Üçüzlerle bir gün :)

EsraEA soruyor: 5

Neslihan sormuştu ama Damlanın verdiği linkte galiba sadece ikizanneleri okuyabiliyor. O yüzden buraya kopyalıyorum :)


Sabah 6 buçuk gibi ufak bir hareketlenme olur. Uyanır gibi olan kalkar yanıma gelir. Tam uyanma 7 buçuk gibi olur. Genelde benim "beş dakika daha uyuyayımmmm ne olur, gidin Aynayı (yatılı kalan bakıcımız) uyandırın yalvarmalarım "anne kalk" ile son bulur :)
Kalkar kalkmaz hemen banyoya geçeriz. Ben bir yandan elimi yüzümü yıkarken bir tanesini klozete, bir tanesini lazımlığa oturturum. (2. lazımlık kırıldı, hala alamadım:)) Hızlıca bezlerini değiştiririm. Çok şükür bir kızım bezi bıraktı, sadece uyurken bağlıyorum, hemen onun külotunu giydiririm.

7.45-7.50- civarı oyun ablaları gelir. Hemen çocukları ona verip, 5 dakika içinde hazırlanıp çıkarım. Bazen Duygu geç kalır, o zaman geç kalmamak adına 5 dakikalığına Caillouyu açmak zorunda kalırım.Genelde işe geç kalma durumum olduğu için de maaşımın bir kısmı taksilere gider :)

Sabahleyin kahvaltıdan önce Duygu ablalarıyla biraz oynarlar. Kahvaltıdan sonra resim yaparlar, müzik dinlerler, dans ederler.
11 gibi hava çok kötü olmadığı müddetçe parka giderler. Bu aralar büyükbaba diğer zamanlar anneanne ve Duygu ile. Parkta oynarlar, o arada meyve yerler. Genelde parkta üsteri başları kirlendiği için 12.00 gibi dönerler, Duygu ablalarıyla Ayna teyzeleri yıkar. Eğer çok kirlenmedilerse, parka değil de yürüyüşe gittilerse 12.30 gibi dönerler.
1e doğru Duygu ablaları onları uyutur, çıkar. Sırrını çözemedim ama üçünü birden 15 dakikada uyutur :)

Saat 4e doğru uyanırlar. Evde ya büyükbaba ya anneanne olur. Ayna teyzeleri yemeklerini yedirir. Akşam yemeği gibi yerler. Sonra oyuncaklarıyla oynarlar veya büyükbaba kitap okur.
Bu aralar eşim de evde olduğu için 4ten sonra o da onlarla oynar.

Ben 6.30 gibi gelirim genelde. Bazen 7ye sarkar. Aşağıdan kapıyı çalınca hepsi kapıya sıralanır. Kapıdan girer girmez, sadece saçlarından öper sonra banyoya gider ellerimi yüzümü yıkarım. (Doktor olunca, üstelik de Enfeksiyon hastalıklarında olunca öncelik bu oluyor. Hatta geçen gün Hilal daha kapıdan girmeden "anne ellerini yıka dedi :))

Onlar da benimle banyoya gelir. Tekrar lazımlık, klozet, bezlilerin bez değişimini yaparım.

Sonra koklaşma safhamız başlar. Önce hepsini birden sarıp sarmalar öperim. Üçünü birden kucağa alma devri bitince salona geçip yere oturunca hepsi birden üzerime tırmanır zaten :) Sonra sıkılır dağılırlar, ben de tek tek yakalar, öper, koklar, konuşurum. Gün içinde yaptıkları resimlere bakar konuşuruz.

Yemek hazırlanana kadar ya resim yaparlar, ya hamurlarla oynarız, ya fasulye kaşıklarlar, ya irmikle oynarlar. Ya da aklıma gelen bir aktivite olmuşsa onu yaparız. Sonra biraz saklambaç oynarız, baba örtü ile salonda sürükler :) Ya da kovalamaca oynarız. Ya da üflerler, ben yere yıkılırım sonra burundan derin nefes alarlar ben kalkarım :) Müzik dinler, hep beraber dans ederiz.  Sonra bazen birlikte sofrayı hazırlarız ama genelde Ayna teyzeleri hazırlar.  Üçüzler şimdilik mama sandalyesinde ama yakında masayı büyütüyoruz :) Tabaklarına yemek koyarız, bardaklarına su, çatal kaşıklarını veririz kendileri yerler. Hemen yanımızda oldukları için arada biz de yediririz.

Yemeklerini hemen yerlerse otururken suyla oynarlar. Bazen yemeği daha erken yeriz, bu saydıklarımın çoğunu yemekten sonra yaparız.

