Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


ozURel

...kafam karıştı şimdi.
al şimdi araştırmalık bir konu daha....
ben de oğlumu sünnet yaptırmadım daha.. hatta yaptırmama gibi bir seçenek de yoktu kafamda...
şimdi yazılanları okuyunca daha da detaylı düşünmem gerektiğini düşünüyorum.. her yönden....


nihal58

Sünnetin dini yönü bir yana sağlık açısından gerekli olduğuna inanıyorum, bir süre abd.de yaşamıştım ve orada hristiyanların bir mezhebi vardı ve hepside oğullarını sünnet ettiriyordu sadece sağlık nedeniyle.

Sünnet yaptırmaya karar verenlere ise yenidoğan sünnetini şiddetle tavsiye ederim. Oğlum doğalı daha 24 saat geçmeden sünnet oldu zaten bebek 24 saat uyuşuk olduğundan herhangi bir uyuşturmaya dahi gerek kalmadı ve çok çabuk iyileşti. bir oğlum daha olursa hiç düşünmem gene doğduğu gün sünnet ettiririm.


Sanemm

Dini inanç teslimiyet ister, içtihata açık olmayan konularda sorgusuz sualsiz yapmaktan geçer. Tüm dinler için bu böyledir, ne putlara taparken cansız olduğu mantığı, ne geçmiş kavimlerde balık tutma yasağı; bunlarda mantık değil teslimiyet aranır.


Evet İslam dini mantıkla da örtüşen bir din ancak mantığımıza uyduğu için mi ibadet ediyoruz yoksa ibadet etmemiz buyrulduğu için mi?

Her dinin temeli sorgusuz sualsiz teslimiyettir !

Yukarıdaki açıklamalarımda da olduğu gibi sünneti dini inançlarım doğrultusunda yaptırdım. Ancak şekline ve zamanına bilimin, psikolog ve uzman doktorların ışığında karar kıldım.


sarellemisss

benim görüşüm şu yönde.. eğer sağlığında herhangi bir sorun varsa bu işlem uygulanabilir..ama psikolojikmen hem olay hemde sonrasında etkilenmemesi için 2 bilemedin 3 yaşına kdr yapılmalı birde o sünnet derisi çok işlevli bir parça mümkün olduğu kdr az keserek bu ameilyat yapılmalı..bu arada Dünya nüfusunun %15 sünnetli diğer çocuklarda böyle sorun olmuyormu.. onca canlı yaşıyor bir operasyonamı Muhtaç... birde ben mesela 12 yaşımda sünnet oldum.. sağlığımda nokta kdr sorunum yoktu..inanın yaptırmasalardı 100 yaşına kdr öyle yaşayabilirdim..ve cinsel olarak el dememiş cinselliğin yaşattığı siddeti hiç bir şey yaşatamaz..bu noktada eğer sağlıklı yaşayan 12 yaşında oğlunuzu sünnet ettirmek istiyorsanız ben buna karşı çıkarım.. belkide bnm bünyem böyleydi bir başka bünyede bu daha gerekliyken bazı bünyelerde daha az gerekli de olabilir..


anacsumeyye

ben de oğlum olsaydı yada olursa kesinlikle sünnet ettirmeyi tercih ederdim.  sağlık ve psikolojik olarak da yenidoğan sünnetinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. 

düğün dernek kurularak herkesin içinde küçük bir çocuğa böyle bir uygulama yapılmasına bende karşıyım. mohter_of_sons

dini yönünü asla tartışmam.

sağlık yönüne gelince,

oğlum 7 aylıkken bolanit adlı bir sıkıntı yaşadı.. sebebi sünnet derisi!

ikinci bebeğimde erkek, ve o doğduğunda 12 günün sonunda abisiyle birlikte sünnet olacak. ben aynı sıkıntıları tekrar yaşamak istemiyorum, minicik bedenlerine buyüzden antibiyotik vermek istemiyorum.

ayrıca sünneti çocuğun hatırlayacağı yaşta yaparsanız elbette psikolojisi bozulur!

keşke oğluma yeni doğan sünneti yaptırsaydım diyorum.

ayrıca binyıllardır yapılan bu işlemde hiç mi kimsenin psikolojisi bozulmadı???

tutun ki çocuğunuzun psikolojisi bozuldu, götürün efendim bir pedegoga !!!

