Sünnet'i sorgulamak...

besgi soruyor: 10

Arkadaşlar, sağlığa faydalı olduğu tartışılmaz olan ama bazı çevrelerce de erkek psikolojisini olumsuz yönde etkilediği öne sürülen, geleneklerimizce de vazgeçilmez addedilen, kökeni hiç tartışılmayan ve sorgulanmayan sünnet ananesini, yaptırıp yaptırmamayı sorgulayan var mı aranızda? 

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


fistikcik

Bilginz maalesef yanlış. Kurucusu Damla ve Gökhan'dır. Bakın Gökhan'ın profili :
http://www.nurturia.com.tr/people/khan


sarellemisss

Benim hayatımı yargılamadan önce,benim ayakkabılarımı giy ve benim geçtiğim yollardan, sokaklardan,dağ ve ovalardan geç.Hüznü, acıyı ve neşeyi tat.Benim geçtiğim senelerden geç,benim takıldığım taşlara takıl.

Yeniden ayağa kalk ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi.

Ancak ondan sonra, beni yargılayabilirsin…

Geçer dediklerimi geçirdim,biter dediklerimi bitirdim.Nefret ettiklerimi sildim, silkindim yeter dedim.Geride bıraktıklarım hesap sormaya kalkmasın o yüzden bana. ketrin bu son sözüm ben o tarihten öncede cinsellik yaşadım hemde şimdi hiç yaşamadığım kdr ama birz basit oldu tabi şimdi burda böyle şeyler konuşulmicağı için yukardaki söz bnm herkeze cevabımdır..iyi ki bir Mevlanamız bir yunus emremiz bir pirimiz var valla ne gzl ..


sarellemisss

kim olursak olalım birbirimizi anlamak yerine ezmeye geçiş yapınca tam çuvallıyoruz..bnm ne kdr hakkımı aldığınızın farkındamısınız ben naçizane bir görüş bildireyim dedim şimdi korkarım siz beni bir yerde görseniz elinize geçsem kimbilir naparsınız..!ben çok duygusalım ve incinebilirim siz bana değil de gerçekten duyarsız olan huzur bozmaya çalışanları görürseniz onlara cepe alın ben zaten kırılmaya doymuşum daha da darbe vurmanıza gerek yok..gerçekten eğer bm sizi üzdüğüm herhangi bir konu varsa o konuda özür dilerim sizden ben insan değilmiyim hata yapar dilerim beni şikayet etmeler falan yani çok üzdü beni..


sarellemisss

ben Tüm tecrübelerimi paylaştım arkadaşlar içinde var olan zaten bakar araştırır ben artık başka konulara geçiyorum yazdıklarım bnm deneyimlerim...iyi günler ve saygılar..


sarellemisss

Sen beni tanımıyorsan pedofobi gibi yakıştırmalarda bulunma..ben çok iyi biliyorum çocuk psikolojisinide..ve o yakıştırmalar beni üzüp yüreğimi yakıyor...ben hiçbir kimseyle derdim olmadı bu güne kdr herkeze Lütfen sunmuş biriyim.. üstüme gelme bnm ben namazında (cuma) niyazında ve söylediğin insanlara çok fazla kızan ve bihaberlere çok çok üzülen bir insanım.. yav anlatamadım galiba ben tek bir şey söylüyorum bu beden bnm ve ona ben karışmalıyım yada lıydım..bnm tek derdim bu..bana dünyayı versen bahsettiğin iğrenç işleri aklımın ekseninden geçiremezdin çünkü bilmeyen bir sabiye bahsi geçen operasyonu bile layık görmüyorken böyle şeyleri bana nasıl Layık görüyorsun....asıl o senin söylediğin iğrenç insanlar yüzünden ben zarar gördüm eğitimim yarıda kaldı kesik oldu arka sokak tarzı hasta ruhlu insanlar yüzünden devam etsem tıpı bitirirdin dedikleri halde iğrençlikleri kaldıramayıp okulu bıraktım..(sonra dışardan devam etsemde..) hadi onlarla uğraşsakya.. ben büyüğümüde küçüğümüde biliyorum sadece bnm kendime has görüşlerim var ve bundan hesap vermem gerekirse sadece Allaha hesap vericem..Lütfen sizde beni anlamak için brz çaba gösterin.._shushu

Peki soruda sordun,anlattın.Namaz kılan bir insansan neden tanımadığın bir kadına sana bir şey sormadığı halde tüm mahremiyeti ile özel durumlarını yazıyorsun,bir değil iki değil.Özellikle mutlu annenin söylediği mesaj ne demek oluyor


 Üstelik sen ne kadar ben o değilim desende Anneysen.com Da öyküeren nicki ile yazan kişi olduğunu ben çok iyi biliyorum,yazdıklarının birebir aynı.İnsanlara duygu sömürüsü yapıp hoşgörü kazanmaya çalışıyorsun ancak,uzmanlara sorduğun o sorular yakanı ele veriyor.Çok ciddi olarak insanlığımdan söylüyorum bunları normal  görüyorsan,kesinlikle tedavi olmalısın


asyanin_annesi

Sokellamisin nutellamisin bas git arkadasim. Aksam aksam insanlarin canini sikma. Banane yahu senin sunnetinden yedigin nanelerden!!! Edebinle yaz yazacaksan. Babaya karsi diilim sen ne sifatla bu sitedesin ? Hadi bu sitedesin madem zevk mi aliosun milleti kiskirtmakla!!?

