dişle ilgili benimde bir sorum var

cano soruyor: 2

2 yaşındaki kızımın sol arka dişinin içi kararmış komşum çürümüş olduğunu söyledi bu neden kaynaklanır ve neyapmam gerekir ?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Ervinveannesi

Burada diş hekimi arkadaşların bulunması nedeniyle daha ayrıntılı cevap verme olasılığına karşın ben de bilgilerimi aktarıyorum: Gece beslenmesi, emzik, şekerli her türlü gıda, hatta fazladan kullanılan yada iyi durulanmamış diş macunu bile diş çürümesine neden olur..
Yapabileceğiniz en etkin önlem bir diş hekimine baş vurarak florlama işlemi yaptırmanız.Bu yaşta bir çocuktan etkin bir diş temizliği bekleyemeyeceğiniz için koruma amaçlı yapılacak bu işlem süt dişlerini mümkün olduğunca uzun kullanmasına yardımcı olacaktır..


lopikcim

Öncelikle çürük mü yoksa renkleşme mi olduğunun teşhis edilmesi açısından bir pedodontiste gitmenizi öneririm... Eğer çürükse tedavinin şeklini de o  hekim belirler...Diş çürümelerinin o kadar çok sebebi var ki, genetik, yetersiz kalsiyum alımı( hatta hamilelikte annenin yetersiz kalsiyum alması), tükrük kıvamı, aşırı şekerli besin tüketimi vs vs vs...Ben kızıma  florlu diş   macununu 18.aydan bu yana kullandırıyorum, elbette yeterli temizlik yapabileceği beklentim yok ama en azından fırçalama alışkanlığı edinmesine faydası olur diye düşünüyorum...Cevaplamak için Üye ol