ek gıda

kuzununannesi soruyor: 10

miniğim emmediği için dogdugu gunden beri sutumu sagarak veriyorum.. son gunlerde ramazanında etkisiyle sutum azaldı ve neredeyse yarı yarıya mama verir duruma geldim..

2 gun evvel doktor kontrolümüz vardı. bende ek besin konusunu sordum

istersem 2 haftadan baslayabilecegimi soyledi ama ben yinede emin değilim..  eşim ve annem oğlumun daha cok küçük oldugunu düşünüyorlar

meleğim yeni tatlar arayısı içine girdi, oyleki bazen acıktıgı halde sutu içmiyor mama içiyor.. bazen su istiyor felan..

bende hem ona değişik bi tat olsun hem mama verdiğim öğünlerden biri ek gıda olsun diye gecmek istiyordum ama şimdi kararsızım

sizler ne zaman basladınız ek gıdaya? bu konudaki önerilerinizi bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


denizmina

maalesef mina emmedigi icin biz de mamayla devam ettik. 4.ayda da ek gidaya gectik. ama tadimlik tabii oyle doyumluk degil.


burcaksahin

Bizim doktorumuz 4. aydan itibaren önce 1/4 sonra 1/2 çay bardağı mevye suyu verilebileceğini belirtmişti. Cam rendede rendelerken zaten meyvelerin suyu çıkıyor :) Çilek ve kivi hariç. Doktoruna bir danış istersen belki bir önerisi olur.


kuzununannesi

doktorumuza sordum üstünkörü anlattı, su sekilde suyunu cıkarın diye bir önerisi olmadı malesef

aklıma gelmişken bunuda sorayım

katı meyve sıkacagıyla mı suyunu cıkarıyorsunuz? vitamini ölmez mi oyle??

cam rende mi kullanıyorsunuz yoksa


burcaksahin

doktorumuz bir yaşına gelene kadar meyvelerde metal rende ve metal kaşık kullanmayın demişti. (Sebze veya yoğurda metal kaşık kullanabiliyoruz) Cam rende öyle boşluklu bildiğimz zrendelerden değil. Yuksek tırtıklı zımpara gibi düşünün. rendelenince katı kalmıyor meyveler. vıcığı yani suyu çıkmış oluyor.

Bence katı meyve sıkacağı kullanmayın çünkü onun metal rendeden bi farkı yok, hatta metal rende!

meyveleri hemen karıştırmayın. birkaç gün elma, birkaç gün kayısı, birkaç gün şeftali deneyin derim. Birer birer deneyip reaksiyon vermediğini gördükten sonra karışıma geçebilirsiniz.

meyveyi 1-2 hafta afiyetle yedikten sonra yoğurda geçmiştik. başlarda evde mayalamaya uğraşmayın bence çünkü alışana kadar sadece 1-2 kaşık yiyecek. gerisi ziyan olmasın yada size afiyet olsun. bizim doktorumuz Sütaş Babymix'e gözünüz kapalı güvenebilirsiniz demişti. açıkçası mayalamak yerine arasıra hala vermiyor değilim. 


burcaksahin

yazmayı unuttum. bebekten bebeğe fark gösterebilir ama kavun çok gaz yapıyor. aman dikkat.kuzununannesi

cok saolun burcaksahin

gercekten anlattıklarınız cok yardımcı olabilecek cinsten bilgiler..

bu arada emin olmamakla beraber bizimkinin kavuna alerjisi olabilir, bir defasından kavun yedim ertesi gun kızardı her tarafı..

2 gun once yediğimde bişey olmadı gerci ama hala cok huzursuz..


NORTH_TAN

benim bebişim emiyordu kilo alımıda iyiydi ama yinede 5. aya 1 hafta kala meyve suyuna (elma) başlattı. cam rendede rende sonra tülbentten süzüp sadece 1 çay kaşığı. elma kabız yapınca 1 hafta sonra armuta geçtik. trunçgiler yasak dedi


burcaksahin

Siz bebeginizi yedikleriniz ardindan gozlemledikce kendi duzeninizi ve alerjilerinizi cozebilirsiniz. Doktorunuza her zaman danisin yine de. O siz sordukca size yeni bilgiler sunabilir. Sormadikca bircok doktor bildiginizi varsayiyor :) Bebeginize afiyet, size de bol bol sut olsun.erkisisi

biz ek gıdaya 4,5 aylık olduğunda geçtik ancak meyveleri küçük küçük doğrayıp tülbentte sıkıp suyunu çıkarıyorduk cam rendeye 3 ay kadar sonra geçtik.


kelebek39

meyve ve sebze çorbasını sabah hazırlayıp kavanoza koysam ne kadar sürede tüketilmesi gerekir acaba?Cevaplamak için Üye ol