Hadi arkadasim git baska mecliste mikserlik yap. İnsanlar burda derdine ortak - care ariyo heryerde sen gibi sapkinlar var. Uzak durun la artik bizden. Cekin elinizi ustumuzden!!

Hadi bu anlattiklarin dogru varsayalim yasadin bitti gitti hayatina mal etmenin anlami ne canina kastinmi var? Senin oglun olursa kestirme arkadasim banane!!


kursad

Merhaba, bir erkek olarak ben de bir kaç şey söyleyeyim: 39 yaşındayım bir kızım var.

Benim iradem henüz bu kararı vermek için yeterli değilken, sırf adettendir diyerek öyle düğün dernek filan da olmadan, iki kıytırık hediye ile geçiştirilerek, sadece basit bir hastane operasyonu ile sünnet edildim. 11 yaşında soğuk bir ameliyat masasına yatırılıp, hiçbir zorunluluk olmadan penis'ine 3-4 yerinden bir sürü acı verici iğne yapıldıktan sonra, bir cerrahın bir takım müdahaleleri...  Böylesine ciddi ve bir hafta boyunca büyük ağrılar veren ve bir çocuğun pek de unutamadığı bu olayın etkisini telafi edebilmek için sürekli nasıl erkek olacağımı bana anlatıp durdu babam.

Biliyorsunuz erkek olmak, penis büyüklüğü, ve ona atfedilmiş kudret, ve kaynağını sözüm ona buradan  alan bir ayrılacalık etrafında dönen bir safsatadan ibarettir. Sünnet hiçbir hijyeik anlamı filan olmaksızın, din öncesi dönemlerden, tam olarak kabilevi toplumlardan kalma bir ritüeldir. Zannedildiği gibi yalnızca müslümanların temizlik anlayışı ile ilgili değildir. Yahudilerden başka bazı hıristiyan mezheplerinde ve kimi asya toplumlarında da oldukça yaygın uygulanır. Sebebine gelince olay çok basittir: ergenliğe girmiş erkek çocuğu yakında bir genç adam olma sürecine girecektir, bunun için de acılı bir erginleşme töreninden geçer. Azıcık belgesel izlediyseniz bedene verilen acı verici uygulamalar yoluyla gerçekleşen bu erginleme törenlerinin bütün çağdaş kabilevi toplumlarda olduğunu öğrenebilirsiniz. (Günümüzde bunun bir diğer aşaması da askerliktir.)

Kısacası sünnet, ataerkil erkeklik anlayışını her nesle uygulamak için sürdürülen bir ritüeldir. 
şimdi işin hijyenik veya cinsel kısmından filan da bahsetmek gerekir mi bilmiyorum, çünkü maalesef vücuduma yapılmış olan bu uygulamayı bir daha geri alma şansım yok. Ama şokellanutella arkadaşın ilk mesajında yazdıklarının hepsine katılıyorum.

Bu işlemin en büyük sıkıntısı geri alınamaz oluşudur. Oysa benim gelecekte bir müslüman olup olmayacağım bile bilinmemekteydi 11 yaşındayken. Nitekim değilim. Benim cinssel yaşamım üzerinde kesin etkisi olacak bişeyin yapılması çocuklar üstündeki bir ana baba tasarrufundan çok bir tür zalimlik olarak görüyorum.

Eğer oğlum olsaydı bu seçimi kendisine bırakırdım.

Diğer konuya geleyim, burasıbir kadınlar kulübü olsun diyenler bu tür sitelere gidebilirler gerçekten. yok eğer elin adamıyla ben mahrem konuları ne diye konuşuyorum diye düşünüyorsanız o başka. Sonuçta site kuralları var ve kimse başkasını rahatsız edecek eşikleri aşmıyor. Ama şunu unutmayalım: cennet anaların ayakları altında değil, ve kadınlık da annelikten ibaret değil. Evet bunu bir erkekten duyuyorsunuz, şaşırmayın. Bir kadının yalnızca annelikle tanımlanması, kadına olduğu kadar bana da hakarettir. Ben çocuğumu büyütmek için her türlü yeterliliğe sevgilim / eşim kadar sahipsem bu işi onun sırtına yıkmak onursuz olurdu. Hele ki çocukla birlikte büyümenin, onun oyun arkadaşı olmanın tadına birkez vardıktan sonra şunu anlıyorum: aslında baba diye bişey yok. o annenin erkek olanı, ya da memesi olmayan anne. eğer böyle düşünemiyorsanız, baba sadece göstermelik bir kukladan ibarettir. para kazanan ve evde baskı gerektiğinde poz kesen, onun dışında bir haltın farknıda olmayan bir avanak..

Ulku

ben hala soyledigim yerdeyim, soylediklerime bir karsilik ya da cevap vermemissiniz. neden o acilari yok sayiyorsunuz?


sarellemisss

nolur gzl Arkadaşlarım sabah halk eğitim kursum neyim var yatıcam ben daha da yazmam ama bana çirkin yakıştırmalardada bulunulmasın.. ben Kendimi iyi ifade edemedim herlade nolur hakkınızı helal edin yaa.. bak bende 3-5 aya kalmaz eş adayıyım..!oldumu Helal edinHer güzel şeyi severim..faydalı olan şeyleri..ve şu an uyumak faydalı zannedersem..görüşürüz..bir yumuşayın Lütfen..Cevaplamak için Üye ol