Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


_shushu

Hadi be çocuk mu kandırıyorsun sen?


ipekkusgoz

Yazılanları çok detaylı okumadım. Kim neyi savunuyor ne diyor bilmiyorum. Taaa 5 ay önce soru ilk soruluğunda cevap verdiğim için ister istemez haberdar oluyorum cvp yazıldıkça. Okumayı düşünmüyorum yazılanları. Çünkü böyle bir konu hakkında kimse bu yazılanlara bakıp fikrini değiştirmez bu saatten sonra. Kim neyi savunuyorsa aynen devam eder hayatına. Boşa zaman bence...


sarellemisss

neyden bahsettiğinizi inanın bilmiyorum ben bnm şahsiyetim ile değil yaşadıklarım üzerinde düşünülür yardımcı olurum belki diye yazdım buraya kdr sen ben değil de yaşadıklarımızı ve ardınca oluşan Tecrübemizin ardına düşersek daha mantıklı..yetim büyüdüm kendi imkanlarımla anneme bakmak zorunda olan Tek kızkardeşinin büyük kanser ameliyatına tanık olmuş.. ve bütçesini denkleştiremediği için evlenme işini erteyen.. düzelmeye ve düzeltmeye çalışan bir insanı kırdığını düşünüyorum..Allah sizlere acılar yaşatmasın bana ne söylerseniz söyleyin hakaret bile etseniz acıları yaşamak o kdr zorki ve annelere saygım çok büyük o yüzden size herhangi bir karşılık veremeyeceğim teşekkür ederim..iyi geceler..


Ulku

shokellanutella123, siz bu sitede daha once baska bir nickle geldiniz ve atildiniz mi?

oyleyse tekrar hesap actirmaniz yasak da, bilmek istersiniz belki.
yonetim farkettigi ansa hesabinizi silecektir yine.


violet38

oglumu 6.5 aylikken sünnet ettirdim,oncelikle dinimin gerektirdigi bir sart oldugu icin,2.side Dr lar tarafindan saglik acisindan gerekli oldugu soylendigi icin..ama kesinlikle ve kesinlikle Dügün olayina bende esimde karsiyim.Dugun yapmadik yapmayida dusunmuyoruz..ooo buyrun hosgeldiniz oglumun pipisinin derisi kesildi lutfen kutlayalim vs durumlari komik geliyor..Sünnet yaptirmayanada,dugun yapanada saygi duyarim.herkesin kendi yasantisi,kendi cocugu,kendi maddi maneviyatidir,ayni saygiyida beklerim..ha esim karsi olsaydiki degil ne olurdu bu durumda onuda bilemiyorum tabiki,iste o zaman isim zor olurdu herhalde,bu noktada eslerin ortak bir fikri paylasmasida cok onemlisarellemisss

nolur şu an çok acıyor kalbim ben anneme böyle birşeyi aslında istememiştim desem kendini şuçlu hisseder ve onu üzerim diye üstüne titrediğim için beni zorlayan konuları paylaşamıyorum..siz annelerime sorup hem bilgilenmek hemde tecrübelerimle bilgilendirmek istedim..keşke konu başka yerde olsaydı iki türlü çekilme olasılığı olmazdı en azından..şu an kalbim çok kırık.. artık bu konuları Allaha havale etmeye karar verdim ben her konuda konuşalım tartışalım yaza evlenicem Allah izin verirse evlilik resimlerimi falan da burada paylaşırım diye geldim..şu andan itibaren gizli hususları Allaha havale ettim..13 yaşımdan bu yana kalbim kırık ve hiç geçmedi bu kırıklık 15 yaşında Babamdan istediğim o bmw motorla Babam kaza geçirip ölmeseydi belki bu durumumu onunla konuşmayı deneyebilirdim...sırf bana zararı dokunan bazı insanlar daha fazla bnm günahıma girmesinler diye ben deliliğe vurdurup fazla mesele etmemeye çalışıyorum çünkü kul hakkı biraz da kulla alakalı..halime şükür diyerek.. Anneler ben kendi kararlarımın arkasında dururum kimseye şunu yapın yada hayır yapmayın demedim ben yaşadıklarımı yazdım ztn içinde olan araştırır..ben kendim aksi karar vermişsem buna hiç kimse karışamaz tıpkı sizin hiçbir kararınıza bnm karışamayacağım gibi..ama şu bir gerçek ki ben üstümde böyle birşeyi bana yapılmasını istememiştim ve şikayet edipte evden attıramadım izini ömür boyu taşıyacağım halde..!hiç kabul etmedim ve etmeyeceğimde ama şikayette etmeyeceğim..


sarellemisss

bende destekliyorum ve tek tek sorunlarını dinlemekten zevk duyarım.. ama konu hassas..yanlış anlaşılıyor anlatmaya çalıştığım şeyi anlatmakta zorlanıyorum..!


fistikcik

Erkek kullanıcı istemeyen kişilerin gözden kaçırdığı bir konu var : buranın ismi "Kadınlar klubü" değil. Babalar ya da baba adayları da üye olabiliyor. Zaten sitenin kurucuları (dolayısıyla ilk üyeleri) bir anne ve baba (Damla ve Gökhan). Gökhan'ın buradaki eski sorularda çok cevabı olduğunu hatırlıyorum. Geçen gün de bir dede torunu için soru sordu.

Sadece kadınlara özel bir alan isteyenler için bu şekilde düzenlenmiş çok sayıda site mevcut.

Gelelim bu Şokella-nutella arkadaşa : bu arkadaş belli ki biraz tuhaf, kendini ilginç bir şekilde ifade ediyor. Belki bu konuyu bir takıntı haline getirmiştir (ki anlattıkları doğruysa anlaşılır bir durum, ne de olsa hayatını ciddi olarak etkilemiş). Belki de bazı üyelerin yazdığı gibi başka sitelerde farklı kimliklerle tuhaf sorular sormuştur. Belki cidden iyi niyetli değildir, bilemiyorum.

Ama bunun çok büyük bir önemi yok. Niyeti iyi değilse yakında belli olur, yönetim gereğini yapar. Ama sadece bu soruya cevaben yazdıkları yüzünden linç edilmesini doğru bulmuyorum. Soru sünnet yaptırmayı sorgulamakla ilgili, hatırlatırım. Yazdıkları da tam bu soruya cevap niteliği taşıyor. Bunun dışında cinselliği "mide bulandırıcı" olarak görmek benim algılayabildiğim bir husus değil. Kaldı ki buraya yazdığı cevapta cinsel fantezi falan görmedim ben. Sünnetten sonra aldığı hazzın azaldığını yazmış. Hepsi bu. Ha bunu tuhaf bir şekilde ifade etmiş. Daha ne tuhaf ifadeler var Nurti'de, hepsi bu yüzden atılsa pek kimse kalmaz.fistikcik

O zaman Nurti'nin kurucusunu da siteden attırmanız gerekecek :)
Kadınlara özel pek çok site var, orada aradığınızı bulabilirsiniz.


ketrin

Bir bebeğin veya çocuğun bu şekilde burada kötü niyetle kullanılmasına "mide bulandırıcı" dedim. Dikkatli okuyunuz cinselliğe değil. Kaldı ki 13 yaşında sünnet olan bir adam ne cinsellik yaşamışki öncesinde sonra bu hazzın azaldığını kıyaslayabiliyor komik olmayalım lütfen.Cevaplamak için Üye ol