Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


_shushu

 Allah bizi tırnaklarla yaratmış neden kesiyoruz ? 

     Kur'an-ı Kerim'de bildirildiği üzere burası imtihan dünyası,imanımız sınanıyor.Kur'an da namaz emredilir,nasıl kılındığı ise Peygamber Efendimizin kılışından öğrenilir(O'na da Hz.Cebrail A.S öğretmiştir)Diğer tüm konularda  da inanan,Allah'ın istediği gösterdiği doğru yolda yürümek isteyenler Peygamber Efendimiz gibi yaşarlar ama her konuda,nasıl yemek yenir,nasıl konuşulur.Çünkü hz.Adem A.s daha Cennet'te iken nurdan yazılmış Ahmet ismini görür,kim olduğunu sorar,neslinden gelecek son Peygamber olduğunu öğrenir,Cennetten dünyaya gönderildikten sonra çok uzun süre tövbe eder,ancak Peygamber Efendimizin ismini hatırlayıp ,O'nun hatrına affedilmeyi dilediğinde affedilir,Onun hatrı o kadar büyüktür Yaratıcımız nazarında.O daha doğduğu andan vefatına kadar Yaradan'ın gözetiminde,korumasındaydı.Uygun bulunmayan en ufak davranışı hatta düşüncesi  için ikaz edildi,düzeltildi.Özetle Peygamber'imizin istisnasız her davranışı Allahu Tealanın Uygun gördüğü davranış olarak vuku buldu.
   Yaratan'ımızın bizden çok üstün zeka sahibi olduğunu,bizim için en iyisini seçtiğini biliyor bu nedenle de SORGULAMIYORUZ.Allah'a emanet olun.


sarellemisss

yaşa be Dileksu Akşamın hayırlı olsun Annecim ben çıkıyorum..:))sizlere iyi gnlr..!


nisannn

çok kısa bir şey söyleyeceğim, sorgulamıyorum dendiği zaman çok komik geliyor bana. etrafımda konuşma öyle bak günaha girersin diyen biri olduğu zaman da bıkmadan ısrarla anlatıyorum bunun çok saçma olduğunu, ama karşıdakinin de cahil olmaması gerekiyor tabi.

konuyla ilgili olarak hala karar vermiş değilim:) zaten kız annesi olarak bir acelem yok.


ema

Beni nurtiden tanıyanlar bilirler nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğumu.

Hangi müslüman bütün sünnetleri yapıyor Allah aşkına.Farzlar dururken (günde 5 vakit namaz gibi) sünneti tartışmak neyime.Keşke her şeyi yapabilsek en güzeli bu.

Oturarak su içmekte sünnet mesela ve mideye yararı vardır oturarak su içmenin.Allah katında; oturarak su içmek kadar sünnet derisini kestirmekte aynı sünnet sevabındadır.Türk milleti olarak sünnet derisini kestirmeyi çok farklı boyutlara taşımış olduğumuzu düşünüyorum keşke diğer sünnetlerede bu kadar değer verip gelenek görenek haline getirsek.


_shushu

Luce-Amina  

 ben önceden tövbe etmemiş,Allah'ın emirlerine aldırış etmeyen biriydim,27 yaşına kadar.Bir gün sıkıntılı bir anımda Kur'an-ı Kerim'i okurken,Nisa suresinin örtünme ile ilgili ayetlerini okudum,ve sahiden çok utandım çünkü Ayette ''örtünün ki incitilmeyesiniz''diyordu Allahu Teala.Ben hep dikkat çeken,musallat olanlardan bıkmış biriydim,o yüzden çok utandım.Çünkü ben o güne kadar hep kadınlara bir kısıtlama olarak görürdüm,O zaman anladım ki,Yaratıcımız bizi düşündüğü için,bizi korumak için bunu bildirmiş,o günden sonra örtündüm ve sahiden söz ettiğim sıkıntılardan kurtuldum.Gelelim sorgulamaya ben bu söz ettiğim andan önce,üniversiteyi bitirmiş,başarılı bir çalışma hayatı olmuş,yurt dışında dil eğitimi almış,üstelik psikolojiye ilgi duyan bu konuda çok kitap okuyan,hatta eğitim alan biriydim.Tabiri caizse sorgulamadan babamın oğluna dahi inanamazdım,hep okuyup araştıran bu nedenle de hala bile insanlar imreniyorum sana bu kadar çok şeyi nasıl biliyorsun derler ,kimisi hemşire gibi maşAllah der,sözün özü ben her konuda karşımdaki kişi uzman dahi olsa deneyimlerimden ötürü sorgular,araştırır,teyid ederim.İnsan zekama güvendiklerinden sıkça bana danışırlar.Bunları kendimi övmek için değil yazınızda hissettiğim körükörüne inandığım imasından dolayı yazıyorum.
   
