelen çok duyarlı bir yapı.;Frenulum
 11. ". Feromonların kaybının yol açtığı sonuçlar henüz araştırılmamış olmakla birlikte, olası cinsel eşlere sessiz, görünmeyen, ama güçlü sinyaller yolladığı sanılmaktadırapokrin bezleriFeremonları salgılayan iç üstderinin "
 12. Penisi nemlendirip kayganlaştıran ectopic sebaceous bezleri.
 13. . Eğer açılır ve düz olarak yayılırsa, ortalama yetişkinin üstderisi 104 santimetrekare yer kaplar.(yaklaşık olarak bir posta kartı kadar) Kendi kendini kayganlaştıran ve hareketli olan bu deri, penise kendi içinde kayma özelliğini kazandırır; bu da vajinayı kurutmadan, yapay kayganlaştırıcılara ihtiyaç duymadan cinsel ilişkiyi sağlar.Gerekli "kayma" mekanizması
 14. Glansın pembe-kırmızı-koyu mor arasındaki rengi. Glans normalde tıpkı dil gibi bir iç organdır.
 15.  edilmemiş penise göre oldukça ince yaparsünnet Gevşek üstderinin penise kazandırdığı önemli bir hacim vardır. Bu da sünnetli penisi,Penis çevresinin önemli bir kısmı.
 16.  da kaybolur. Bu paylaşılan zar, üst deri ve glansı penis gelişirken sıkıca birbirine bağlar. Onu koparmak glansa zarar verir; ham, enfeksiyona, sürtünmelere ve tahrişe açık hale getirir. Bu durum penisin büzülüp ufalmasına neden olur.penis uzunluğunun 2.5 cm kadarı sırasında üstderiyi penise bağlayan doku yırtılarak koparıp atıldığı için, sertleşmişSünnet
 17. . Bu yoğun kan dolaşımının kesilmesi, penisin gövdesine ve glansına yeterli kan akışını sınırlar, bu da açık bir şekilde penisin doğal işlevine ve gelişimine zarar verir.Frenular atardamar ve dorsal atardamarı da içeren metrelerce uzunluğunda damar
 18. Her yıl pek çok erkek kötü operasyonlarda ve enfeksiyonlarda penislerini kaybederler. Bazı durumlarda bu da yapay olarak hormon vs, ile cinsiyetin değiştirilmesine yol açar ve erkekler kadın olarak yaşamaya zorlanırlar.
 19. Her yıl pek çok erkek tıbben gereksiz sünnet operasyonlarında hayatlarını kaybederler. Bu ölümler milyar dolarlık sünnetendüstrisi tarafından saklanır.
 20.  ile erkekteki mukozal tabakanın kaybedilmesi, bunu engeller.SünnetHenüz bilimsel olarak kanıtlanmamasına rağmen, penis ile vajinanın mukozal dokusu arasında gerçekleşen elektrik transferi orgazmın oluşumuna yardım eder. Uk_Den

Yazı anlaşılmamış kopyalayınca, buyrun buradan okuyun...


sarellemisss

Ben oğlum olursa yaptırmayı asla düşünmüyorum sağlıktan yana bir meselesi olmazsa her türlü toplumsal baskıyı eğitimle aşmayı düşünüyorum..eğer isterse kendisi ilerde olur..nil-günün Kitabını okudum ve %80 doğru olduğunu söyleyebilirim..çıkış noktam oğlumun daha iyi bir bedene sahip olması..Cevaplamak için Üye ol