astım- yeni başlıyoruz

gulcihan soruyor: 6

3.5 yaşındaki oğluma allerjik olmayan hafif astım tanısı kondu bu hafta sonu. sanırım bu yeni durum hayat tarzımızda yeni modifikasyonlar da gerektirecek. örneğin artık ahmeti kreşe göndermeyi düşünmüyorum. viral enfeksiyon kabusumuz oldu çünkü. astımlı çocuk anneleriyle sohbete ve dertleşmeye ihtiyacım var galiba..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


kuzum

Dr Kadir Tuğcu diyor ki, *sorsanız şimdiki çocukların hepsi astım, nedense ben hiç karşılaşmıyorum. benim sadece ilkbaharda böyle birkaç hastam olur.* 

ve bir forumda cevap yazdığı hastalarından, başka bir doktor teşhisiyle varılmış yanlış yoldan dönüp de kendisine teşekkür eden çok annenin yazısını okudum.


Yenidenanne

Oğlumda da alerjik olmayan astım var-dı. O da kreşe gitti, sonrasında okula gitti. Astım ilaçlarını titizlikle kullandık ve hasta olduğunda hemen tedavi olmasını sağladık. Hiçbir problem olmadı. 6 yaşında basketbol antrenmanlarına başladı. 2 yıla yakındır da ilaçları da kestik, umarım siz de tez zamanda iyileşme haberi verirsiniz.
Hasta olduğunda oğlumun kulağına vurursa hastalık antibiyotik gerektirecek şekilde öksürmesine de neden olarak ilerliyordu. Şöyle bir gözlemim olmuştu, hasta olduğunda burnunu açık tutabilirsem ki bu birkaç gün burun damlası kullanmak demekti atlatıyorduk.
Belki yardımcı olur diye yazdım.
Hasta olunca da ciğerlerini takip edip koruduktan sonra neden kreşe göndermeyesiniz.


annedennotlar

öncelikle cok geçmiş olsun gülcihan.benim oğlumada gecen kış alerjik astım tanısı konmuştu.yaklaşık 8 ay astım ilaçları kullandık.maskeler alındı ventolin vs. vs. en zoru tabiki koşup oynamak için çaba harcayan oğlumu izlemekti.çünkü öksürük nöbetleri tüm hareket alanını daraltmıştı.öncelikjle doktorumuz ertuğrul güler bizi çok dogru bilgilendridi ve bu yaş çocukların hepsi astım sorsanız dedi.bu yaşta asla kronik astım tanısı koyamayız dedi.ben düzenli ilaç kullanımına dr.umuzun yönlendirmeleriyle devam ettim ve gecen kış mutlaka duymuşsundur kara turpu:) ertugrul beye sordum deneyeyimmi diye.'dene faydası olmazsa zararıda olmaz dedi ve denedim.inanmayacaksın belki ama 1 ay sonra dr. ilaçları kesti.düzenli olarak verdim karaturp kürünü ve astımdan eser yok suanda.dr.una danışıp kullanmanı tavsiye ederim.


snaras

sinem_cinar
karaturp kürü ne acaba ?
hani karaturbun içine hakiki bal koyup süzdürme mi?


angelique

gecmis olsun. astim kresten almanizi gerektirecek bir hastalik degil. uzman bir dr. ve spreyler yardimiyla kontrol altinda tututabiliyor. buyuyunce de geciyor zaten. kendim ve ailedeki pek cok kisi cocukluk cagi astimi yasadik, simdi bomba gibiyiz:)


annedennotlar

snaras evet karaturpun içini biraz oyup bir tatlı kasıgı bal bir çay kasıgının ucuyla zencefil ve karabiber koyup bir gece bekletiyorsun alttan süsülen suyunu günde 2-3 kaşık içirdim çınara.tatlı kaşıgıyla tabi.aynı turpu iyice pörsüyene kadar kullanıyorsun.yaklaşık 3 gün falan sürüyor pörsümesi.10 gün kullanıp 10-15 gün ara veriyorsun böyle yaklaşım 3 ay kullanman gerek.



Cevaplamak için Üye ol