Tuvalet Eğitiminde yaşanan sorunlar

denizkirbiyik soruyor: 10

Kızıma 2 aydan beri tuvalet eğitimi vermeye başladım.Belki bazı arkadaşlara erken gelebilir ama eğitim için belirtileri göstermeye başlamıştı. Kısa sürede öğrendi diyebilirim. İlk başlarda illa ki kazalarımız oldu. Ama ilerleyen zamanlarda herşey gayet güzel gidiyordu. Büyüğünü de küçüğünü de söylüyor ve yapıyordu oturağa.1,5 aydır bu şekilde devam ediyordu.Bu işi tamamiyle hallettik dedim. Hay dilim kopaydı da demez olaydım. 3 günden beri çişini söylemiyor ve altına yaparken çişim geldi diyor. Sinirlerim altüst oldu. Ona belli etmemeye çalışıyorum.
Bu konuda benimle aynı sıkıntıyı çeken var mı? Bir yerde tuvalet eğitiminde belli bir zaman sonra gerileme dönemi olduğunnu okumuştum var mı böyle bir şey gerçekten?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


zehra

Birkez basladiktan sonra geri adim atmamak gerektigini, sabir ve sevgiyle devam etmek gerektigini okumustum. Bir arkadasim 22-23 aylik kizinda oglunun dogmasiyla geri adim atmisti. Simdi kizi mayista 3 yasini dolduracak, henuz bezle devam ediyorlar.


ozdeniz

Biz 7 aylıkken her sabah kahvaltıdan sonra tuvalete oturtmaya başladık. Şu an 15 aylık ve aylardır kakasını tuvalate yapıyor, çişini bezine yaparken de haber veriyor:))


akarsum

aynı dert benimde başımda 2 yaşın da oğlumun bezini açtım 2 ay çok güzel lazımlığa yaptı hatta sölemiyodu bile çişi geldimi gidip oturuyodu.bi gün kakasını altına kaçırdı hiç kızmadım olabilir diye ama o gün bi başlangıç oldu önceleri günde bikere altına kaçırdı  gün geçtikçe bu sayı arttı ve sonuç şuan bağlanıyor aylardır yaşadığım stres yanıma kaldı.benim tavsiyem bi kaç hafta daha uğraş olmazsa bağla.çocukta yıpranıyo annede.


GAMZEVEAKAD

merhabalar benımde nısan 24 de 3 yasına gırecek oglum yaklasık 1-1.5 aydır cısı ve kakası geldıgınde hemen soylemesıne ve bugune kadar bezı olmasa bıle asla altına kacırmamasına ragmen tuvalete yada lazımlıga yapmayı kesınlıkle reddedıyor ıllakı bezıne yapmak ıstıyor.her turlu yolu denememe ragmen bezınden baska bır yere cıs yada kakasını yapmayı reddedıyor bende aısır ısrarcı olmuyorum aksı takdırde tuvaletını tutuyor.
sızce ben ne yapmalıyım?


akarsum

GAMZEVEAKAD oğlumda bezini ilk açtğmda bütün gün tuttu çişini lazımlığa oturmuyordu.duşakabine yaptırdım banyoyu sevdiği için her çişe banyo yapma ödülü veriyodum(havalar sıcaktı).bide alaturka tuvalette,suyla yarışalım diyyodum o hevesle yapıyoduakarsum

GAMZEVEAKAD oğlumda bezini ilk açtğmda bütün gün tuttu çişini lazımlığa oturmuyordu.duşakabine yaptırdım banyoyu sevdiği için her çişe banyo yapma ödülü veriyodum(havalar sıcaktı).bide alaturka tuvalette,suyla yarışalım diyyodum o hevesle yapıyodu


ABIDE

GAMZEVEAKAD ; Aynı sorun bizde de vardı.Kızım tuvaleti geldiğinde söylüyor ama lazımlık ve adaptöre oturmayı redediyor.Ağlıyordu.Altı açık olduğu zamanlarda da tuvaletini tutuyor bezini bağlamadan yapmıyordu.3 hafta önce banyodan sonra ilk defa kendisi lazımlığına oturdu ve çişini yaptı.Bende hemen yanına gidip çişini arkadaşlarının yanına gönderelim,oynamak için arkadaşları onu bekliyormuş falan dedim.Aldık birlikte götürüp wc'ye çişini döktük arkasından da sifonu ona çektirdim.Bu oyun onun çok hoşuna gitti.Şimdi devamlı çişini lazımlığına yapıyor ve ''anneciiim hadi arkadaşlarının yanına gönderelim'' diyor.Yalnız kakamızı hala beze yapıyoruz.Geldiği zaman altımı bağla diye söylüyor.Sıkmıyorum ne zaman kendisi lazımlığına yapmak isterse o zaman yapsın bekliyorum.Ben kızıma zorlamayla birşey yaptıramıyorum daha çok ters tepiyor inadına yapmıyor.
Eymen_im

Eymen de 2-3 ay önce çişini söylüyordu ve lazımlığa ya da tuvalete nereye isterse yapıyordu. Yalnız gece bağlıyorduk bezi ve dışarı çıkarken.Kakasını henüz söylemiyordu. Yaptıktan sonra kaka yaptım değiştir diyordu. Bir süre devam etti ama bir ara çok dışarı çıktık ve hep bezine yaptı. bira zunuttu. Geçenlerde gece uyanıp çiş var dedi. Ben de buna güvenerek gece de bezini bağlamadım. öğlen uykusunda bile altı açık yaptı. 3 gün bez bağlamadık yani. Ancak bu sürede çişinibile söylemedi.Hep ben sorup otuttuyorum ve yapıyordu çişini. Kakasını 2 gün tuttu ama yapmak istemedi. Ve 2 gün altına yaptı kakasını. Gece de çişe kaldırdım uyandırıp.Ve zor geldi çocuğa tabi. Israrla devam etmekistiyordum ancak, anne bez bağla diye ağladı çocuk. Sürekli çişin var mı? Kakan var mı demekten sıkıldı sanırım.Ben de henüz hazır omadığını düşündüm ve zorlamakistemedim. Şimdi sabah kakasını yapınca bezini çıkarıyorum. Gündüz bağalmıyoruz ve çişii söylüyor. Amagece bağlıyorum.Çünkü kakasını yapmakistemiyor tuvalete. Biraz rahat bıraktım.Kendi istediği zaman yapıyor. Mutlaka bir zamanı var. ve erkeklerle kızlar farklılık gösteriyor. Arkadaşımın oğlu da 3 yaşına gircek bu ay ve 1 aydır kendi isteğiyle 1 aydır yapıyro tuvaletini. 3 yaş genellikle belirleyici gibi. Kendinizi fazla üzmeyin. Çocuğu da zorlamak daha büyük sorunlar getirir diye düşünüyorum. Sevgiler. Kolay gelsin...


azrazeynep

merhaba benim kızım 24 aylık ve ben tuvalet eğitimine 5-6 aylık gibi basladım suanda bez kullanıyorum günü gününe uymuyor bazen aynı anda söylüyor bazende tutuyor ve bezi çıkarmamı istiyor. ben çözümü oturağında oyun oynamayı ögreterek buldum. ama bir zaman sonra korktu, yapmak istemedi. bende cok üstüne gitmedim şimdi her gittiğimiz yerde oturağını arıyor. seni çok iyi anlıyorum sabırlı olmak lazım, fakat ben daha güvenmiyorum hemen bezi çıkarmaya niyetim yok. sende onunla oyun oyna ve bırak kendi isteğiyle devamını getirsin...

 Cevaplamak için Üye ol