Yatmaya yakın Caillou saati başlar. 20 dakika kadar Caillou seyrederler. O arada ben de onlara kefir içiririm. Birer tane de muz yerler. 9 - en geç 9 buçuk gibi yatma saati gelir.
Uyuma kısmını başka bir başlığa yazmıştım, oradan kopyalayayım :)
Biz hic sallamadık. Ama maalesef iki kızım biberonla uyuyor. 10 aylıkken hasta olduklarında başlamışlardı hala bıraktıramadım. Hilal kızımın yastığı var. Biberon agzinda oylanırken yastığına daha doğrusu yastık kılıfına sarılır, pürtüklü yerleriyle oynar. Bazen pışpşş ister. Bu aralar pişpiş da istemiyor. Bazen masaj yaparım. Genelde en önce o uyur. Ondan sonra diğerlerini uyuturum. Onun biberonu bardak biçiminde olanlardan.

Aysara sütünü içer. Sütü bitince biberonunu fırlatır atar, ayağa kalkar odanın içinde dolaşır :) Bazen diğerlerine sataşır:) O zaman babanın yanına gönderirim, baba salonda ışıkları kapatır, yanına oturur, o da minaminasını yani oyuncak ayısını kemirir uyur. Genellikle yanımda yatar, minaminasını kemirirken ben de sırtına masaj yaparım. Ya ben uykuya dalarsam ya da uyudu zanneder de bırakırsam "yap anne yap" veya "anne yap anne" diye tekmil gelir : ) Ama genellikle biraz masajla eğer yattıysa rahat uyur.

Oğlum yatarsa hemen uyur. Önceden hammasını yani emziğini alır, yatardı. Önce yatakta daha doğrusu tepeme çıkar, öyle birçok pozisyon dener, sonra yanıma kıvrılır, elimi tutar o dakikada uyur. Emziği bıraktıktan sonra onu da yanıma yatırıp masaj yaparak uyutuyorum. Bir elimle Aysaraya, bir elimle Yusuf Kayraya :)

Ben de genelde onlar uyurken sızıp kalırım. (Hala aynı odadayız, 2 yaşla beraber planlarımız arasında oda ayırmak da var :)) Bazen kalkar yatağa geçerim ama o zaman gece yarısı bir bakarım birisi gelmiş koynuma sokulmuş. Ya da üçünün birden yanıma geldiği olur. Bir şekilde sarmaş dolaş yatarız :)

Cumartesi yarım gün çalışıyorum. Cumartesi 4 gibi geldiğimde yemeklerini yediririm. Bütün akşam oynarız. Ya da dışarı çıkarız. Geçen hafta cumartesi akşamı ani bir kararla vapura binip Eminonune gittik mesela :) Eğer cumartesi onlar uyanana kadar alışveriş yapamamışsam alışverişe gideriz.
Pazarları dolu dolu oynarız, gezeriz.  Eger başka bir yere gitmemişsek, 11 gibi baba-büyükbaba veya Ayna ile parka giderler, ben de biraz kafa dinlerim :) Once 15 dakika kahve keyfim olur sonra onlara kek yaparım, yiyecek birşeyler hazırlarım veya seminer hazırlamam falan gerekiyorsa onlarla ilgilenirim. Ama mutlaka ogleden sonra uyandıklarında hep birlikte dışarı çıkarız. Haftasonları banyolarını babayla ben yaptırırız.
Biraz uzun oldu ama kısaca durum bu :)

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


sissi

süper:))süperler:))süpersiniz:))


azraesra


aradan baya bir zaman geçmiş siz bunları yayınlayalı ama ben çok büyük bir keyifle ve imrenerek okudum bu paylaşımlarınızı..Çok ama çok önemli ve muhteşem bir iş başarıyorsunuz.Anneler gününüz kutlu olsun:)


earth_angel

Merhaba. Ben 6 haftalık hamileyim ve doktorumuzun 3 bebeğimiz birden olacağını söylemesiyle şaşkınlık içinde kalmış bir hamileyim. Bir süredir bebek sahibi olmak istiyorken birden böyle bir sevinç yaşamak tarif edilemez doğrusu. Yalnız doktorumuzun üçüz gebeliği tespit ettikten sonra ilk yorumu ''diğer bebeklerin sağlıklı büyümesi için bebeklerden birini almak gerekebileceği'' oldu. Biz sağlıklı olmaları kaydıyla üçüne de sahip olmayı çok istiyoruz. Bu nedenle mutlulukla birlikte kafa karışıklığı da yaşadığım 2 haftayı geride bıraktık. Yaklaşık 2 haftadır internette üçüz anneleriyle ilgili böyle bir paylaşım noktası olup olmadığını araştırıyorum. Size sormak istedim. Üçlü gebeliklerin ikiz gebeliğe indirgenmesiyle ilgili siz de benzer bir durumla karşılaştınız mı? Bu konudaki görüşünüzü, tecrübelerinizi paylaşır mısınız?


busraa

sorunuzu yeni bir soru başlığı altında sorarsanız daha çok dikkat çekecektir, yavrularınıza sağlıkla kavuşmanız dileğiyle :)


iflah_olmaz

2.yada 3. çocuğu neden istemediğim konusunda tekrar kendimi haklı buldum okuyunca:-))))maddiyat ne de önemli...yatılı bakıcı+oyun ablası bebekli  her eve lazım arkadaş:-)))
Cevaplamak için Üye ol