       Ama söz Yaradan'a ve Elçisine gelince anlamadığım bir konu ile karşılaşırsam sorgulamak yerine bu muhakkak benim yaradalış gereği kapasitemden anlamadığım bir şeydir,bu muhakkak insan oğlunun hayrınadır diyorum ki,nihayetinde Yaradan bunu anlamayı nasip ediyor.Bunu neden mi yapıyorum,yahu Beni Yaratmış,evreni tüm mucileriyle yaratmış.Bunları görüp bilim adamlarında da öğrenmesek,hayal dahi edemeyeceğimiz bir muhteşemlik var çevremizde.Bu nedenle bu  Zeka'yı sorgulamak,acaba bunda bir hatamı var demek benim haddim değil.Çok şükür Yaratan'ın kuluna sevgisini,özenini görmek anlamak nasip oldu.Bu öyle bir sevgi,öyle bir incelik ki hayralıkla beraber sonsuz bir güven uyandırıyor bende.Bebeğin annesini duyduğu güveni bile nasip eden O 'ki,nasıl güvenmeyeyim.Bunlar imanla anlaşılıp,yaşanabilecek şeyler ancak,Allah her dileyene nasip etsin.
  
     Ema
 çok müslüman var sünnetlere neredeyse tamamen uyan,bende hepsini yapmaya çalışıyorum.Peygamber Efendimizin ümmetine olan sevgisine,ümmeti için çektiği acılara layık olmaya çalışıyorum.

    emeldeha

dini açıdan sorgulamadım hiç
22 günlükken doktor önerisi ile pipi ucu darlığından ileride sorun yaşamamak için
sünnet yaptırdık


ColukluCocuklu

luce arkadasin kastinin kucumsemek oldugunu dusunmuyorum zira her musluman o bir kitap'in esi benzeri olmayacak degerde oldugunu zaten bilir. Ama o kitaptaki ilk emir de "OKU" dur. Dolayisiyla okumak, arastirmak, sorgulamak en onemli istir.

Ayrica konunun dini boyuta tasinmasi nurti kurallarina aykiri. Herkes istedigine inanip yasar, isteyen sunnet der uyar, isteyen ben her sunnete uymam der, isteyen de bunu sacma bulur, psiko-sosyal sorunlar arar altinda vs. bu konu cok gereksiz bir yere kayiyor. Tartismanin geldigi boyut cidden cok anlamsiz bir nokta, bu soru daha fazla su kaldirmaz bence.


praticus

luce anima gerekirse dini konularda Kur'an mucizesini anlayabilmek doğru yolu bulabilmek için sorgulanır.Siz inançları sebebiyle oğlunu sünnet ettiren insanların herşeyden bihaber öyle gelmiş bizde öyle yaptık zihniyetinde olduklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Ben oğlumu hem sağlığı hem dini inancımız gereği sünnet ettiricem.Büyüdüğünde de sebeplerini isterse ben anlatırım isterse kendi okur araştırır öğrenir.iflah_olmaz

oğlunu yeni sünnet yaptırmış olan bir anne olarak bende bişeyler söyleyim.sağlık için dediler buna inanarak yaptırdım.sağlık açısından gereksiz dini açıdan gerekli deselerdi yaptırmazdım çünkü bu dine mensup değilim.

bir de sosyal açıdan bi yaklaşımım var benim.yani türkiyede yaşayacak bir oğlum olacağını düşündüğümde sünnet olayı arkadaş çevresinde,orda,burda,şurda önemli bi mevzu olucak onun için.eğer bu iş geleneklerde  18-19 larda yapılsaydı zaten kendin ne istersen öyle olsun oğlum derdim.şuan ebeveyne düştüğü için bu görev ben oğlumun sosyal çevresinde özellikle çocukluk döneminde kendini farklı hissetmesini istemedim.

ANLAŞILACAĞI ÜZERE DE SORGULADIK BİZ SÜNNETİ.KARARIMIZ BU YÖNDE OLDU.SORGULANMALIDIR DA BENCE.

 


iflah_olmaz

 intihara bile sürekleyecek kadar da değil yahuuuuu.yok artık.bak bende aynı şeyi yazdım aslında seninle.ama kendi adıma oğlumun onu intahara sürekleyecek kadar cahil bi arkadaş çevresi yada ilişkisi olacağını hiç mi hiç düşünmüyorum. Cevaplamak için Üye ol