üzerine düşünecek onlarca yüzlerce konu varken bununla vakit kaybetmeyin derim. yaşamanızı asla istemem ama oğullarınız bununla alakalı sağlık problemi yaşarsa ozaman daha iyi anlayacaksınız gerekliliğini.


jildando

34sarp34 size tavsiyem eğer yeni bebeğe de sünnet yaptıracaksanız, hemen yaptrın, siz hastaneden çıkmadan yapıyorlar, biz de 24 saat dolunca hemen yaptırmıştık. İlk doğduğunda göbek içinde dikkat ederken öbürüne de dikkat ediyorsunuz ve göbek düşmeden iyileşmiş oluyor.
Anladığım kadarı ile ağbiyle beraber yaptırmak istiyorsunuz, ama küçüğü hemen hallederseniz, o iyileşir , ağbisine daha kolay dikkat edebilirsiniz.


mohter_of_sons

birlikte düşündük ama bolanit tekrarlarsa ila.tan sonra hemen olması gerek zaten bakalım. tavsiyenizi gözönünde bulundurucam teşekkürler.sarellemisss

Sizlere olayı şöyle anlatmaya çalışacağım..her insan bu kabukla doğar ve öncelikle doğumsal bir problem yoksa..bu kabuk özellikle koruyucu kalkan görevini görür..zamanla ayrışan ve baş saranı bu kabuk cinsellikte "HAZZI DAHA YÜKSEK" değerlere taşımak görevinin yanısıra mesela sırtüstü yatarken baldırlar göğüs dirsek ve o bölgenin baş kısmının üstüne binen yük vardır..dirsekleriniz bile uzun süre o yüke maruz kalınca morarır..pns başı ise zmn içinde nasırlaşır..haa bu demek değildirki bu durum evlenmenize evlilik gereklerini yerine getirmenize ve çoluk çocuğa karışmanıza engel..ama eğer o deri olsa kayganlaştırıcı özelliği olduğu için o baş kısmı kaydırıp aşşa çekerek korumaya alır..ve penisin kafa ve iskelet yapısını korunur...sonra gelelim dışkılamaya işerken tazziği önleyici kanal o tazziği tutar yavaşlatır...tazzik az geldiğinde aşşa çok geldiğinde tam gaz ileri işemezsiniz..o kanal tutucudur...düz bir rotayla işersiniz (Afedersiniz) ve lavaboyu tutturamama derdiniz yoktur...hem sonra Afrikadada kdn sünneti var ve oralarda Deli gibi bunu savunuyor..ben sizlere hiçbir şekilde karışmam inandığınızı yapın ben yakında evlenmek üzere olan bir gencim yani nişanlıyım..evlenince eğer Erkek evladım olursa herhangi bir sağlık problemi olmazsa ben oğluma prensiben böyle birşeyi yapmamayı onun yerine çok sağlam şekilde eğitim vermeyi ve "Hijyen Kurallarına Dikkat Etmeyi" öğreticem..su ve sabuna dokunmak gibi mesela.. bu arada eskiden hijyen kurallarına dikkat etmek daha zordu şimdi imkanlar o kdr zor değil..(hem2.5,3) kat kdr daha fazla cinsel haz almasına yardımcı olacak bir organından niye mahrum bırakim ki onu..bnm onun bedeni üzerinde böyle bir tasarruf hakkım olmadığını düşünüyorum.. duyularım son derece gelişmişken sünnet olan biri olarak söyleyebilirm ki el değmemiş halde olan cinsellik çok daha keyifli..sonra Allahın yarattığı şekil bence daha saygı duyulası ve bunlar bnm gözlemlerim sakın yanlış yerlere çekmeyin olayı..sağlık gerekçeleri dışında yapılması bana tuhaf geliyor....eğer Bebekken olsaydım bunları hiç bilemiyecektim..hem yahudi Adeti deniyor Müslümanlıkta yok deniliyor onu hiç araştırmadım ama en kısa zmn da araştırıcam ve aksi birşey çıkarsa hiç sorgulamicam bende uygulicam sünneti..yok eğer yoksa Müslümanlıkta Ahlakı, fazileti, kırmamayı, islam ahlakını, birinin hakkını almamayı, gnl rızasını falan öğreticem ben oğluma..karekterini, aklını su sabun ve Temizlik ilişkisini öğreticem ama asla ona duyu, zevk, özsaygı sağlicak bu gzl sağlıcaklı organına dokunmicam sünnet ettirmicem Taki büyüyüp kendi aksini isteyene kadar..tüm bunları nerden mi biliyorum çünkü ben snnt olduğumda 13 yaşındaydım ve 14 yaşıma giriyordum..


sarellemisss

Birşey değil luce bilgi borçlandırır, bebekken olsaydım bunları bilemeyecektim işte ne diyim..! bu arada dileksu pek rastlanan bir durum değil ilginç..! ama ufak bir detay var..buna karar veren bireyin Temizliğe iki kat fazla Dikkat etmesi gerekli...işte yapması gereken tek şey bu..kesmeden biçmeden yoketmeden temizliğe kişisel olarak önem verirsen bakımını yapmış olursun..birde ("öykü saers") yazıp ilk Linke bakıp birde bu bayanın görüşlerini okuyun bakalım oda bir Anne ve bakalım ne diyormuş..!Akşamınız hayırlı olsun anneler sizleri çok seviyorum bende 28 yaşındayım nişanlıyım yakındada Evlenirim Allah izin verirse hayırlısı bakalım ..!Cevaplamak için Üye ol